Američania zaviedli voči Iránu politiku ‘maximálneho tlaku’, uviedol Músaví

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  K útokom dronmi zo sobotňajších ranných hodín sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci známi ako húsíovia. Rijád oznámil, že v ich dôsledku dočasne pozastavil prevádzku v závode na spracovanie ropy v Búkjaku a na ropnom poli Churajs na východe Saudskej Arábie.

  Saudskoarabský minister energetiky Abdal Azíz bin Salmán uviedol, že útoky na zariadenia štátnej spoločnosti Saudi Aramco majú za následok pokles produkcie o 5,7 milióna barelov ropy denne, čo je zhruba polovica dennej ťažby Saudskej Arábie a päť percent globálnych dodávok ropy. Podľa predstaviteľov krajiny by tento výpadok mali nahradiť zásoby, ktoré má kráľovstvo vytvorené.

  Hoci trhy boli v nedeľu zatvorené, útoky by mohol otriasť svetovými cenami, píše AP. Zvýšili tiež celkové napätie v regióne v čase stupňujúcej sa krízy medzi Spojenými štátmi a Iránom v súvislosti s rozpadávajúcou sa jadrovou dohodou Teheránu s veľmocami.

  Pompeo v sobotu večer pripísal zodpovednosť za útoky v Saudskej Arábii priamo Iránu, hoci dôkazy o svojom tvrdení neposkytol. USA, ďalšie západné krajiny, ich spojenci v Perzskom zálive i experti OSN obviňujú Irán, že dodáva húsíom zbrane a drony, čo Teherán popiera.

  Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví odmietol vyjadrenia Pompea ako “zaslepené a zbytočné poznámky”.

  “Američania zaviedli voči Iránu politiku 'maximálneho tlaku', ktorá sa vzhľadom na svoje zlyhanie prikláňa k 'maximálnym lžiam',” uviedol Músaví vo vyhlásení.

   

  - Reklama -