Kalouska už nikto normálny neberie vážne. Chvíľkari by urobili najlepšie, keby konečne dali pokoj… Ivo Strejček zhodil rukavice, odniesla to aj Čaputová s Jourovou

0
Ivo Strejček (Autor: Hans Štembera)

Štátny zástupca Jaroslav Šaroch potvrdil svoje predchádzajúce slová a zastavil trestné stíhanie premiéra Andreja Babiša a jeho rodiny vo veci kauzy Čapí hnízdo. Celú vec ešte môže zvrátiť najvyšší štátny zástupca, ale zatiaľ to vyzerá, že Babiš je z toho vonku. Váš komentár?

Žiadny ďalší špeciálny komentár k tomuto rozhodnutiu nemám. O niektorých štátnych zástupcoch či polícii si po „policajno-prokurátorskom“ štátnom prevrate, ktorý bol v Česku v súvislosti s odstránením premiéra Nečasa, príliš ilúzií nerobím, napriek tomu vždy obhajujem, že justícia v našom štáte je nezávislá. To tvrdím aj teraz, a preto rozhodnutie o zastavení trestného stíhania Andreja Babiša rešpektujem a nehodlám sa zúčastňovať protestných demonštrácií. A opakovane zdôrazňujem, že som nikdy nebol, nie som a nebudem voličom Babiša.

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Súhlasíte s tým, že nech už sa kauza skončí akokoľvek, v súvislosti s Babišom zostala akási pachuť či stopa podvodu, ktorú už nezmyje?

Babiš sa do politiky dostal okrem iného prostredníctvom jednoduchého sloganu, že „všetci kradnú“. Kto mečom bojuje, mečom zahynie. Pokiaľ z toho všetkého zanechá Babiš vo verejnej mienke pocit, že páchne zlodejčinou predovšetkým on, potom mi ho nebude ani trochu ľúto a nech si to užije.

Pomerne častý je názor, ktorý vyjadril poslanec Miroslav Kalousek. Ten k verdiktu stroho napísal: „Je niekto prekvapený?“ Dalo sa teda čakať, že Babiš dosiahne úspech? A je možné, že bolo rozhodovanie ovplyvnené tým, ako vládnuce ANO prerástlo štátne štruktúry?

Ja myslím, že pána Kalouska už v tejto krajine neberie vážne skoro nikto, kto má zvyšky zdravého rozumu. Jeho poznámky iba zbytočne prispievajú k ďalšiemu šponovaniu napätia už aj tak veľmi napätých emócií vnútri českej spoločnosti.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek  Zdroj: Hans Štembera

Či sa dalo očakávať, že premiér Babiš dosiahne zastavenie trestného stíhania, nedokážem nijako posúdiť. Neviem, vždy som mal k dispozícii iba informácie z médií. To, že sa všetko – podľa môjho názoru neprimerane dlho – tiahlo, viac svedčí o tom, že sa „niečo“ hľadalo, aby sa našlo. Že tam však nakoniec asi nebolo nič, čo by pred nezávislým súdom obstálo, viedlo nakoniec štátneho zástupcu k jeho rozhodnutiu.

Ale znovu si pripomeňme, že keby nebolo dotácií, nebolo by „kauzy Babiš“. Všetko je o prerozdeľovaní našich peňazí tým, ktorí v tom vedia chodiť. Babiš nie je jediný, kto sa „orientuje“ v dotáciách. Zrušme dotácie a šmahom zrušíme všetkých Babišov.

Množia sa vtipy na hnutie Milión chvíľok. Napríklad, že trvali na tom, že Česko nesmie viesť trestne stíhaný premiér, a preto by teraz mali byť spokojní. Je to tak, že so Šarochovým verdiktom dôležitosť hnutia padá?

Chvíľkari sa dostali do prekérnej situácie. Najprv zvolávali demonštrácie na podporu nezávislosti českej justície, proti ministerke spravodlivosti Benešovej, proti Babišovi aj prezidentovi Zemanovi a teraz, keď si štátny zástupca a jeho nadriadení počínajú zjavne úplne nezávisle, budú musieť Milióny chvíľok asi zvolať demonštrácie, že takú nezávislú nezávislosť si predsa len nepredstavovali. Strach o náplň ich práce však nemám, oni už si vznetlivé témy, ktorými budú podpaľovať tohtoročnú jeseň, určite nájdu.

Čo má teraz Milión chvíľok robiť?

Veľmi by som si prial, aby sa zmierili s rozhodnutím štátneho zástupcu a dali českej spoločnosti už konečne pokoj. To sa však s istotou nestane.

Niekdajší hovorca Ministerstva zdravotníctva ČR Tomáš Cikrt vec okomentoval, citujem: „Tzv. demokratická opozícia by sa mala konečne zmieriť s tým, že jej nikto zhora nepomôže. Pokiaľ chce vyhrať politický súboj, musí začať robiť niečo poriadne. Pre demokraciu v Česku je vlastne dobré, že tento súboj za opozíciu nevyhrali štátni zástupcovia alebo zubatá s kosou.“ Súhlasíte?

Mne sa naozaj príliš nechce siahať do otvorených rán českej opozície, ale azda ich toto všetko dianie-nedianie okolo Babiša predsa len presvedčí, že poraziť ho môžu iba vykonávaním vlastnej – obsahovo atraktívnej – politiky tak, aby bola pre väčšinu voličov príťažlivejšia ako to babišovsko-maláčovské drancovanie krajiny. Ale veľmi tomu neverím.

Ponúka sa otázka, čo vlastne môže Babiša ohroziť, keď prežil aj toto.

Babiša môže ohroziť iba český volič. Tým, že si všeličo bude pamätať, pri voľbách mu to náležite spočíta a bude voliť niekoho iného. Ale koho, keď sa politická opozícia navždy zakliala do programu „Antibabiš“ a nejaví žiadnu ochotu opustiť túto slepú koľaj? To je otázka dneška.

Poďme k dianiu okolo EÚ. Eurokomisárka Věra Jourová po novom zaujme post podpredsedníčky Európskej komisie pre kontrolu dodržiavania hodnôt Európskej únie a za transparentnosť. Je tento výsledok rokovacích snáh Andreja Babiša úspechom či prehrou? Andrej Babiš sľuboval, že pre Čechov získa silné ekonomické portfólio.

Toto je mimoriadne smiešna téma svedčiaca predovšetkým o tom, ako málo toho české médiá aj naša politika vedia o Európskej únii. Totiž každý, kto sa stane eurokomisárom, musí povinne zabudnúť, z ktorej členskej krajiny pochádza. Predstava, že by pani Jourová mala nejaké „silné“ portfólio a bolo by to pre Českú republiku „nejako“ výhodné, je úplne nezmyselná. Bol by to iba zápis s pofidérnou kvalitou do osobného životopisu tejto pani, ale nič viac.

A že bude dohliadať na dodržiavanie hodnôt EÚ? Aké sú to vôbec hodnoty? Aby sme každý z nás produkovali menej CO2? Aby sme si do bytu pribrali pár migrantov, ktorých nám z Nemecka povinne prerozdelia? Aby sme si zvykli na to, že rodina už nie je otec a mama? Že sa spoločnosť prestane deliť na mužov a ženy? Že máme umierať hrôzou z „klimatickej núdze“ a klaňať sa akejsi blúznivej Švédke? Že máme hodiť do kanálu kľúče od našich áut a jazdiť na kolobežkách? Toto sú predsa dnešné „európske hodnoty“, na ktorých dodržiavanie bude pani Jourová dohliadať a ktorých plnenie bude vynucovať.

Věra Jourová

Věra Jourová  Zdroj: TASR

Čím bude Věra Jourová na novej pozícii prínosná pre Čechov?

Vôbec ničím, absolútne ničím. Zmizne v tej ohromnej zasklenej budove Európskej komisie v Bruseli a bude nám odtiaľ sem-tam posielať povýšené výstrahy európskych morálnych gigantov. Českej republike bude „svedomitým“ plnením svojej úlohy iba škodiť.

Nehrozí, že Jourová bude musieť v novej pozícii aktívne vystupovať proti Maďarsku a Poľsku, teda kolegom Česka z Vyšehradskej štvorky? Môže jej nové angažmán priniesť zhoršenie vzťahov vo V4?

To je predsa cieľom a zmyslom jej budúceho európskeho angažmán. Takto si to nemecká predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová priala a Jourovú, ktorej to celkom zjavne vôbec nedochádza, a preto neprekáža, prizvala. Dosť už na rozdrobení V4 v súčasnosti odrába nová euro-nemecko-nadšená slovenská prezidentka Čaputová, komisárka Jourová to s radosťou dorazí. A ešte sa pri tom bude ako obvykle tváriť nenahraditeľne, lebo ona sama je presvedčená, že sa v EÚ ujíma náramne dôležitej práce.

Os pôsobenia českých politických „expertov“ v Európskej komisii Telička – Kužvart (ten však našťastie stihol byť len „very optimistic“) – Špidla – Jourová má ďalšie ponižujúce pokračovanie.

autor: Marek Korejs

- Reklama -