pondelok, 6 júla, 2020
22.1 C
Bratislava
Úvod Aréna FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich...

FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

 

 

“Dnes sa nás tu zišlo 50.000. Boli to ľudia, ktorí prišli, aby povedali, že nám záleží na ochrane života úplne každého človeka, aj toho najmenšieho z nás, nenarodených detí,” povedal hovorca Národného pochodu za život Patrik Daniška s tým, že na Slovensku sa podujatie uskutočnilo po tretíkrát.

Organizátori poukázali na to, že potraty sú momentálne legálne do 12. týždňa tehotenstva a ak má dieťa postihnutie, ešte dlhšie. Práve to vnímajú ako diskrimináciu. Verejné zhromaždenie považujú organizátori za silný mandát.

“Ľudia chcú, aby nastala nejaká zmena. Niektorí čelní predstavitelia povedali, že tu nie je spoločenská objednávka po zmene, že zákon, ktorý umožňuje zabíjať nenarodené deti, je dostatočný. My si to nemyslíme, aj preto sme sem prišli, aby sme povedali, že stav, ktorý je, je zlý. Chceme ho zmeniť,” mienia.

Pochod v Bratislave podporil pápež František. Jeho pozdrav predniesol predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

“Tí, ktorí prišli, sú ochotní vyjadriť pred spoločnosťou, že život berú ako nenahraditeľný dar,” komentoval. Podujatie prišiel podporiť sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskup Cyril Vasiľ, ktorý vo Vatikáne pôsobí.

Spoluhovorkyňa národného pochodu Anna-Mária Cerovská zdôraznila aj potrebu konkrétnej pomoci. Za dôležité považuje, aby žiadna žena v zlej sociálnej situácii nezostala bez pomoci.

“Sú tu organizácie, ktoré na Slovensku fungujú, ako Poradňa Alexis, Zachráňme životy alebo Áno pre život. Boli by sme radi, keby sa dostali do pozornosti štátu aj nejakým príspevkom,” povedala.

“Vďaka našim spolupracovníkom sa všetky sprievodné akcie a samotný pochod aj celá organizácia realizovala bez väčších ťažkostí,” skonštatoval hlavný koordinátor Národného pochodu za život Marek Michalčík.

Do pomoci v 30 tímoch pri takmer 50 podujatiach sprievodného programu sa zapojilo okolo 900 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia. Najviac ich prišlo z Bratislavského, Prešovského a Žilinského kraja. 

Pochod za život vyvolal veľký dosah aj na sociálnych sieťach.

Hlavným organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Hlavný nedeľný program vyvrcholil na Námestí slobody. Podujatie sprevádzala aj bohoslužba v Incheba Expo Bratislava.

Samotný pochod odštartoval aj skončil pred Úradom vlády SR.

Pochod komentovali viacerí politici

K nedeľnému pochodu sa prihlásili aj viaceré koaličné aj opozičné strany a hnutia, medzi nimi napríklad SNS, OĽaNO, ĽSNS a Sme rodina či zástupcovia mimoparlamentných strán KDH či Kresťanská únia.

“Ďakujeme, že Slováci dnes prišli do hlavného mesta zo všetkých kútov, aby podporili život vo všetkých jeho podobách. Národniari sa pripojili ku kultúre života už predvčerom podpisom Memoranda za život a dnes osobnou účasťou v bratislavských uliciach. Našou úlohou je spájať kresťanské a národné sily, aby sme zastavili škodlivý neoliberalizmus,” napísal na sociálnej sieti predseda SNS Andrej Danko.

Šéf KDH Alojz Hlina sa vo svojom statuse venoval kritike kotlebovcov. Tvrdí, že sa “vzopreli autorite cirkvi”.  

“Organizátor pochodu dopredu upozorňoval, aby na pochode nebola politická propagácia. Nepomohlo. Kotlebovci prišli na pochod s vlajkami. Následne, priamo na pochode boli upozornení, aby vlajky dali dole.Neuposlúchli,” píše Hlina.

Soňa Gaborčáková z KDH sa ku pochodu vyjadrila v statuse aj za svoju stranícku kolegyňu Elenu Červeňákovú:

“Aj ja a kolegyňa Elena Červeňáková sme sa dnes postavili za život. Ela je zdravotná sestra a ja som sociálna pracovníčka. Obe teda máme reálne skúsenosti so záchranou života. Preto sme sa hrdo postavili na stranu života.”

“Ďakujem všetkým, ktorí prišli. Bolo to krásne a silné. Pochod za život je výnimočná udalosť. Bol to aj skvelý čas s mojou rodinou a priateľmi,” uviedol po pochode Marek Krajčí z OĽaNO.

Predseda SaS Richard Sulík na pochod reagoval zvýrazneným jednovetným statusom: “Najúčinnejším bojom proti potratom je život v krajine, v ktorej sa oplatí žiť.”

“Nechcem, aby ženy museli podstupovať interrupcie. Ale nechcem byť, spolu s ostatnými ženami, rukojemníkom politikov, pre ktorých je ochrana života len falošnou zámienkou na boj s liberálnou demokraciou, ľudskými právami, slobodou a rovnosťou,” napísala vo svojom statuse Zora Jaurová zo strany Progresívne Slovensko.

“Som za život. Dôstojný život, ktorý je dôsledkom slobodných a zodpovedných rozhodnutí,” dodala Jaurová.

Autor: TASR/Redakcia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Scenáre politického vývoja diplomovky? Od pohodlného variantu až po machiavellistický štýl. Rozoberá politológ Lenč

Kauza plagiátorstva pri diplomovke môže mať viacero pokračovaní. Od postupného odchodu dostratena až po odchod Kollára z koalície. Pre ParlamentnéListy.sk načrtol tri možné scenáre vývoja politológ Jozef...

Macron vymenuje novú vládu v pondelok

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce predstaviť nový kabinet v pondelok. Pre agentúru Reuters to potvrdili dva nemenované zdroje z Elyzejského paláca.

Grécko pozastaví vstup srbským občanom na svoje územie

Grécko v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu počas turistickej sezóny pozastaví srbským občanom do 15. júla vstup na svoje územie. V nedeľu...

Izrael sprísni opatrenia pre spomalenie šírenia koronavírusu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu upozornil, že na spomalenie šírenia nového koronavírusu budú zrejme potrebné rozsiahlejšie opatrenia. „Sme...

Chorvátske voľby: Podľa exit pollu najviac hlasov má vládnuca HDZ

Vládnuca konzervatívna Chorvátska demokratická únia (HDZ) získala v nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách najviac hlasov. Vyplýva to z exit pollov, o ktorých informovali...

Bödöra po 10 hodinách rozhodovania sudca prepustil

Aktualizovaná správa Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra nevzal sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban pre obvinenie v kauze Dobytkár do...

Stiahnu chvost. Matovič komentuje postoj SaS a Za ľudí ku Kollárovi

„Keď chceme, aby táto koalícia vydržala, Sme rodina musí zostať v koalícii," vyhlásil premiér. Je totiž presvedčený, že v prípade odvolania Kollára...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,764 +15 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 270 Last updated: 6. júla 2020 - 00:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky