Trump: To, čo sa deje, nie je impeachment, ale prevrat

  0
  Donald Trump (Autor: TASR)

  Trumpove výroky nasledovali po tom, čo jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo odmietol ako “neprípustnú” požiadavku niektorých výborov snemovne, aby päť bývalých alebo súčasných zamestnancov ministerstva vypovedalo v začatom vyšetrovaní obvinení voči Trumpovi.

  Ten podľa obvinení zneužil svoj prezidentský úrad, keď žiadal Ukrajinu, aby hľadala “špinu” na jeho rivala v prezidentských voľbách v roku 2020, Joea Bidena.

  Pompeo dokonca odkázal dolnej komore Kongresu, že opozičná Demokratická strana sa pokúša “zastrašovať” a “šikanovať” zamestnancov jeho rezortu.

  “Každý deň sa dozvedám nové a nové veci a prichádzam k záveru, že to, čo sa deje, nie je impeachment, ale PREVRAT,” uviedol Trump na Twitteri.

  “Jeho cieľom je odobrať ľudu moc, HLAS, slobody, druhý dodatok, vieru, armádu, pohraničný múr a práva, ktoré dal Boh občanom Spojených štátov amerických!” napísal prezident.

  Demokrati zareagovali na Pompeove tvrdenia a obvinili ho, že nespolupracuje a bráni vyšetrovaniu. Podľa amerických médií demokrati už naplánovali výpovede najmenej dvoch diplomatov, ktorí boli priamymi účastníkmi kauzy na Ukrajine.

  Proces smerujúci k tzv. impeachmentu voči Trumpovi sa začal na základe sťažnosti utajeného informátora.

  Podľa neho Trump v júlovom telefonáte vyvíjal nátlak na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby mu zaobstaral politicky užitočné informácie o bývalom demokratickom viceprezidentovi Bidenovi.

  Ten bude s najväčšou pravdepodobnosťou súperom Trumpa, keď sa bude v budúcoročných prezidentských voľbách pokúšať o znovuzvolenie.

  Trump údajne v telefonáte žiadal, aby Ukrajina “vytiahla špinu” na Bidena alebo jeho syna Huntera, pôsobiaceho v predstavenstve ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma. Jej činnosť vyšetruje ukrajinský protikorupčný úrad.

  Traja vplyvní demokrati v americkej Snemovni reprezentantov Adam Schiff, Eliot Engel a Elijah Cummings tvrdia, že minister Pompeo bol údajne pri telefonáte, keď Trump tlačil na Ukrajinu, aby očiernila jeho politického súpera Bidena.

  Totožnosť utajovaného informátora je chránená zákonom, podľa doterajších správ v médiách ide o analytika americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA).

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu