piatok, 7 mája, 2021
10.7 C
Bratislava
Úvod Aréna OSN víta ponuku húsíov zastaviť útoky na Saudskú Arábiu. Tá reaguje opatrne

OSN víta ponuku húsíov zastaviť útoky na Saudskú Arábiu. Tá reaguje opatrne

Implementácia iniciatívy húsíov “môže v dobrej viere vyslať silný odkaz chuti ukončiť vojnu”, povedal Griffiths v sobotu. Vo vyhlásení zo svojho sídla v New Yorku ocenil “túžbu pre politické riešenie ukončenia tohto konfliktu”.

Iránom podporovaní jemenskí povstalci húsíovia, ovládajúci hlavné mesto Saná a ďalšie časti krajiny, bojujú v ničivej päť rokov trvajúcej vojne proti koalícii vedenej Saudskou Arábiou, ktorá podporuje medzinárodne uznávanú vládu.

Húsíovia navrhli v piatok zastaviť útoky na Saudskú Arábiu ako súčasť mierovej iniciatívy. Saudská Arábia zareagovala na tento návrh opatrne.

Minister zahraničných vecí Ádil Džubajr odkázal: “Ďalšie strany posudzujeme na základe ich skutkov namiesto slov, takže uvidíme, či to skutočne urobia alebo nie.”

Griffiths zdôraznil “dôležitosť využiť túto príležitosť a posunúť sa všetkými potrebnými krokmi k zníženiu násilia, vojenskej eskalácie a neužitočnej rétoriky”.

Jemenskí povstalci – húsíovia, spriaznení s Iránom, vyslovili citovanú ponuku po tom, ako sa prihlásili k zodpovednosti za útoky bezposádkovými lietadlami na saudskoarabské ropné zariadenia, ktoré sa odohrali uplynulý víkend.

USA tvrdia, že ich spáchal Irán. Občianska vojna v Jemene sa začala v roku 2014, keď šiitskí povstalci dobyli hlavné mesto Saná.

V roku 2015 sa do vojny zapojila medzinárodná koalícia pod vedením Saudskej Arábie, ktorá bojuje za to, aby sa legitímna jemenská vláda opäť dostala k moci.

Jemenský konflikt medzičasom prerástol do jednej z najhorších humanitárnych katastrof súčasnosti. Podľa OSN je väčšina obyvateľstva v Jemene odkázaná na humanitárnu pomoc a približne desať miliónov ľudí je iba “krok od hladomoru”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 384,660 +343 Dnes Úmrtí 11,920 +34 Dnes Uzdravení 366,264 Infikovaných 6,476 Last updated: 7. mája 2021 - 01:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -