piatok, 3 júla, 2020
18.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Malér. Asi dôjde na Zemanove slová. Šichtařová odhaľuje skrytý problém

Malér. Asi dôjde na Zemanove slová. Šichtařová odhaľuje skrytý problém

Šichtařová, riaditeľka spoločnosti Next Finance, s. r. o., na svojom facebookovom profile varuje pred recesiou. „Keď pracujete s veľkým množstvom rôzne veľkých firiem a z rôznych odborov (ako ja), má to výhodu, že vidíte určité trendy, ktoré v oficiálnej štatistike nie sú ešte veľmi vidieť,“ píše Šichtařová.

„Včera mi znovu udrel do očí rozpor, keď síce podľa štatistiky rastie celá ekonomika aj maloobchodné tržby, ale firmám navzdory vyšším tržbám klesá ziskovosť…“ upozorňuje ekonómka s tým, že firmy sa dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti, keď „majú peniaze na papieri, ale nie na účte, pretože klienti im neplatia“.

Dôvod týchto problémov je podľa Šichtařovej zrejmý. „Ekonomika smeruje k recesii. A prečo klesá ziskovosť? Okrem iného aj preto, že populistická vláda plus centrálna banka intervenciami, nulovými úrokmi aj administratívnym zvyšovaním platov nezmyselne rast platov vybičovali,“ je presvedčená blogerka. A dodáva, že keby centrálna banka neintervenovala, spomalenie by teraz nebolo také vysoké.

Zdroj: Facebook/Marketa Sichtarova

Už koncom augusta prezident Miloš Zeman na porade s veľvyslancami povedal, že „žúr sa skončil“. Vyzval preto diplomatov, aby sa venovali ekonomickej diplomacii a česká ekonomika sa presadila na zahraničných trhoch.

„Je to ťažká práca, ktorá sa niekedy nazýva vŕtanie tvrdých dosiek. Tá doska sa jednoducho nerozlomí na prvý pokus, je to čierna, drobná, trpezlivá práca,“ uviedol prezident, ako informuje web seznamzpravy.cz. Jedným z dôvodov krízy je podľa českej hlavy štátu obchodná vojna medzi USA, Čínou a Európskou úniou.

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

„Tí z vás, ktorí sa učili ekonomickú teóriu, vedia, že hneď na začiatku máte napísané, že keď niekto vedie colnú vojnu, tak je to škoda pre obe strany. Bohužiaľ, niektorí politici ani prvý ročník vysokej školy ekonomickej neprečítali,“ poznamenal dobre naladený Zeman.

autor: jma

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Poľsko je pre nás vzorom v boji proti korupcii, uviedol Matovič vo Varšave

Poľsko bolo pre Slovensko vzorom v boji proti komunizmu. Dnes je Poľsko v Európe vzorom v boji proti korupcii a v čerpaní európskych prostriedkov, v čom sa...

Francúzsky premiér podal demisiu

Francúzsky premiér Édouard Philippe odovzdal v piatok demisiu do rúk prezidenta Emmanuela Macrona. Oznámil to Elyzejský palác a informáciu priniesla agentúra DPA.

V Česku sa opäť zrýchlil nárast počtu nakazených koronavírusom

V Česku sa po troch dňoch spomaľovania nárast v počte ľudí nakazených novým koronavírusom opäť zrýchlil - za štvrtok ich bolo 132....

Johnson vyzýva na zodpovednosť. Británia otvára od soboty bary

Britský premiér Boris Johnson vyzval obyvateľov krajiny, aby "konali zodpovedne", keď sa v sobotu po viac než troch mesiacoch obmedzení súvisiacich s...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 12:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky