Moskovský súd potvrdil, že Američan obvinený zo špionáže zostane vo väzbe

  0
  Vlajky USA a Ruska, ilustračné foto (Autor: TASR)

  Ako informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, Whelan sa v krátkom rozhovore posťažoval novinárom na podmienky vo vyšetrovacej väzbe a na to, že mu odmietajú poskytnúť lekársku starostlivosť, o ktorú žiada.

  Paula Whelana, ktorý má americký, britský, kanadský a írsky pas, zatkli v moskovskom hoteli 28. decembra 2018. Obvinenia zo špionáže popiera.

  Whelanovi podľa slov jeho právneho zástupcu niekto údajne podal externý pamäťový disk, na ktorom boli utajované informácie, o ktorých nevedel.

  Američana zadržali príslušníci ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) údajne priamo pri špionážnej misii. Ak ho v Rusku uznajú za vinného, hrozí mu 10-20 rokov väzenia.

  Príbuzní uviedli, že bol v Moskve, aby sa ako hosť zúčastnil na priateľovej svadbe. Rodina sa so žiadosťou o pomoc obrátila na americký Kongres, ministerstvo zahraničných vecí USA i veľvyslanectvo USA v Rusku.

  Viacerí americkí experti na bezpečnostnú problematiku vyjadrili pochybnosti nad tvrdeniami, že Whelan je špión.

  Koncom augusta súd v Moskve nariadil predĺžiť Whelanovi vyšetrovaciu väzbu do 29. októbra. Jeho advokát sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu