piatok, 27 novembra, 2020
0.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Kauza policajnej razie v rómskej osade: Sudca vyhovel žiadosti obžalovaného Róma

Kauza policajnej razie v rómskej osade: Sudca vyhovel žiadosti obžalovaného Róma

Pojednávanie trvalo krátko, pričom sudca napokon vyhovel žiadosti obžalovaného Leonarda H. a oznámil pribratie do konania prekladateľa do maďarčiny.

Žiadosť o preklad písomností predtým súd zamietol

Preložené písomnosti budú zaslané obžalovanému, ktorý podľa svojich slov neovláda slovenský jazyk. Do konania už bol predtým na žiadosť obhajoby pribratý tlmočník z maďarského jazyka, ktorý v stredu simultánne tlmočil obvinenému.

Žiadosť o preklad písomností predtým súd zamietol, voči čomu obhajoba podala sťažnosť.

Obhajca Dalibor Kuciaň poukázal na rozhodnutie košického krajského súdu z 5. septembra, ktorý zrušil uznesenie o zamietnutí žiadosti o preklad a uložil okresnému súdu, aby znovu konal a rozhodol.

Po oboznámení sa s verdiktom krajského súdu sa aj prokurátor priklonil k potrebe zváženia prvotného prekladu písomností.

“Bez týchto prekladov nie je možné, aby sa obžalovaný, respektíve aj ďalší obžalovaní, ktorí hovoria iba maďarsky, mohli riadne vyjadrovať ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa im kladú za vinu a nemôžu ani navrhovať dôkazy,” uviedol pre novinárov Kuciaň.

V prípade sú obžalovaní celkovo šiesti Rómovia

Na súde zároveň žiadal o odročenie pojednávania na neurčito s poukazom, že takto rozhodol iný sudca v rovnakej kauze s ďalšími dvoma obžalovanými, a to vzhľadom na súvisiace konanie na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP).

Sudca však odročil pojednávanie na 21. októbra. Na ňom by mal byť ako hlavný svedok vypočutý policajt z kauzy razie, ktorý je v pozícii poškodeného a ktorý sa v stredu na súd bez ospravedlnenia nedostavil.

V prípade sú obžalovaní celkovo šiesti Rómovia z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou, ktorí uviedli, že ich policajti bezdôvodne a brutálne bili.

Pochybiť mal aj dozorujúci prokurátor

Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah z 19. júna 2013 preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu.

Tí vinu odmietajú a celý proces vnímajú ako nespravodlivý. Právny zástupca obžalovaných Roman Kvasnica sa najnovšie listami obrátil na ministra spravodlivosti a generálneho prokurátora.

Poukázal pritom na možné porušenia povinností prokurátora a sudcov a podal podnet na preverenie ich postupov.

“Všetkých šesť trestných konaní sme podrobili analýze a zistili sme porušenia nielen etického kódexu či už sudcov alebo prokurátorov, ale aj všeobecne záväzných predpisov,” uviedol pre novinárov Kuciaň.

Dozorujúci prokurátor mal podľa neho napríklad pochybiť v tom, že nezabezpečil už v prípravnom konaní tlmočníka a prekladateľa pre obvinených, ktorí neovládajú slovenský jazyk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Z fondu transformácie dostane horná Nitra približne polovicu, potvrdilo MIRRI

Negatívny vplyv ukončenia ťažby hnedého uhlia na hornej Nitre po roku 2023 by mal zmierniť Fond spravodlivej transformácie EÚ. Slovensko by z tohto...

Anschober: Tvrdý lockdown v Rakúsku účinkuje, úmrtí je však stále veľa

V Rakúsku pribudlo za 24 hodín do piatku (09.30 h) 4954 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o mierny pokles denného...

Predaj áut Toyoty vzrástol v októbri takmer o desatinu, potiahla ho Čína

Japonská automobilka Toyota oznámila za minulý mesiac rast predaja svojich áut o takmer desatinu. Prispel k tomu zvýšený dopyt v USA, ale...

Saková: Nerozumiem odmietnutiu správ prokuratúr. Dostál: Bolo to politické gesto

Odmietnutie správ o činnosti Generálnej prokuratúry (GP) SR aj Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) plénom Národnej rady (NR) SR bolo politickým gestom a...

Poslanci ukončili rokovanie skôr, pokračovať budú v utorok

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v piatok rokovanie skôr. Zvyčajne v tento deň rokujú do druhej hodiny popoludní. Do lavíc zasadnú...

Poslanci odmietli správu o činnosti Špeciálnej prokuratúry

Poslanci Národnej rady (NR) SR v piatkovom hlasovaní odmietli správu špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za rok 2019. Zo...

Biró: Zadržanie Dušana Kováčika je tragédiou pre celú prokuratúru

Zadržanie a stíhanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je tragédiou nielen pre Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ale pre prokuratúru ako takú a pre...
Slovensko
Pozitívne vzorky 103,106 +1,849 Dnes Úmrtí 771 +22 Dnes Uzdravení 59,285 Infikovaných 43,050 Last updated: 27. novembra 2020 - 14:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky