nedeľa, 12 júla, 2020
20 C
Bratislava
Úvod Aréna Prokuratúra potvrdila vyšetrovanie voči Strachemu

Prokuratúra potvrdila vyšetrovanie voči Strachemu

K oznámeniu došlo iba niekoľko dní pred parlamentnými voľbami v Rakúsku, ktoré sa konajú predčasne v dôsledku tohtoročného rozpadu vládnej koalície FPÖ s ľudovcami (ÖVP).

Kolaps nasledoval po májovom odstúpení Stracheho z oboch uvedených funkcií v reakcii na zverejnenie kompromitujúcej nahrávky, týkajúcej sa takisto straníckych financií.

“Boli predložené faktúry a fiktívne doklady, ktoré mali stranu primať k tomu, aby platila aj súkromné výdavky,” povedal hovorca prokuratúry Thomas Vecsey.

Výška spôsobenej škody podľa vyšetrovateľov presahuje 5000 eur, za čo je možné uložiť trest do troch rokov odňatia slobody.

Strache všetky podozrenia ešte v stredu odmietol, pričom napísal vo facebookovom príspevku, že sú to “úbohé a vykonštruované lži zločineckej siete, ktorá už roky vyvíja činnosť proti jeho osobe”.

Viedenská pobočka FPÖ medzitým oznámila, že dôkladne prekontroluje všetky svoje faktúry od roku 2013.

Súčasný predseda strany Norbert Hofer uviedol, že všetky podozrenia týkajúce sa výdavkov Stracheho budú preverované do najmenších detailov.

V utorok viedenská pobočka FPÖ potvrdila, že Strache mal k dispozícii bankový účet, na ktorý mu strana mesačne poukazovala 10.000 eur na reprezentačné účely.

Rakúska polícia v noci na utorok zadržala bývalého ochrankára Stracheho, v ktorého dome vykonala predtým prehliadku.

Podľa rakúskych médií má polícia podozrenie, že ochrankár bol spolupáchateľom pri vyhotovovaní falošných faktúr, ktorými mali byť v rokoch 2014 – 2018 kryté osobné výdavky Heinza-Christiana Stracheho platené z pokladnice FPÖ.

V nedeľných predčasných parlamentných voľbách má FPÖ šancu získať približne 20 percent hlasov. Ľudovci vedení bývalým kancelárom Sebastianom Kurzom by mohli dostať okolo 33 percent hlasov.

Analytici predpokladajú, že Kurzova strana by mohla opäť ísť do koalície s FPÖ, ako to bolo od roku 2017 do mája tohto roku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Maďarsko sprísňuje kontrolu štátnych hraníc

Maďarská vláda sprísňuje kontrolu štátnych hraníc a od polnoci z nedele na pondelok zavádza kategorizáciu krajín podľa epidemiologického rizika. Podľa spravodajského servera...

NDS pri tendri na uzatvorenie tunela Višňové porušila zákon, skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) porušila zákon o verejnom obstarávaní v prípade zákaziek súvisiacich s realizáciou kovových zábran (mreží) na dočasné uzatvorenie tunelových rúr tunela Višňové....

Rudník: Referendum o odvolaní starostky je neplatné

Referendum o odvolaní starostky obce Rudník (okres Košice-okolie), ktoré sa konalo v sobotu (11. 7.), je neplatné. Dôvodom je nízka účasť voličov....

Vládne noviny sa chystajú. Verejné obstarávanie na tlač bude v lete

Proces verejného obstarávania na tlač a distribúciu vládnych novín sa určite spustí do konca leta. Uviedol to riaditeľ tlačového a informačného odboru...

Trump vystúpil prvý raz na verejnosti v rúšku

Americký prezident Donald Trump sa v sobotu ukázal vôbec prvýkrát na verejnosti s rúškom na tvári, píše agentúra AP.

Na Slovensku v sobotu pribudlo osem prípadov ochorenia COVID-19

V sobotu (11. 7.) na Slovensku pribudlo osem prípadov nákazy novým koronavírusom. Realizovalo sa 960 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 1901 pozitívne...

V Bratislave upozornia na plytvanie potravinami, na Slovensku ide až o 60 kg na osobu

V slovenských domácnostiach sa plytvá potravinami zhruba 40 až 60 kilogramov jedla na osobu za rok. Najviac sa plytvá pečivom, zeleninou, ovocím...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,901 +8 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 380 Last updated: 12. júla 2020 - 14:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky