utorok, 19 januára, 2021
1.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Malér. Asi dôjde na Zemanove slová. Šichtařová odhaľuje skrytý problém

Malér. Asi dôjde na Zemanove slová. Šichtařová odhaľuje skrytý problém

Šichtařová, riaditeľka spoločnosti Next Finance, s. r. o., na svojom facebookovom profile varuje pred recesiou. „Keď pracujete s veľkým množstvom rôzne veľkých firiem a z rôznych odborov (ako ja), má to výhodu, že vidíte určité trendy, ktoré v oficiálnej štatistike nie sú ešte veľmi vidieť,“ píše Šichtařová.

„Včera mi znovu udrel do očí rozpor, keď síce podľa štatistiky rastie celá ekonomika aj maloobchodné tržby, ale firmám navzdory vyšším tržbám klesá ziskovosť…“ upozorňuje ekonómka s tým, že firmy sa dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti, keď „majú peniaze na papieri, ale nie na účte, pretože klienti im neplatia“.

Dôvod týchto problémov je podľa Šichtařovej zrejmý. „Ekonomika smeruje k recesii. A prečo klesá ziskovosť? Okrem iného aj preto, že populistická vláda plus centrálna banka intervenciami, nulovými úrokmi aj administratívnym zvyšovaním platov nezmyselne rast platov vybičovali,“ je presvedčená blogerka. A dodáva, že keby centrálna banka neintervenovala, spomalenie by teraz nebolo také vysoké.

Zdroj: Facebook/Marketa Sichtarova

Už koncom augusta prezident Miloš Zeman na porade s veľvyslancami povedal, že „žúr sa skončil“. Vyzval preto diplomatov, aby sa venovali ekonomickej diplomacii a česká ekonomika sa presadila na zahraničných trhoch.

„Je to ťažká práca, ktorá sa niekedy nazýva vŕtanie tvrdých dosiek. Tá doska sa jednoducho nerozlomí na prvý pokus, je to čierna, drobná, trpezlivá práca,“ uviedol prezident, ako informuje web seznamzpravy.cz. Jedným z dôvodov krízy je podľa českej hlavy štátu obchodná vojna medzi USA, Čínou a Európskou úniou.

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

„Tí z vás, ktorí sa učili ekonomickú teóriu, vedia, že hneď na začiatku máte napísané, že keď niekto vedie colnú vojnu, tak je to škoda pre obe strany. Bohužiaľ, niektorí politici ani prvý ročník vysokej školy ekonomickej neprečítali,“ poznamenal dobre naladený Zeman.

autor: jma

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 224,385 Úmrtí 3,526 Uzdravení 171,092 Infikovaných 49,767 Last updated: 19. januára 2021 - 10:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky