Ruský najvyšší súd potvrdil rozsudok nad Poliakom odsúdeným za špionáž

  0
  Ruská zástava (Autor: TASR)

  Ako informovala agentúra Interfax, najvyšší súd vo veci rozhodol už 12. septembra, ale ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) o verdikte informovala až v pondelok.

  Radzajewski bol obvinený, že zhromažďoval citlivé a utajované informácie vojenského charakteru a pokúšal sa do Poľska vyviezť súčasti systému protivzdušnej obrany S-300.

  Ruské úrady dodali, že Radzajewski bol zadržaný v čase, keď dohadoval detaily prevozu.

  FSB následne Radzajewského obvinila, že konal v prospech poľskej spoločnosti, ktorá je jedným z najväčších dodávateľov poľskej armády a jej jednotiek osobitného určenia.

  Súdny proces s Poliakom, ktorý všetky obvinenia odmietal, sa konal s vylúčením verejnosti. Poľský občan Radzajewski sa podľa AFP narodil v roku 1977 a bol riaditeľom dopravnej spoločnosti v meste Bialystok na severovýchode Poľska.

  V Rusku pôsobil ako jej konateľ. AFP pripomenula, že v posledných rokoch v Rusku stúpol počet súdnych procesov súvisiacich s obvineniami zo špionáže.

  Vo väčšine z nich síce figurovali občania susednej Ukrajiny, ale prípady týkajúce sa Poliakov či občanov pobaltských štátov nie sú tiež ojedinelé.

  V apríli tohto roku v Rusku na 14 rokov väzenia za špionáž odsúdili aj bývalého príslušníka nórskej pohraničnej stráže. Táto kauza vyvolala napätie v nórsko-ruských vzťahoch.

  Podobný účinok mal aj prípad Američana s britským občianstvom Paula Whelana, ktorého pre podozrenie zo špionáže zadržali v decembri roku 2018 a ktorému hrozí 20 rokov väzenia.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu