streda, 25 novembra, 2020
2 C
Bratislava
Úvod Aréna Šefčoviča grilovali v europarlamente. O veľký rozruch sa postaral Bilčík zo Spolu

Šefčoviča grilovali v europarlamente. O veľký rozruch sa postaral Bilčík zo Spolu

Verejné vypočúvanie

Slovenský eurokomisár sa ako prvý postavil pred poslancov štyroch parlamentných výborov v rámci procesu verejného vypočúvania, ktoré musia absolvovať všetci národní nominanti na členstvo v exekutíve EÚ.

Na snímke J. C. Juncker a M. Šefčovič, Zdroj: TASR

Rodová vyváženosť

Bilčík, ktorý dostal priestor na otázku v mene politickej skupiny Európska ľudová strana (EPP), mu pripomenul, že europoslanci ako priamo volení zástupcovia európskych občanov sa musia pýtať nielen na pracovné skúsenosti a zručnosti komisárov, ale aj na určitú etickú stránku.

V tejto súvislosti uviedol, že Šefčovič sa v rámci tímu budúcej predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej prihlásil k jej programu rodovo vyváženého kolégia komisárov a proti rodovej diskriminácii.

Zároveň mu pripomenul, že počas prezidentskej kampane na Slovensku sa, naopak, prihlásil k tým, ktorí odmietajú ratifikovať Dohovor Rady Európy proti násiliu na ženách, teda tzv. Istanbulský dohovor.

Šefčovič upozornil, že počas svojho pôsobenia v eurokomisii, keď mal na starosti ľudské zdroje, ako aj svojim celoživotným úsilím mal záujem na tom, aby EÚ išla čo najlepším príkladom v oblasti ochrany práv žien.

Pripomenul, že podporil návrh na predlženie partnerskej rodičovskej dovolenky, podieľal sa na otvorení nových škôl a jaslí inštitúcií EÚ a zrovnoprávnil rodičovské príspevky aj pre páry rovnakého pohlavia.

“Bol som prvý, kto stanovil vysoké ambície, ako zabezpečiť zastúpenie žien v najvyšších funkciách v Európskej komisii,” dodal Šefčovič.

Istanbulský dohovor

S odkazom na Istanbulský dohovor, ktorý Slovensko neratifikovalo, uviedol, že bude stáť za rozhodnutiami von der Leyenovej. “Urobím všetko preto, aby som ju podporil v úsilí, aby sa takéto zločiny kategorizovali ako európske zločiny, aby sa zapísali do registra zločinov,” spresnil.

Neochota odpovedať

Bilčík vyčítal Šefčovičovi aj neochotu odpovedať počas prezidentskej kampane na otázky niektorých médií. Šefčovič v tejto súvislosti uviedol, že sú preňho dôležité hodnoty a odkaz, ktoré so sebou priniesla nežná revolúcia, vrátane rešpektovania nezávislosti médií.

“Komunikujem so všetkými žurnalistami, ktorí o to majú záujem, a pri každom vystúpení,” opísal situáciu a dodal, že nepozná také nezávislé médiá, na Slovensku, v Európe či vo svete, s ktorými by odmietol komunikovať.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Prezidentka vetovala novelu, ktorá rieši odoberanie akademických titulov

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o vysokých školách, ktorá rieši otázku odoberania akademických titulov. Niektoré ustanovenia totiž nie sú podľa nej...

Ak sa niečo nestane, krivka začne znova rásť, uviedol Krajčí k epidemiologickej situácii

Epidemiologická situácia sa v súčasnosti otáča. Ak sa niečo nestane, krivka začne znova rásť. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na to upozornil...

Premiér: Koalícia hľadá dohodu na mene nového šéfa GP

Koaličné strany podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) hľadajú dohodu na mene nového generálneho prokurátora. „Zisťujeme pozície na jednotlivých poslaneckých kluboch a hľadáme...

Štáty EÚ by nemali unáhlene mierniť protipandemické opatrenia, odporúča von der Leyenová

Európske krajiny by nemali príliš rýchlo zmierniť svoje obmedzujúce opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Uviedla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v...

Bratislavskej kriminálnej polícii sa podarilo rozbiť drogový gang

Bratislavskej kriminálnej polícii sa podarilo rozbiť drogový gang, ktorý predával najmä heroín a pervitín. Policajný vyšetrovateľ už obvinil 32-ročného muža, 61-ročnú a...

Novozvolená prezidentka Sanduová chce dostať Moldavsko z izolácie

Maia Sanduová, ktorá nedávno zvíťazila v prezidentských voľbách v Moldavsku, chce presadzovať vyváženú zahraničnú politiku, aby sa jej krajina dostala z izolácie....

Bratislava: Viaceré zastávky MHD v decembri premenujú

Viaceré zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave dostanú od 13. decembra nové pomenovanie. Upozorňuje na to Dopravný podnik Bratislava (DPB). Zastávky by...
Slovensko
Pozitívne vzorky 99,304 +1,811 Dnes Úmrtí 732 +23 Dnes Uzdravení 53,547 Infikovaných 45,025 Last updated: 25. novembra 2020 - 17:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky