Kto sú kandidáti na ústavných sudcov zvolení vo verejnej voľbe? Prinášame ich profily aj reakcie politických lídrov

  0
  Na kombosnímke zľava zvolení kandidáti na ústavných sudcov: Libor Duľa, Peter Straka, Peter Melicher a Ladislav Duditš (Autor: TASR/PL.sk)

  Hlava štátu má z nich vybrať nových sudcov. Sú nimi Ladislav Duditš, Libor Duľa, Peter Melicher a Peter Straka. Výsledok vyhlásili v pléne po verejnej voľbe. Poslanci v stredu vyberali kandidátov na ústavných sudcov už v piatej voľbe.

  Spolu zvolili všetkých 18 kandidátov. V koalícii dlhodobo nebola zhoda na spôsobe voľby. Smer-SD navrhol v stredu v pléne tajnú voľbu, tú poslanci odmietli, preto sa hlasovalo verejne. Most-Híd a SNS už dlhšie preferovali verejnú voľbu.

  Rozhodnutie je teraz na prezidentke, pripomína premiér

  Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) víta zvolenie zvyšných kandidátov na sudcov a verí, že Ústavný súd (ÚS) bude môcť byť čoskoro plne funkčný.

  Pripomína, že rozhodnutie je teraz na prezidentke Zuzane Čaputovej. TASR o tom informovali z Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

  Danko chápe aj argumenty Smeru

  Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) verí, že prezidentka čo najskôr vymenuje sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.

  Na stredajšom brífingu po voľbe kandidátov to povedal s tým, že aj zmena spôsobu voľby na verejnú možno prispela k úspešnému ukončeniu voľby.

  “Podpíšem listiny, ktorými oznámim prezidentke, že má k dispozícii všetkých kandidátov a verím, že ich čo najskôr vymenuje,” skonštatoval. Danko je podľa svojich slov rád, že sa podarilo zvoliť chýbajúcich kandidátov.

  V súvislosti s verejnou voľbou poznamenal, že chápe aj argumenty Smeru-SD, ktorý ju odmietal. “Rokovací poriadok parlamentu v prvom rade hovorí o verejnej voľbe a následne o tajnej,” zdôraznil

  Bugár: Konečne to zafungovalo

  K úspešnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov bolo potrebné, aby sa hlasovalo verejne. Vyhlásil to predseda Mosta-Híd Béla Bugár po voľbe v pléne. 

  “Konečne to zafungovalo, chvalabohu, máme zvolených všetkých kandidátov na ústavných sudcov. Konečne táto dlhotrvajúca snaha nakoniec bola úspešná, ale k tomu bolo potrebné, že Most-Híd jednoznačne povedal, že bude verejná voľba, lebo len verejná voľba zabezpečí to, že každý dodrží dohodu,” povedal Bugár novinárom.

  Teraz podľa neho záleží na tom, koho vyberie prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  Čaputová: Ide o mimoriadne naliehavú záležitosť

  Prezidentka SR Zuzana Čaputová s potešením prijala správu o tom, že poslanci parlamentu v stredu zvolili plný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS). Bude tak môcť vymenovať šiestich nových sudcov.

  TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

  Keďže podľa prezidentky ide o mimoriadne naliehavú záležitosť, výberom ústavných sudcov sa začne zaoberať v najbližšom období po návrate z Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, priblížil hovorca.

  “Prezidentke záleží na tom, aby mohol ÚS čo najskôr pracovať v kompletnom zložení, ako to predpokladá Ústava SR, nových sudcov preto vyberie po starostlivom zvážení,” uviedol Strižinec.

  Na Ústavnom súde je sedem z 13 sudcov

  Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

  Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov.

  Prezidentka Zuzana Čaputová avizovala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

  Duditš: Zrušenie Mečiarových amnestií označil za rozhodnutú vec

  Kandidát na post ústavného sudcu Ladislav Duditš je predsedom senátu Krajského súdu v Košiciach. Za kandidáta na ústavného sudcu ho navrhla Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

  Duditš sa uchádzal o post ústavného sudcu už v predošlých voľbách.

  Ladislav Duditš. Zdroj: TASR

  Ako uviedol počas vypočutia na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR, na Ústavnom súde SR by mali byť podľa jeho názoru sudcovia, ktorí majú ďaleko od svojvoľného rozhodovania.

  Zrušenie Mečiarových amnestií označil za rozhodnutú vec, predpokladá však, že ešte budú debaty o tom, či to bolo ústavne najčistejšie a najideálnejšie riešenie.

  Duľa: Trest smrti nemá byť otázkou pomsty

  Libora Duľu za kandidáta na sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR) navrhla Slovenská advokátska komora (SAK), Právnická fakulta Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave a Daniela Švecová, predsedníčka Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR).

  Duľa je predsedom kolégia Najvyššieho súdu SR a od 30. septembra 2018 pôsobí na tomto poste už v druhom funkčnom období.

  Vo svojom motivačnom liste ku kandidatúre na funkciu ÚS SR Libor Duľa, okrem iného, napísal: “Silným morálno-profesijným apelom na kandidatúru je pre mňa výzva zabrániť široko prezentovaným obavám zo zneužitia Ústavného súdu Slovenskej republiky ako nástroja politického vplyvu a boja. Domnievam sa, že celokariérny sudca všeobecného súdnictva s významnou pozíciou v sústave jeho výkonu je dobrou, reálnou, ale zároveň aj navonok prezentovateľnou zárukou, že k takému efektu nedôjde.”

  Libora Duľa. Zdroj: TASR

  Duľa pri predstavení sa Ústavnoprávnemu výboru NR SR počas verejného vypočutia 23. januára 2019 zdôraznil, že trest smrti nemá byť otázkou pomsty.

  Podčiarkol, že trest smrti sa nepripúšťa a nevidí priestor v blízkej budúcnosti na zmenu. Odpovedal tak na otázku Ľuboša Martináka (Smer-SD) o treste smrti napríklad v prípade viacnásobných vrážd.

  Melicher: Ešte mám čo ponúknuť

  Predsedu senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) Petra Melichera navrhla na sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR) predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková.

  Od roku 2018 je členom (náhradníkom) skúšobnej komisie Justičnej akadémie Slovenskej republiky, od roku 2016 členom štátnicovej skúšobnej komisie pre správne právo na UK v Bratislave.

  “Post ústavného sudcu považujem za vrchol sudcovskej kariéry. Myslím si, že som vo veku, kedy ešte mám čo ponúknuť a mohol by som byť prínosom. Ak by som mal o desať rokov viac, asi by som už nad tým neuvažoval,” priznal 53-ročný Melicher 21. marca.

  Peter Melicher. Zdroj: TASR

  Opätovne sa o zvolenie pokúša preto, lebo prvú februárovú voľbu považuje za zmarenú.

  “Nevyjadrili sa v nej všetci poslanci, lebo sa nevedeli zhodnúť, či voľba bude verejná alebo tajná. Mne osobne je jedno, aká bude, dôležité je, aby ten súd konečne začal fungovať,” dodal.

  Straka: Je veľkým zástancom princípu slobody prejavu

  Petra Straku ako kandidáta na ústavného sudcu navrhla Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave. Od roku 1997 je sudcom Krajského súdu v Prešove.

  Od roku 2012 je členom Súdnej rady Slovenskej republiky, od roku 2015 pôsobí aj ako predseda občianskoprávneho kolégia na Krajskom súde v Prešove.

  Pri svojom januárovom vypočutí na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR sa Peter Straka venoval predovšetkým téme ochrany spotrebiteľa. Označil sa za zástancu posilnenia práv občanov.

  Peter Straka. Zdroj: TASR

  “U nás tak málo stačí na to, aby niekto obral o majetky slabších práve zneužitím princípu ich ochrany. Pre nastupujúcu generáciu na ústavnom súde je dôležité, aby osobitne bdela nad občianskym zákonníkom, aby sa ustrážili veci v prospech princípov súkromného práva, ochrany slabšieho,” doplnil.

  Uviedol, že je veľkým zástancom princípu slobody prejavu, dôležitá je pre neho komunikácia. “Treba veci odkomunikovať. V demokracii je komunikácia veľmi dôležitá, som skôr jej zástanca,” vysvetlil Straka.

   

  - Reklama -