Rozdiely medzi východom a západom Nemecka sa zmenšujú, tvrdí Merkelová

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Za veľký úspech Merkelová označila napríklad to, že ekonomická sila nových (východonemeckých) spolkových krajín predstavovala v čase zjednotenia v roku 1990 len 43 percent ekonomickej sily starých (západonemeckých) spolkových krajín. Dnes sa pritom vyšplhala až na úroveň 75 percent.

  Dôležité je podľa Merkelovej myslieť na spoločnú budúcnosť a venovať sa stieraniu rozdielov v životnej úrovni medzi východom a západom, napríklad čo sa týka dôchodkového systému. Za veľký projekt jej vlády kancelárka považuje “vytvorenie rovnocenných životných podmienok vo všetkých častiach Nemecka, na dedinách aj v mestách, na severe a juhu, ako i na východe a západe krajiny”.

  Motto tohtoročných osláv štátneho sviatku Dňa nemeckej jednoty “Odvaha spája”, ktoré stanovila krajinská vláda Šlezvicka-Holštajnska, pripomína podľa slov kancelárky odvahu mnohých ľudí, ktorú preukázali v roku 1989 i v nasledujúcom období. Umožnili tak, že nemecká jednota sa stala skutočnosťou, ako dodala.

  Paušálne posudzovanie rozdielov medzi východom a západom však nie je na mieste, poznamenala Merkelová, keďže jednotlivé krajiny majú už za sebou veľa rokov spoločného života.

  Nemecká vláda zriadila k 30. výročiu pádu Berlínskeho múru, ku ktorému došlo 9. novembra 1989, a k 30. výročiu Nemeckej jednoty, ktorú si Nemci budú pripomínať 3. októbra 2020, komisiu s názvom “Mierová revolúcia a Nemecká jednota”. Jej cieľom je spoločne s občanmi hovoriť o tom, čo bývalé východné a západné spolkové krajiny Nemecka spája, ale naopak, aj o tom, čo ich rozdeľuje.

  “To je naša odpoveď na rozdiely, ktoré ešte stále existujú, ale aj na mnoho vecí, ktoré sa už podarilo dosiahnuť,” povedala Merkelová.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu