Volkswagen nemusí Čechom platiť odškodné v kauze dieselgate, rozhodol súd

  0
  Logo automobilky Volkswagen. (Autor: TASR)

  Predchádzajúci rozsudok zrušil súd pre procesnú chybu. Volkswagen sa proti vtedajšiemu verdiktu obhajoval tým, že súd rozhodol na základe toho, že automobilka neprejavila záujem sa obhajovať. K tomu však podľa koncernu došlo preto, že mu výzva, aby sa k žalobe vyjadril, neprišla správne.

  Bola totiž napísaná po česky, avšak podľa európskych pravidiel mala byť napísaná v jazyku obžalovaného – teda po nemecky. To teraz odvolací súd potvrdil, nešlo však o hlavný dôvod zrušenia rozsudku. V rozhodovacom procese prvoinštančného súdu totiž odvolací súd objavil aj ďalšie pochybenie. To sa týkalo žiadosti o zmenu žaloby.

  “Vítame, že odvolací súd potvrdil skutočnosť, že Obvodný súd pre Prahu 8 rozhodujúci v prvej inštancii, postupoval nesprávne,” uviedol pre iDNES.cz Robert Němec, právny zástupca koncernu Volkswagen.

  Jedným zo žalobcov je aj združenie Safe Diesel. To zastupuje približne 6000 ľudí, ktorí sa kauzou dieselgate cítia poškodení. “Trochu nás mrzelo, že dnes sa riešili iba procedurálne otázky,” povedal pre iDNES.cz právnik združenia František Honsa.

  Prípad sa teraz vracia späť k obvodnému súdu. Podľa Honsu bude súdny boj medzi Volkswagenom a zákazníkmi ešte dlhý, bude totiž potrebné určiť, akým spôsobom a či vôbec zákazníkom škoda vznikla. Odvolací súd sa obsahu samotnej žaloby takmer nedotkol.

   

  - Reklama -