utorok, 7 decembra, 2021
-1.5 C
Bratislava
ÚvodArénaGalkovci sa chceli Sulíka zbaviť. Krv v očiach nie je nikdy dobrá....

Galkovci sa chceli Sulíka zbaviť. Krv v očiach nie je nikdy dobrá. A Nicholsonová? Droba hodnotí situáciu v SaS

Čo hovoríte na súčasnú situáciu v SaS? 

Mrzí ma, no Richard Sulík nemal na výber. Na kongrese členovia strany demokraticky rozhodli o novej kandidátke do parlamentných volieb. Skupinka galkovcov chcela predsedu využiť ako vehikel do parlamentu a hneď po voľbách odstaviť – ak sa nechcel pozerať, ako  mu strana pod ich vedením umiera pred očami, nemal na výber. “Galkovcom” nešlo o hodnoty, hnali ich mocenské ambície jednotlivcov. Viac k tomu ani nie je čo dodať, teraz sa treba sústrediť na to, čo urobí SaS pre ľudí.

Na sobotnom nominačnom kongrese SaS ste neboli. V strane nie ste od odchodu v roku 2013, napriek tomu som myslel, že ako politik, ktorý má byť na schvaľovanej kandidátke, prídete. Prečo ste neprišli do Jasnej. 

Doteraz nie som členom strany, nemám v SaS hlasovacie právo. 

A ako ste ako nečlen a bývalý zakladajúci politik SaS vnímali dianie v strane v predchádzajúcich týždňoch a ako hodnotíte výsledky sobotného kongresu?

Richard Sulík čítal situáciu politicky správne a nominačný kongres uzavrel podobu kandidátky. Osobne mi bude ľúto, že niektorí doterajší politici SaSky sa na nej nenachádzajú. Ale chápem, aká bola v strane situácia, i to, že iné riešenie nebolo možné. 

Jana Kiššová, ale aj ďalší z takzvaného demokratického jadra vytýkali Richardovi Sulíkovi, že spôsob, akým si vynucuje rôzne rozhodnutia a ako komunikuje, sú neakceptovateľné. Máte s tým skúsenosť aj vy z posledného obdobia – hoci ako nečlen strany?

Richard je lídrom v pravom slova zmysle. Vo viacerých veciach s ním nesúhlasím a aj mu to vyčítam a dávam najavo, od vyjadrení v oblasti osobných slobôd až po zahraničnú politiku. Poznajúc všetky okolnosti tohto prípadu mu však musím dať zapravdu, ako aj postupu, ktorý bol jediný správny.

Takže súhlasíte aj s tým, čo kongresu predchádzalo? Myslím zvolanie mimoriadneho snemu, ktorý napriek pôvodnému zámeru voliť predsedu až po voľbách opätovne začiatkom septembra potvrdil Sulíka na čele SaS? Sulík tento krok vysvetľoval ako nutnosť zabrániť spochybňujúcim hlasom o postavení lídra, či kto tým lídrom má vlastne byť…

Mám k dispozícií veľa informácií, vrátane písomných, a s istotu tvrdím, že galkovci by sa ho chceli hneď po voľbách zbaviť. A úplne rozumiem tomu, že on ako politik s najväčším výtlakom v strane nechcel do parlamentu doviesť stranu, ktorej poslanecký klub by sa po voľbách rozpadol, alebo by predsedu zlikvidoval.

Čiže jeho argument zabezpečiť stabilitu poslaneckého klubu po voľbách beriete ako relevantný.

Áno, Bohužiaľ, intrigy proti jeho osobe eskalovali tak ďaleko, že nemal na výber inú možnosť. Zdôrazňujem, že mne je to ľúto kvôli niektorým kolegom, s ktorými som desať rokov dobre spolupracoval. Ale predseda nemal iné riešenie, ak chcel mať SaS v parlamente, a zároveň zabrániť galkovcom v organizácii puču hneď po voľbách. 

Budú podľa vás Galko, Kiššová, Blahová, Rajtár či ďalší strane chýbať? Dá sa povedať, ktorý z nich najviac? Prípadne vám?

Mne určite Jana Kiššová. Tá sa posledné týždne správala slušne a dôstojne. Ostatní mali na výber – prestať škodiť strane, alebo nebyť na kandidátke. Mrzí ma, že sa rozhodli takto. SaS je strana bohatá na osobnosti a prichádzajú noví silní ľudia, zvládneme to.

Nemôže to mať aj opačný efekt a voliči SaS ocenia nastolený pokoj? Môže mať efekt zastavenia prepadu preferencií?

Voliči sú rôzni, niektorí nám tieto škriepky štyri mesiace pred voľbami neodpustia, iní si povedia, chvalabohu, že ste sa zbavili ľudí, kvôli ktorým by som vás nevolil. 

Natáliu Blahovú dokonca vylúčili zo strany. Škodila podľa vás strane?

Nie je to o jednom facebookovom statuse, ako tvrdí. Ono sa to veľmi zradikalizovalo v poslednom mesiaci a krv v očiach nikdy nie je dobrá. Jej vyjadrenia boli za čiarou, škodili strane. Väčšina delegátov rozhodla o jej vylúčení. Nie som členom SaS, nebudem to viac komentovať.

Do akej miery bola tá doterajšia situácia v SaS podobná tej z roku 2013, keď zo strany odišla časť členov na čele s Jozefom Kollárom? Vtedy ste zo SaS odišli aj vy a tiež sa vtedy spomínali podobné dôvody – štýl predsedovania Richarda Sulíka. Bolo to v tomto smere obdobné?

Spúšťačom konfliktov, ktoré vyústili do kandidatúry Jozefa Kollára, nebola osoba Richarda Sulíka. Na odchode tejto skupiny oceňujem minimálne to, že sa chlapsky postavili a mali rešpektovaného protikandidáta, ktorý aj kandidoval. Terajšia situácia bola analogická, vytvorila sa skupina vzbúrencov, ale nemala odvahu postaviť protikandidáta.

Keď ste začali znovu spolupracovať so stranou, no do SaSky ste sa už nevrátili, hovorili ste, že to bolo pre hlasy, ktoré vás spochybňovali. Boli to tí istí ľudia, ktorí spochybnili a znechutili kandidovať Václava Miku?

Nepoznám presné pozadie toho, prečo sa Václav nakoniec rozhodol odstúpiť, ale viem si predstaviť, že osoby a obsadenie boli takmer identické.

Do volieb kandidujete z deviatej pozície. Navyše, keď nedávno Richard Sulík oznamoval, že predloží svoj návrh kandidátky, spomínal ako veľké meno, ktoré na nej bude, nielen Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ale aj vás. Teší vás jeho dôvera?

Ani som nevedel, že som na deviatom mieste. Ďakujem za informáciu 🙂 S predsedom sme už niečo preskákali. Na kandidátke som preto, aby som jednoznačne deklaroval svoju podporu Richardovi a SaSke. Čo sa udeje s mojim mandátom, sa dohodneme až po voľbách.

Na snímke je Lucia Ďuriš-Nicholsonová, Zdroj: TASR

Keď sme pri Lucii Nicholsonovej, tá otvorene povedala, že ľudia z demokratického jadra strane dlhodobo škodili. A po tom, ako sa Sulík rozhodol spraviť poriadok, vrátila sa späť, respektíve zrušila pozastavenie členstva. Čo si o tom myslíte?

Luciin návrat do strany ma veľmi teší, je jednou z tých, ktorá bola s nami od začiatku. Medzičasom sa vypracovala na druhú najsilnejšiu tvár SaS. Veľmi jej fandím nielen pre liberálne názory, pre jej inteligenciu a pre jej šikovnosť, ale aj pre jej politický cit a úprimne sa teším, že môžem byť s ňou na jednej kandidátke.

V jednom rozhovore ste spomínali, že platí uznesenie republikovej rady o tom, že bývalí členovia sa do SaS nemôžu vrátiť. Vy by ste mali napriek tomu o návrat záujem?

Ja som SaS spolu s Mihálom, Miškovom, Mistríkom, Sulíkom a Švihurom zakladal a keď ma Richard Sulík požiada o návrat a vstup do strany, tak to urobím. Doteraz ma účinne blokovala práve skupinka okolo Galka. 

Do akej miery sa dianiu v strane venujete, keďže máte iné pracovné priority a tými sú práca župana?

Chtiac-nechtiac ma to zasahuje. Župe venujem dvanásť hodín denne šesť dní do týždňa, snažím sa aspoň v nedele mať voľno, no keď som vo svojom okolí, ľudia sa ma na dianie v strane pýtajú a stále som ako keby súčasťou, respektíve som tým zasiahnutý aj ja.

Pre post predsedu bratislavskej VÚC ste sa vzdali poslaneckého mandátu ešte v januári 2018 s tým, že práca župana je pre vás dôležitejšia, no aj tým, že manažérska stolička je vám bližšia ako poslanecká. Ak by vás voliči do parlamentu dostali, zasadli by ste do poslaneckých lavíc, alebo by ste zopakovali vzdanie sa mandátu?

Opakujem, že moja účasť na kandidátke je otvorenou deklaráciou podpory SaS a Richarda Sulíka. Čo sa udeje s mojím prípadným mandátom, sa dohodneme po voľbách.

Na poste predsedu BSK ste už dva roky. Ako ste spokojný s tým, čo sa vám podarilo dosiahnuť?

Župana robím naozaj na 110 percent, plne sa tejto práci venujem. Rozbehli sme mnohé reformy, napríklad viaceré projekty v oblasti dopravy, ktoré stáli desiatky rokov, dotiahnutie rekonštrukcie cesty Malacky – Rohožník, začali sme projektovanie obchvatu Grobov (Slovenského a Chorvátskeho Grobu), zaviedli sme nové grafikony v prímestskej autobusovej doprave, posilnili sme vlakovú dopravu, posilnili sme sieť cyklotrás.

Za necelé dva roky sme  sa posunuli o obrovský kus vpred. V oblasti chodu zastupiteľstva fungujeme výborne, nie sme delení na koalíciu a opozíciu. Snažím sa to robiť tak, aby všetci poslanci boli spokojní, väčšina hlasovaní má vysoko nad 90 percent hlasov, čo považujem za dobrú prácu i diplomaciu pred zasadnutiami zastupiteľstva. V oblasti sociálnych služieb sme tiež spravili obrovský krok vpred, splnil som svoj predvolebný sľub o otvorení centra pre autistov, čo sa udialo pred pár týždňami.

V školstve sme spolu s Branislavom Gröhlingom otočili neblahý trend, keď v posledných rokoch klesal záujem o naše stredné školy a za posledné dva roky narástol o 25 percent. Mnohé školy robili po dlhých rokoch prijímacie konania a nebrali každého, kto išiel okolo.

Učiteľom dávame nadštandardné odmeny, ktoré doteraz nikdy nemali, snažíme sa s nimi pracovať tak, aby cítili, že si ich vážime. Školy postupne vynovujeme a zatepľujeme. V oblasti správy majetku pripravujeme projekty, ktoré budú pre Bratislavčanov prelomové, no nechcem predbiehať.

V kultúre výborne funguje dotačná schéma, pustili sme sa do rekonštrukcie seneckej synagógy, bábkového divadla, Malokarpatského osvetového strediska, chystáme opravu divadla Aréna. Celkovo župa pracuje dobre, mám motivovaných ľudí, mnohých som na župe našiel po príchode, niektorých som priviedol so sebou.


 

 

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 732,495 Úmrtí 14,900 Uzdravení 599,784 Infikovaných 117,811 Last updated: 7. decembra 2021 - 04:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img