utorok, 20 októbra, 2020
13.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Tisíce ľudí protestovali v Kyjeve. Spolu zvíťazíme!, povedal Porošenko

Tisíce ľudí protestovali v Kyjeve. Spolu zvíťazíme!, povedal Porošenko

Demonštranti sa zišli na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdane), pričom skandovali heslá ako “Nie, nevzdáme sa!” Viacerí tiež niesli transparenty kritické voči súčasnému ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.

Na konci zhromaždenia sa k protestnému pochodu smerujúcemu pred ukrajinský parlament pridal aj Zelenského predchodca v úrade, exprezident Porošenko.

“Spolu zvíťazíme!” povedal 54-ročný Porošenko, ktorý na protest prišiel aj s manželkou Marynou. Ukrajincom exprezident poďakoval, že vyšli do ulíc. Viacerí z demonštrantov ho vyobjímali a vybozkávali, píše AFP.

Porošenko následne na Twitteri poďakoval “desaťtisícom” Ukrajincov, ktorí sa podľa jeho slov na protest zhromaždili v Kyjeve a vyše 20 ďalších ukrajinských mestách.

Koncom októbra by sa mohol uskutočniť summit predstaviteľov tzv. normandskej štvorky, ktorý je súčasťou snáh o oživenie mierového procesu na ukončenie na východe Ukrajiny.

Pri tejto príležitosti by sa mali stretnúť prezidenti Ukrajiny, Ruska a Francúzska a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Na tzv. Steimeierovom pláne, nazvanom podľa bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí a súčasného prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera sa tento týždeň zhodli zástupcovia Ukrajiny, Ruska i proruských separatistov na rokovaniach v Minsku.

Plán počíta s udelením osobitného štatútu miestnej samosprávy v určitých regiónoch Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti, ak sa v nich v súlade s ukrajinskými zákonmi budú konať slobodné a spravodlivé voľby.

Zelenského kritici sa obávajú, že ruský prezident Putin ho bude tlačiť k škodlivým ústupkom, aby si zachoval svoju kontrolu v Donbase.

Demonštranti, ktorí sa v nedeľu zišli na Majdane, tvrdili, že udelenie osobitného štatútu územiam v Donbase by znamenalo, že sa Ukrajina vzdala svojich záujmov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Londýnsky Heathrow ponúka možnosť urobiť si rýchlotest na koronavírus

Londýnske letisko Heathrow ponúka od utorka cestujúcim možnosť absolvovať rýchlotest na koronavírus SARS-CoV-2 ešte pred odletom, informovala stanica BBC. Test stojí 80...

Premiér chce, aby celoplošné testovanie “bolo čo najdobrovoľnejšie”. Krajčí vyzýva zdravotníkov na pomoc

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vyzval zdravotníkov a študentov lekárskych fakúlt piatych a šiestych ročníkov a študentov ošetrovateľstva a urgentnej medicíny od druhého ročníka, aby...

Naď: Výsledok rýchlotestu dostanú občania v zalepenej obálke do 30 minút

Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 sa má realizovať od piatka do nedele. Testy bude vykonávať iba zdravotnícky personál. Otestovať sa môžu všetci...

ASL SR: Celoplošné testovanie rýchlotestami je nepripravené, nesprávne a nebezpečné

Na plánované celoplošné testovanie na prítomnosť nového koronavírusu zareagovala Asociácia súkromných lekárov Slovenska SR, ktorá má k nemu vážne výhrady. Plán testovania,...

Nitrianska nemocnica zastavuje plánované hospitalizácie pacientov

Fakultná nemocnica v Nitre od utorka zastavuje plánované hospitalizácie pacientov. Ako informovala, k tomuto kroku došlo vzhľadom na prechod nemocnice do tretej...

Hrubala s Mazákom podali návrh na disciplinárne konanie voči Trubanovi

Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala a predseda Súdnej rady Ján Mazák podali návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi ŠTS Michalovi...

Aljašku zasiahlo zemetrasenie

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5, ktoré zasiahlo v pondelok pobrežie amerického štátu Aljaška, vyvolalo niekoľko malých vĺn cunami. Krajina zatiaľ nehlási škody ani...
Slovensko
Pozitívne vzorky 31,400 +705 Dnes Úmrtí 98 +6 Dnes Uzdravení 8,004 Infikovaných 23,298 Last updated: 20. októbra 2020 - 12:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky