piatok, 27 novembra, 2020
0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Šefčovič: Dostal som dôveru byť pravou rukou šéfky EK pre citlivé rokovania

Šefčovič: Dostal som dôveru byť pravou rukou šéfky EK pre citlivé rokovania

Dezignovaná šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová mu pridelila a zodpovednosť za medziinštitucionálne vzťahy a prognostiku.

Šefčovič uviedol, že tento úspech vníma aj ako úspech Slovenska a celej jeho doterajšej histórie proeurópskeho smerovania.

Snahou je založiť novú politiku EK

“Je to portfólio, ktoré ma spája s tým, ako som v komisii začínal, ale má aj nový obsah a je spojené s niečím, čo tu zatiaľ nebolo. Úplne nové portfólio, ktoré sa má zaoberať strategickou budúcnosťou EÚ,” povedal o druhej časti svojej agendy.

Dodal, že po štyroch rozhovoroch, ktoré mal doteraz s von der Leyenovou, je jasné, že nová šéfka EK sa chce zamerať na odstránenie čo najviac byrokracie v EÚ, kde bude Šefčovič zodpovedný za to, že ak nejaká nová regulácia pribudne, “niečo staré musíme zrušiť”.

Šefčovič povedal, že so šéfkou EK bude musieť spoločne vypracovať nový program eurokomisie, do čoho chce vniesť svoje predošlé pracovné skúsenosti. 

Snahou je založiť novú politiku EK na vedeckých poznatkoch a reagovať na výzvy prichádzajúce z čínskej či americkej ekonomiky a využívať európsky potenciál na to, aby EÚ do budúcnosti zostala kľúčovým ekonomickým hráčom.

“Budem sa zaoberať aj vecami, ktoré sú dôležité pre Slovensko. Som rád, že budem pokračovať vo vedení Európskej aliancie pre batérie, ktorá má strategický vplyv na to, ako bude automobilový priemysel v Európe a na Slovensku vyzerať a verím, že to poslúži aj ako námet na to, ako sa vyrovnať s technologickými výzvami aj v iných oblastiach,” konštatoval.

Je to pre mňa veľké vyznamenanie, tvrdí náš diplomat

Šefčovič hovorí, že dostal dôveru byť “pravou rukou” šéfky EK pre citlivé rokovania v Európskom parlamente, ako aj vo vzťahu k členským krajinám EÚ.

EK bude každý mesiac zastupovať na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti, ktorá pripravuje každý európsky summit a mať na starosti “často nie veľmi spokojné” národné parlamenty, ktoré chcú byť v užšom vzťahu s inštitúciami EÚ.

“Z tohto pohľadu je to pre mňa veľké vyznamenanie a som rád, že to môžem spojiť s tým, čo ma osobne zaujíma,” odkázal na strategické plánovanie, kde bude rozhodujúce to, aký postoj zaujme EÚ vo vzťahu k USA a Číne pokiaľ ide o úzku globalizačnú konkurenciu.

Šefčovič priznal, že má veľkú vášeň pre nové technológie

Novú pracovnú agendu, ktorú do značnej časti vníma ako pokračovanie aktivít z predošlého päťročného obdobia, chce riešiť zodpovedne, aby po desiatich rokoch jeho snáh nikto nepochyboval, že svet nie je bipolárny, ale že v ňom zohrávajú úlohu tak americké, čínske, ako aj európske firmy. “Toto budem považovať za dobrý signál. Že sa nám podarilo, aj s týmto novým portfóliom, urobiť to, čo Európania najviac potrebujú,” vysvetlil.

Šefčovič priznal, že má “veľkú vášeň” pre nové technológie a budúcnosť a preto privítal zodpovednosť za portfólio strategického výhľadu, ktoré doteraz neexistovalo.

V tejto súvislosti chce naplno využiť potenciál Spoločného výskumného centra (JRC), ktoré bude riadiť v mene eurokomisie, ako aj možnosti európskych vedcov na to, aby EÚ bola skutočne dobrým konkurentom Číny a USA a hrala prvé husle pokiaľ ide o technologické súperenie.

Viaceré svoje plány a ambície chce Šefčovič predstaviť už v stredu počas prvého stretnutia eurokomisie v jej budúcej podobe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Rezort hospodárstva nevie o žiadnych bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

Ministerstvo hospodárstva nemá k dispozícii žiadne aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách, ktoré by mali ostať nevyriešené v čase uvedenia tretieho bloku jadrovej...

Británia: Proti koronavírusu otestujú protizápalový liek kolchicín

Protizápalový liek kolchicín sa britskí vedci chystajú testovať pri liečbe ochorenia COVID-19 v rámci rozsiahleho projektu pod záštitou Oxfordskej univerzity. Informoval o...

VIDEO Ledecký: Eldorádo na prírode v Demänovskej doline je v súlade so zákonom

Eldorádo spáchané na prírode v Demänovskej doline je v súlade so všetkými právnymi a zákonnými normami. Počas piatkového pracovného výjazdu na Liptove to uviedol štátny...

Gröhling so ZMOS-om: Testovanie žiakov na COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých. Po piatkovom rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS)...

Mikas nevidí dôvod na uvoľňovanie opatrení. Situácia je vážna, upozorňuje

Epidemiologická situácia v SR je stále vážna a nevidno veľký priestor na uvoľňovanie opatrení. V súvislosti s možným otváraním reštauračných prevádzok to na piatkovej tlačovej...

EÚ nemá uznať voľby v Rusku, ak tam niekomu zakážu kandidovať, vyzýva Navaľnyj

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj vyzval v piatok Európsku úniu, aby odmietla výsledky budúcoročných volieb do ruskej Štátnej dumy v prípade, že...

VIDEO Od 7. decembra by sa mali na hraniciach preukázať testom aj pendleri, uviedol Krajčí

Pendlerom, študentom či zamestnancom pracujúcim v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka, by mala od 7. decembra pribudnúť povinnosť preukázať sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 103,106 +1,849 Dnes Úmrtí 771 +22 Dnes Uzdravení 59,285 Infikovaných 43,050 Last updated: 27. novembra 2020 - 20:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky