pondelok, 18 januára, 2021
-2.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Peruánsky prezident rozpustil parlament. Opoziční lídri tento krok odsúdili ako čin...

Peruánsky prezident rozpustil parlament. Opoziční lídri tento krok odsúdili ako čin diktátora

Vizcarra v pondelok ešte predtým inicioval v Kongrese ovládanom opozíciou hlasovanie o dôvere vláde. Poslanci však namiesto toho hlasovali o nových sudcoch ústavného súdu, na čo prezident reagoval rozpustením zákonodarného zboru.

Vizcarra zároveň parlament obvinil, že mu kladie prekážky v jeho boji s korupciou. Vizcarra zákonodarcov najskôr obvinil z toho, že sa s voľbou nových ústavných sudcov príliš ponáhľajú.

Varoval ich, že ak o sudcoch budú hlasovať, parlament rozpustí, čo má v kompetencii, píše agentúra AP. Poslanci však jeho výzvu ignorovali. Opoziční lídri tento krok odsúdili ako čin “diktátora” a odmietli svoje kreslá v Kongrese opustiť.

Namiesto toho schválili rezolúciu, ktorá “z dôvodu porušenia ústavného poriadku” pozastavuje Vizcarrovi výkon funkcie, do ktorej namiesto neho zvolili viceprezidentku Mercedes Aráozovú.

Agentúra AP však uvádza, že ide o opatrenie vyložene symbolického významu, keďže Kongres už bol považovaný za rozpustený.

Peru zasiahol škandál okolo brazílskej stavebnej spoločnosti Odebrecht, ktorá priznala, že celé roky podplácala politikov a predstaviteľov juhoamerických krajín. Na úplatkoch im mala vyplatiť 785 miliónov dolárov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 224,385 +1,060 Dnes Úmrtí 3,526 +52 Dnes Uzdravení 171,092 Infikovaných 49,767 Last updated: 18. januára 2021 - 23:47 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky