pondelok, 6 júla, 2020
24.8 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Kríza tu už naplno prepukla! V Košiciach takto Kiska obvinil vládu....

VIDEO Kríza tu už naplno prepukla! V Košiciach takto Kiska obvinil vládu. Vysvetlil aj to, prečo nemáme platy ako Nemci

“Za prvé, už dnes je potrebné pripraviť legislatívny rámec pre prácu v skrátenom pracovnom čase – 'kurzarbeit', ako je to v Nemecku a iných krajinách, aby podniky nemuseli prepúšťať ľudí, ale mohli ich nechať pracovať, a aby štát vykryl prípadné finančné straty,” uviedol bývalý prezident SR.

Na sociálnej sieti Kiska zvrejnil aj video zo svojej tlačovky v metropole východu, na ktorej sa napríklad pýtal, prečo na Slovensku zarábajú ľudia menej ako inde v zahraničí.

“Často hovoríme o pracujúcej chudobe. Hovoríme o ľuďoch, ktorí zarábajú málo a kladieme si otázku, prečo je to tak. Prečo v Nemecku, Belgicku zarábajú robotníci, pracovníci trikrát viac ako naši? Čím to je? Ak sa pozrieme na produktivitu našich ľudí, tak produktivita našich ľudí na Slovensku je 22 eur na hodinu. Produktivita pracovníkov Belgicka je 60 eur na hodinu. Tu dochádza k tomu základnému rozporu, prečo majú naši ľuďia o toľko nižšie mzdy. Ale to nie je kvôli tomu, že by naši ľudia nechceli pracovať, alebo by boli leniví. Naopak, všetci zahraniční investori jasne tvrdia: máme špičkových ľudí ochotných tvrdo pracovať. To nie je o ľuďoch. To je o tom, ako sme nastavili náš priemysel, že sme zabudli pritiahnuť investorov s podnikmi s vyššou pridanou hodnotou, že sme neivestovai do vedy, do výskumu, do startupov, do talentovaných našich firiem. Tam, kde sa tvoria skutočné hodnoty, kde sú aj vyšše zárobky, tam sme neinvestovali. Investovali sme do priemyselnej výroby a teraz na to všetci doplácame. A to presne tak vždy dopadne, ak si vláda, Smer nedokázali postaviť strategickú víziu pre našu krajinu,” kritizoval v Košiciach KIska.

V prípade straty práce vzniká podľa neho pre ľudí obrovský problém. Zároveň je podľa neho potrebné pre prepustených ľudí pripraviť reálnu rekvalifikáciu.

Uviedol, že podľa portálu ponúkajúceho voľné miesta bolo v Košiciach tento rok 12.000 voľných pracovných miest, neobsadené miesta zahŕňajú oblasť informačných technológií, programátorov do výroby či montérov.

“My potrebujeme automaticky, keď človek príde o miesto, pripraviť pre neho skutočnú rekvalifikáciu, nie administratívnu budovu, kde ľudia budú sedieť a niekto im bude hovoriť, ako sa majú motivovať v živote, ale skutočnú fabriku na reálne preškoľovanie podľa požiadaviek praxe,” konštatoval.

Kiska uviedol, že v košickom U.S. Steel už prišlo o prácu tento rok 1400 ľudí, pričom plánované zníženie stavu zamestnancov do roku 2021 je o 2500.

“Kríza postihuje nielen U.S. Steel, ale valí sa na celú našu krajinu, ale tu už prepukla naplno,” povedal. Vládu obvinil, že zlyháva. Konštatoval, že sú aj objektívne dôvody problémov, ako je prepad ceny ocele, americko-čínska vojna i celkové znižovanie objednávok.

“Na druhej strane treba povedať, že vláda dala tomuto podniku opakovane finančnú podporu. Ak mu dala podporu, tak má právo klásť aj nepríjemné otázky – čo sa stalo, že sa vyviezla viac ako miliarda eur zisku zo Slovenska preč, prečo sa neinvestovalo strategicky do rozvoja fabriky, a prečo fabrika nie je pripravená na takéto obdobie?” vyhlásil.

Americký manažment U.S. Steel Košice v stredu (18. 9.) kritizoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že nedostatok investícií prispel k súčasnej ťažkej situácii podniku na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

Odborári z továrne odovzdali premiérovi petíciu za záchranu oceliarskeho priemyslu na Slovensku i v Európe.

“Zodpovednosť za ten stav, ktorý je dnes vo fabrike, má manažment, nie vláda,” uviedol pritom predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Možný nástupca Merkelovej by mal byť známy v decembri

Dosluhujúca predsedníčka nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová očakáva, že meno nového predsedu strany by sme mali spoznať na decembrovom zjazde. Informovala...

USA zaznamenali vyše 39-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom. Naša stratégia napreduje dobre, vyhlásil Trump

Spojené štáty potvrdili v nedeľu 39.379 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín, uvádza štatistika Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom...

Chorvátsky premiér: Naše víťazstvo nie je len veľké

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič oznámil po polnoci v pondelok veľké víťazstvo konzervatívnej Chorvátskej demokratickej únie (HDZ) v nedeľných parlamentných voľbách po tom,...

Po recesii nastúpia opäť rozpočtové pravidlá EÚ, zdôrazňuje podpredseda EK Dombrovskis

Rozpočtové pravidlá Európskej únie (EÚ) a v nich zakotvené limity sa budú opäť uplatňovať po skončení recesie, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu....

Maroko zaznamenalo rekordný počet nových prípadov nákazy koronavírusom

Maroko oznámilo v nedeľu 698 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ide o dosiaľ najvyšší denný nárast počtu prípadov v krajine od marca, keď...

Ocean Viking vysadí v sicílskom prístave 180 migrantov

Talianske úrady povolili záchrannému plavidlu ľudskoprávnej organizácie SOS Mediterranée vysadiť v sicílskom prístave 180 migrantov, ktorých koncom júna zachránili z člnov pašerákov...

Scenáre politického vývoja diplomovky? Od pohodlného variantu až po machiavellistický štýl. Rozoberá politológ Lenč

Kauza plagiátorstva pri diplomovke môže mať viacero pokračovaní. Od postupného odchodu dostratena až po odchod Kollára z koalície. Pre ParlamentnéListy.sk načrtol tri možné scenáre vývoja politológ Jozef...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,764 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 270 Last updated: 6. júla 2020 - 08:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky