Obesia ma? Postavia mi gilotínu? Babiš sa osopil na Milión chvíľok, s PL hovoril o 17. novembri aj 21. auguste. A o mnohom ďalšom

Andrej Babiš pri rozhovore pre PL (Autor: Hans Štembera)

Pán premiér, v reakcii na dianie okolo vášho prípadu vyhlásil pán prezident Zeman, že by sa malo zverejniť Šarochovo 90-stránkové rozhodnutie, kde navrhuje zastaviť vaše trestné stíhanie. Čo na to hovoríte? Malo by sa to zverejniť?

Vôbec nechápem, čo sa tu udialo, a nechápem, prečo o tom Deník N písal. Rozhodnutie štátneho zástupcu nepoznám, nepoznajú ho moji advokáti a čím menej sa k tomu niekto vyjadruje, tým lepšie. Rozhodne nevidím dôvod, prečo by sa to malo zverejňovať.

Takže v tom nesúhlasíte s prezidentom?

Skutočne nepotrebujem, aby sme sa tu bavili len o Čapím hnízde. V momente, keď by sa to zverejnilo, tak vy, samozrejme, nebudete robiť nič iné, len hovoriť o Čapím hnízde. Za 30 rokov sa tu rozkradli miliardy, vykradli banky, kampeličky, poisťovne, firmy a Čapí hnízdo prinieslo českému štátu 48,5 milióna Kč (v prepočte vyše 1,8 milióna eur – pozn. red.).

Pretože peniaze z Bruselu prišli, tá firma dotáciu dostala podľa pravidiel, deväťkrát to kontrolovali, aj Kalousek si to nechal skontrolovať, poslankyňa Langšádlová bola pri pridelení dotácie. Je to vec spred 12 rokov , nebol tam žiadny podvod, žiadna korupcia, slúži to ľuďom.

Navyše to moja bývalá firma vrátila, aj keď bola v práve. Keby sa o to súdila, vyhrala by to, ale namiesto toho to dobrovoľne vrátila pre mediálnu štvanicu a ja som ešte navyše dal 50 miliónov na charitu, aby som ukázal, že je to nezmysel. Firma zamestnáva 87 ľudí, ročne dajú na výplaty a odvody 45 miliónov, navštevujú to ľudia z celej republiky, chodia tam tisíce detí, školy, dôchodcovia, všetci. A tu sa z toho urobila nejaká hlavná kauza, akoby tu za 30 rokov nebolo nič iné, len Čapí hnízdo.

Už by som bol rád, keby sa to skončilo, a preto hovorím, nechajme už nezávislú justíciu pracovať. Prístup médií bol absurdný. Redaktorka ČT v momente, keď údajne pán Šaroch nejako rozhodol, a ja neviem, ako rozhodol, niekto z toho vydedukoval, že sa to zastaví, a hneď vznikla polemika, či je nezávislá justícia. Keby Šaroch Babiša poslal pred súd, všetci by tlieskali, akú máme nezávislú justíciu. Takže tento meter, keď to všetci riešia, všetci boli v spise, pán Michálek a ďalší, takže keby bolo niečo v spise, tak by to dávno objavili, nie?

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

Pýtal som sa na to zverejnenie rozhodnutia.

Myslím si, že to nie je dobrý nápad.

Čo sa týka „letnej krízy“ okolo ministerstva kultúry, niektorí analytici si mysleli, že kríza bola určená na to.

Aká kríza? Nebola kríza! Médiá mali uhorkovú sezónu, a tak vznikla táto údajná kríza. Vy si vystačíte sami, vytvoríte si krízu.

My? My sme žiadnu krízu nevytvorili.

Myslím vy ako médiá.

Počkajte, v rámci sociálnej demokracie predsa išlo o krízu.

Sociálna demokracia má stále krízu, je tam stále súboj sobotkovsko-chovancovskej partie stále reprezentovanej v Poslaneckej snemovni proti Hamáčkovej partii a možno tam sú aj ďalšie partie, neviem.

No a o to ide, niektorí analytici hovorili, že tá kríza mohla byť vyvolaná preto, aby sociálna demokracia nakoniec opustila vládu. Čo na to hovoríte?

Ježišmária. Prosím vás, to sú neuveriteľné nezmysly.

Myslíte, že to tak nemohlo byť?

Nie. Je to úplne jednoduché; 31. mája bol Policista roku, tam sedeli pán prezident s pánom Hamáčkom, bolo neskoro, rozprávali sa a každý rozumel niečo iné. To je všetko. Pán Hamáček namiesto toho, aby si to radšej overil, mal pocit, že niečo počul, a pán prezident hovorí, že to nemohol počuť.

Jan Hamáček

Jan Hamáček  Zdroj: Hans Štembera

Mne však išlo o situáciu vnútri ČSSD. Je tam stále aktívna klika, ktorá by rada koalíciu zhodila, a výroky, ktoré pán Šmarda mal, veľmi nenasvedčovali, že by s vymenovaním do vlády naozaj počítal.

Tým posledným výrokom v časopise Týden, ktorý považujem za absolútnu hrubosť a hanebnosť, ktorá ukazuje, aký je Šmarda primitív. A vyšiel z toho celého ako víťaz, však dostal trafiku, bude kandidovať za senátora, môže byť šťastný.

Michal Šmarda

Michal Šmarda  Zdroj: Hans Štembera

Môžete mu v senátnych voľbách postaviť konkurenta.

Prosím vás, ja na neho kašlem, mne je úplne ukradnutý.

Akým výrokom vás tak nahneval?

Je to výrok z časopisu Týden, kde on hovorí: Je to ten typ človeka, ktorý keď je pre niečo za slabocha, príde domov a zmláti psa alebo dieťa. Čo to je toto? Čo to je za hrubosť?! Pán Šmarda… Ja mám zvieratá rád, my máme niekoľko psov a ja ich hladkám a nech nehovorí o dieťati, to ho fakt pošlem niekam, pána Šmardu. Nech ide do školy slušného správania. Som veľmi rád, že vo vláde nie je a nebude tam. Vyriešil som to veľmi rýchlo. V pondelok ráno vtedy som povedal pánovi Hamáčkovi, že buď Šmarda odstúpi, alebo ho odpracem sám.

Považujete ČSSD za spoľahlivého a dôveryhodného partnera, pokiaľ nie je vnútorne stabilná a zjednotená, či vládu udržať?

Nechcem komentovať sociálnu demokraciu. Išli s nami do vlády, pán Hamáček tým tú stranu zachránil a sme tam spoločne. Samozrejme, tento príbeh, ktorý je hlavne ich príbehom, pretože oni podrazili Staňka, keď ho 9. mája zavolali na grémium, podporili ho a štyri dni nato mu povedali, aby išiel preč. Ich poslanci, ktorí stále na niečo útočia, stále sa k niečomu vyjadrujú, to je ich obraz, nie môj.

Exminister Antonín Staněk v rozhovore pre PL hovoril, že ho zničili preto, že chcel pomery v úrade zmeniť, zefektívniť a sprehľadniť, na čo tam neboli zvyknutí, a že keby len chodil do divadla a na vernisáže a nič nerobil, bol by úspešný. Je na tom niečo?

Neviem. Nemal som s pánom Staňkom žiadne zásadné problémy, strážil som si obnovu kultúrnych pamiatok, ktoré podporujem a záleží mi na nich, vrátane projektu Národnej galérie a Centre Pompidou a ďalšie veci. Na pána Staňka nemôžem povedať nič negatívne. Viem, že na začiatku za ním pán Hamáček stál a niektorí poslanci ho už vyzývali, aby skončil. Je to za nami, nechcem to hodnotiť.

Antonín Staněk

Antonín Staněk  Zdroj: Hans Štembera

Jeseň bude spojená tradične s demonštráciami, na Letnej sa chystá aj akcia Milióna chvíľok pre demokraciu. Obávate sa toho?

Čoho sa mám obávať? Že ma budú lynčovať alebo mi postavia verejne gilotínu, obesia ma tam? Alebo že bude ľudový súd? V politike mám veľmi konkrétnu, pozitívnu a dohľadateľnú históriu. Všetky tie vymyslené aféry sú z obdobia pred tým, ako som išiel do politiky. Česká republika prosperuje, vláda je úspešná. Zažívame najlepšie časy od revolúcie, takže neviem, prečo niekto neustále vytvára krízu. Naša vláda neprijala jediný zákon, ktorý by obmedzoval našu demokraciu, takže nechápem, prečo sa vlastne demonštruje.

V spoločnosti sa vytvára nepríjemná atmosféra, ktorá však nezodpovedá realite. Pozrite sa napríklad na novelu zákona o štátnom zastupiteľstve. Vyhoveli sme aj Rekonstrukci státu, predložil sa zákon o štátnom zastupiteľstve, komunikujeme, pani Benešová komunikuje, takže neviem, v čom je problém.

Mimochodom, čo hovoríte na to, že Mikuláš Minář nedávno na demonštrácii 21. augusta pred Pražským hradom roztrhal ústavu?

Prekvapilo ma celkovo, že televízia vysielala reláciu o roku 1968 priamo z Václavského námestia so zábermi na demonštráciu organizovanú pánom Minářom, a mal som pocit, že môžem aj za to, že nás obsadili Rusi. Tak to vyznelo, čo je absurdné, samozrejme.

Bol to teda neadekvátny prístup ČT, keď tomu dala taký priestor?

Mali by sme asi hovoriť o tom, čo sa stalo v roku 1968, a prečo sa do toho mieša súčasná politika, tomu nerozumiem. Prečo sa zneužívajú historické udalosti a vždy sa to skončí útokom na prezidenta alebo na Babiša. Myslím, že prezident, čo sa týka jeho pôsobnosti počas Pražskej jari, preukázal statočnosť. Ako je známe, pred 17. novembrom publikoval protirežimové články. Všetko sa to zneužíva proti nemu a proti mne.

Člen KDU-ČSL Ivan Emr uviedol, že podpredseda ľudovcov Petr Hladík ponúkal na júnovú demonštráciu na Letnej zvoz demonštrantov klimatizovaným autobusom z Brna. Niektorí to kritizovali. Nie je to však legitímne?

Najskôr sa tá iniciatíva javila ako prejav občianskej spoločnosti, ale nakoniec sa to skončilo ako akcia politických strán. Aktívne to organizovali, zúčastňovali sa toho politici opozičných strán. Na Staromestskom námestí vystupoval Dolínek (poslanec ČSSD – pozn. red.) za koalíciu a ja som bol prekvapený.

Aj niektoré naše organizácie nám hovorili, že sú v komunále v koalícii s nejakými stranami a ich zástupcovia chodili na Letnú a dávali na Facebook fotky. Takže dokonca aj naši koaliční partneri z komunálu protestovali proti Babišovi, čo je vlastne celkom úsmevné. Prečo s nami teda vládnu na komunálnej úrovni?

Alebo liberecký hajtman pán Půta, ktorý ma silou-mocou pozýval na akciu do Liberca a potom tam nosil odznak Milióna chvíľok a na Facebooku ma odsudzoval. To je asi štýl politiky týchto ľudí.

- Reklama -