Liberáli nesúhlasia s povinnou maturitou z matematiky: Najprv treba zlepšiť kvalitu výučby, odkazujú

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling (SaS) pomenoval dva dôvody, pre ktoré sa hovorí o zavedení povinnej maturity.

  “Prvým je slabá pripravenosť študentov technických vysokých škôl. V tomto prípade však nevidíme riešenie v povinnej maturite a presúvaní zodpovednosti na stredné školy. Naopak, vysoké školy by mali zvážiť prísnejšie prijímacie podmienky,” uviedol Gröhling.

  Druhým dôvodom podľa poslanca je snaha zlepšiť matematickú gramotnosť u študentov.

  “Je pravda, že povinná maturita by vlastne nútila žiaka venovať sa matematike. V prvom rade je však treba zlepšiť kvalitu výučby a podporiť nové metódy rozvíjania matematickej gramotnosti,” uviedol poslanec s tým, že je dôležité pozrieť sa na kvalitu učebníc matematiky.

  Podľa neho štát dodáva učebnice, ktoré sú často považované za “nekvalitné či priam nepoužiteľné.” Podľa neho je nutné otvoriť trh s učebnicami.

  Liberáli si zároveň myslia, že “pokiaľ sa zameriame na kvalitnú výučbu matematiky, zlepší sa aj matematická gramotnosť žiakov a nebude ani núdza o maturantov.”

  Rezort školstva TASR potvrdil, že neuvažuje o celoplošnom zavedení povinnej maturity z matematiky.

  “O prípadnom zavedení povinnej maturity z matematiky, a to pre gymnáziá a vedné STEM odbory, teda prírodné, technické a lekárske vedy, sa v tejto chvíli len uvažuje a rozhodne sa o tom až po širokej odbornej a verejnej diskusii,” uviedol rezort školstva.

  Ako doplnil, “nepôjde o rozhodnutie úradníkov z ministerstva, ale kompetentných zainteresovaných subjektov a ľudí z praxe”.

  Zavedenie povinnej maturity z matematiky sa podľa ministerstva školstva navrhuje pre gymnáziá a vedné STEM odbory v dvoch úrovniach, a to akademickej a aplikovanej.

  Povinná maturita z matematiky by sa nemala týkať napríklad konzervatórií či stredných zdravotníckych škôl.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu