nedeľa, 11 apríla, 2021
11.6 C
Bratislava
Úvod Aréna O konfliktoch s Ruskom, podsvetí, zastrašovaní či Kočnerovi. Volzová pred súdom takto...

O konfliktoch s Ruskom, podsvetí, zastrašovaní či Kočnerovi. Volzová pred súdom takto prehovorila

“Dlho som váhala, či mám vôbec prísť na Slovensko, keďže som tu už vyše dvoch rokov nebola,” povedala pred senátom Okresného súdu Bratislava II. Podľa svojich slov sa cíti neisto a ohrozená.

Rovnako uviedla, že už v roku 2017 boli náznaky, že bude kriminalizovaná a bude sa zasahovať do vyšetrovania. “V Nemecku som požiadala orgány o pomoc a moju ochranu. Bola som tri razy na výsluchu,” doplnila.

Proces sa v piatok koná v pojednávacej miestnosti bratislavského väzenia a Klaus-Volzová je v tento deň jediná predvolaná svedkyňa.

Tvrdí, že o slovenskom podsvetí na začiatku 90. rokov nemala žiadne informácie ani sa neangažovala v politike. V roku 1997 ju mali zamestnanci televízie Markíza upozorniť na objednávku na jej odstránenie.

Na snímke vľavo advokát Michal Mandzák a vpravo podnikateľ a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko pred pojednávaním. Zdroj: TASR

Na súde spomínala, ako spolu s Pavlom Ruskom začali postupne pracovať na udelení licencie pre TV Markíza. Neskôr mal Pavol Rusko začať pracovať poza jej chrbát. Prvé problémy nastali, keď zistila, ako nakladal s financiami.

Svoj podiel v televízii predala v roku 2001 za 171 miliónov korún.Podľa jej názoru sa jej chcel Pavol Rusko zbaviť, chcel, aby odišla naspäť do Nemecka, jednoducho, aby “zmizla zo Slovenska”.

Tvrdí, že ju v roku 1997 aj zastrašovali. Konfliktov s Pavlom Rusko mala viacero. Okrem financií spomenula aj prípad, keď sa jeho vtedajšia manželka chcela stať vedúcou vydania v televízii, čo odmietala Klaus-Volzová aj investori.

Na to, že je ohrozená na živote a mala by si zaobstarať ochranku, ju mal v roku 1998 upozorniť aj podnikateľ Marian Kočner, ktorý je v súčasnosti vo väzbe v súvislosti s televíznymi zmenkami.

Marián Kočner. Zdroj: TASR

Predstaviť jej ho mal Siloš Pohanka, exmajiteľ štúdia Espe. Na viacero momentov z obdobia sporov v prípade televízie Markíza si už nepamätala.

Vyhlásila, že napríklad jedného z bosov skupiny sýkorovcov, ktorého do televízie doviedol Marian Kočner, Petra Čongrádyho, stretla len dva razy a nebola s ním v pravidelnom kontakte.

Na Slovensku sa už necítila od roku 1997 “dobre”, a preto odcestovala.

Čongrády sa zjavil po prvý raz na jej stretnutí s podnikateľom Marianom Kočnerom.  “Neviem, či išlo o náhodu,” skonštatovala s tým, že od roku 1974 žila v zahraničí a s ľuďmi ako Čongrády sa nestretávala.

O vyšetrovaní prípravy svojej vraždy sa dozvedela z tlače až v roku 2017. “Chcem sa vám ospravedlniť zato, že sme prijali takúto objednávku,” odkázal svedkyni pred jej odchodom z pojednávacej siene banskobystrický bos Mikuláš Černák.

Na snímke odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák. Zdroj: TASR

U neho si mal vraždu exriaditeľ televízie objednať. “Ja som pani Klaus-Volzovú nepoznal. Nie je pravda, že sa stretla len dva razy s Čongrádym. Ochranku mala od Čongrádyho a nedal jej ju Marian Kočner. Nikdy sa nezmienila, že mala strach o svoj život alebo že by sa ju obžalovaný Pavol Rusko snažiť zabiť,” vyhlásil ďalší spoluobžalovaný bos bratislavskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, alias Kýbel.

“Hovorila nepravdu o spore v Markíze. Hovorila nepravdu o neplatnosti zmluvy s Espe štúdiom. Sama priznala, že jej hodnota v televízii bol veľmi malá. Motív akýmkoľvek spôsobom získať v roku 1997 jej podiel je nezmyslený,” zareagoval na jej výpoveď Pavol Rusko.

Na snímke v popredí Róbert Lališ a v pozadí podnikateľ a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko. Zdroj: TASR

Na otázku obhajcu Mareka Paru, prečo, keď mala obavy o svoj život, nešla vypovedať na políciu, uviedla, že raz políciu kontaktovala. Podľa jej slov bývalý riaditeľ televízie Markíza “nemal z ničoho strach a bol mocný a dominantný”.

Po odchode Klaus-Volzovej predseda trojčlenného senátu pojednávanie na hodinu prerušil. Po tom sa budú vyjadrovať obžalovaní k výpovediam svojich spoluobžalovaných.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 371,062 +589 Dnes Úmrtí 10,565 +78 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 105,197 Last updated: 11. apríla 2021 - 12:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -