Za nezávislosť Škótska demonštrovali v Edinburghu tisíce ľudí: Nezávislosť sa blíži, povzbudila ich premiérka

  0
  Škótska premiérka Nicola Sturgeonová (Autor: TASR)

  “To je ale deň! 250.000 za nami pochoduje za nezávislosť,” tvítovala Cherryová priamo z pochodu, na ktorom mnohí z účastníkov niesli škótske zástavy.

  “Veľa zdaru všetkým, ktorí pochodujú za nezávislosť v Edinburghu,” napísala ešte pred pochodom na Twitteri aj škótska premiérka Nicola Sturgeonová, ktorá je zároveň šéfkou SNP zasadzujúcej sa proti odchodu Británie z EÚ.

  Sturgeonová tiež uviedla, že sa na podujatí síce osobne zúčastniť nemôže, v mysli však bude s pochodujúcimi. “Majte skvelý deň. A nebuďte na pochybách – nezávislosť sa blíži,” dodala.

  Organizátormi pochodu je združenie All Under One Banner (AUOB; Všetci pod jednou zástavou), ktoré sa takýmito pochodmi a zhromaždeniami snaží o zviditeľňovanie “potreby nezávislosti Škótska”.

  Skupina uviedla, že vlani sa na obdobnom podujatí v Edinburghu zišlo 100.000 ľudí, pričom vláda hovorila len o 20.000 účastníkoch.

  Sturgeonová varovala, že do dvoch rokov vypíše referendum o škótskej nezávislosti v prípade, že Británia vystúpi z EÚ.

  Škótska premiérka v stredu v tejto súvislosti kritizovala brexitové plány britského premiéra Borisa Johnsona, ktorého obvinila z toho, že sa snaží o dosiahnutie brexitu bez dohody.

  “Pre Škótsko zásadný bod zostáva – (Johnsonove) návrhy by nás vyňali z jednotného trhu a colnej únie EÚ proti našej vôli,” uviedla.

  Prvé referendum o nezávislosti Škótska sa konalo v roku 2014. Škóti vtedy tesne – 55 percentami – odhlasovali, že chcú, aby krajina aj naďalej zostala súčasťou Spojeného kráľovstva.

  - Reklama -