nedeľa, 13 júna, 2021
14.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Ako sa zaplatí sanácia Spišského hradu? Rezort kultúry už pripravil návrh pre...

Ako sa zaplatí sanácia Spišského hradu? Rezort kultúry už pripravil návrh pre vládu

Rezort požiadavku na financovanie projektu predložil v návrhu rozpočtu na roky 2020 – 2022 v rámci prioritných výdavkových titulov.

Sanácie treba začať čo nnajskôr, pripomína ministerstvo

“Prostriedky budú na základe schváleného materiálu pridelené realizátorovi projektu v závislosti od možností rozpočtu kapitoly ministerstva kultúry,“ navrhuje v materiáli.

V predkladacej správe tiež uvádza, že všetky zásadné pripomienky v rámci MPK boli akceptované a zapracované do materiálu.

V rámci MPK žiadalo napríklad Ministerstvo financií SR materiál upraviť tak, aby výdavky boli zabezpečené v rámci schválených limitov výdavkov kapitoly Ministerstva kultúry SR na príslušný rozpočtový rok.

MK zdôrazňuje nevyhnutnosť čo najrýchlejšieho začiatku sanácie.

“Nedostatočné finančné pokrytie priebežných a nevyhnutných opráv vyústili až do súčasného havarijného stavu viacerých objektov hradného komplexu,“ uvádza rezort, poukazujúci v tejto súvislosti najmä na stav románskeho a západných palácov.

“Akútny stav si vyžaduje potrebu reálne začať so zabezpečovaním a rekonštrukciou, pretože ich skutočná deštrukcia sa stáva takmer nezvratnou a iba urýchlene začatie sanačných prác môže zabrániť nenávratnému poškodeniu palácov,“ argumentuje rezort.

Spišský hrad čiastočne rekonštruovali v 70. rokoch minulého storočia

Pri identifikácii rizík tiež upozorňuje, že sa pri pokračujúcej deštrukcii môže zopakovať situácia, aká vznikla pri čiastočnom zrútení západného opevnenia dolného nádvoria v roku 1994, keď padajúce bloky ohrozovali okolitú zástavbu.

Okrem prostriedkov na sanáciu palácov (vyše 4,5 milióna eur) chce ministerstvo ďalších 300.000 eur použiť na spevnenie plôch a nádvoria a sanáciu hradného brala.

Spišský hrad čiastočne rekonštruovali v 70. rokoch minulého storočia, od roku 1986, keď ho sprístupnili verejnosti, ho navštívilo niekoľko miliónov turistov. Od roku 1993 je súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 23:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -