streda, 12 augusta, 2020
27.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Zelenskyj: Odmietam mierovú misiu v Donbase. Nechcem tam nové Abcházsko

Zelenskyj: Odmietam mierovú misiu v Donbase. Nechcem tam nové Abcházsko

Zelenskyj uviedol, že mierotvorcov by v Donbase privítal len na hraniciach s Ruskom. “Prosím, tam (na ruské hranice) ich aj pozývame. Presne tam by sme radi videli mierovú misiu,” zdôraznil.

Ukrajinský líder uviedol, že k otázke rozmiestnenia mierových síl v Donbase sa stavia “veľmi opatrne”. “Viem, že predchádzajúca vláda uvažovala o tom, ako zrealizovať mierovú misiu. Ja som však opatrný, pretože nechcem, aby sa v Donbase zopakoval abcházsky scenár, alebo aby tam vzniklo Podnestersko,” vyhlásil.

Abcházsko vyhlásilo nezávislosť od Gruzínska spolu s Južným Osetskom po rusko-gruzínskej vojne z augusta 2008. Na administratívnej hraničnej línii, ktorá oddeľuje územie Abcházska od zvyšku Gruzínska, je rozmiestnená pozorovateľská misia Európskej únie (EUMM).

Proruskí separatisti v Podnestersku vyhlásili nezávislosť od Moldavska v roku 1990, obávajúc sa, že sa Moldavsko sa po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu bude usilovať o znovuzjednotenie so susedným Rumunskom. V roku 1992 separatisti viedli s moldavskými vládnymi silami ozbrojený konflikt, ktorý si vyžiadal zhruba 1000 mŕtvych.

Na základe dohody o prímerí z roku 1992 zostal v Podnestersku mierový kontingent ruských, moldavských a podnesterských mierových jednotiek.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Ekonomike sa vlani darilo, podľa daňových priznaní však polovica firiem vykázala nulu alebo stratu

Za rok 2019 vykázala veľká časť slovenských podnikateľov vo svojom daňovom priznaní nulu alebo stratu, a to napriek tomu, že sa slovenskej ekonomike...

Ak prejde vetovaná novela o prokuratúre, obrátime sa na Ústavný súd, uviedla Kováčiková

Ak prejde vo svojej súčasnej podobe novela zákona o prokuratúre, Generálna prokuratúra (GP) SR sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. Na...

Gröhling dá protinávrh: čestné prehlásenie rodiča pri nástupe do školy sa nezmení

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) chce, aby sa podpisovalo čestné prehlásenie, kde bude rodič vyhlasovať, že jeho dieťa neprejavuje...

VIDEO Diplomatické pravidlá treba dodržiavať všade vo svete. Premiér SR reaguje na vyhostenie ruských diplomatov

Slovenská republika je zvrchovanou a suverénnou republikou, uviedol premiér SR Igor Matovič pred rokovaním vlády k vyhosteniu ruských diplomatov/agentov. Slovensko podľa neho...

V Bruseli nariadili povinné nosenie rúšok. Nákaza rastie každým dňom

Regionálna vláda v Bruselskom regióne nariadila v stredu povinné nosenie rúšok na všetkých verejných miestach, informovala verejnoprávna televízia RTBF.

Kyselica oficiálne skončil ako štátny tajomník. Vláda ho odvolala

Lukáš Kyselica v stredu oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda.

VIDEO Kyselica nedonášal. Mikulec je o tom presvedčený. Vyjadril sa aj Naď

Aktualizovaná správa Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je presvedčený, že štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáš Kyselica nedonášal...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 13:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky