pondelok, 20 septembra, 2021
11.3 C
Bratislava
ÚvodArénaKremeľ potvrdil Putinovu účasť na pondelkovom pohrebe Chiraca

Kremeľ potvrdil Putinovu účasť na pondelkovom pohrebe Chiraca

Tlačová agentúra AFP predtým s odvolaním sa na Elyzejský palác priniesla správu, že Putinova účasť na rozlúčkovom štátnom akte je očakávaná.

Jacques Chirac zomrel 26. septembra vo veku 86 rokov. Ako prezident Francúzska slúžil dve funkčné obdobia v rokoch 1995-2007. V roku 2005 mu diagnostikovali kardiovaskulárnu chorobu. Zdravotný stav sa mu dramaticky zhoršil v roku 2016 po úmrtí jeho staršej dcéry. Posledné tri roky svojho života sa nezúčastňoval na oficiálnych podujatiach a návštevy prijímal iba zriedka.

Francúzska vláda vyhlásila na pondelok štátny smútok. Zástavy budú spustené na pol žrde a vo verejných budovách v celej krajine sa bude na jeho počesť držať minúta ticha.

Francúzska verejnosť sa bude môcť s bývalým prezidentom rozlúčiť v nedeľu popoludní v parížskej Invalidovni. Exprezidenta v pondelok po oficiálnej spomienkovej ceremónii pochovajú počas súkromného obradu na cintoríne Montparnasse na juhu Paríža vedľa jeho dcéry Laurence.

Mesto Paríž, ktorého bol Chirac dlhé roky primátorom, si pamiatku exprezidenta uctilo vo štvrtok o 21.00 h SELČ vypnutím osvetlenia na jednej zo svojich najcharakteristickejších dominánt – Eiffelovej veži.

Súčasný francúzsky prezident Emmanuel Macron v televíznom príhovore vo štvrtok označil Chiraca za “veľkého Francúza”, ktorý bol stelesnením svojej krajiny. Pripomenul, že Chiraca oplakáva nielen Francúzsko, ale spomína sa naňho naprieč celou Európou. Macron vyzdvihol aj Chiracov “boj za Európu národov, a nie za Európu trhov”.

Chirac bol druhým najdlhšie slúžiacim francúzskym povojnovým prezidentom po svojom socialistickom predchodcovi Francoisovi Mitterrandovi.

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 402,808 Úmrtí 12,569 Uzdravení 383,511 Infikovaných 6,728 Last updated: 20. septembra 2021 - 08:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -