utorok, 22 septembra, 2020
19.6 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Veľké plány, silné vyhlásenia, zaručené výsledky. Sulík a jeho liberáli sa...

VIDEO Veľké plány, silné vyhlásenia, zaručené výsledky. Sulík a jeho liberáli sa tvrdo zahryzli do Matečnej

“Ambície boli nízke, naše očakávania preto nemohli byť vysoké. A keďže sa ani nestal žiaden zázrak, rezort pod vedením ministerky Matečnej ani nemôže očakávať (od nás) slušné hodnotenie. Ak by sme mali uplynulé roky hodnotiť školskou známkou, tak by sme jej mohli dať známku štyri mínus,” priblížila Halgašová, ktorá ma v SaS na starosti poľnohospodárske záležitosti.

Realitou sú štyri premárnené roky, hodnotí SaS

Zdôraznila, že prioritou SaS je v agrosektore transparentné, nárokovateľné a spravodlivé rozdeľovanie peňazí, zlepšenie života na vidieku, pozemkové úpravy a podpora slovenských potravín tak, aby sa naše agrosuroviny nevyvážali do cudziny, ale spracovávali sa na potraviny prednostne na Slovensku.

Halgašová podčiarkla, že SNS neurobila pre zvýšenie transparentnosti čerpania fondov EÚ takmer nič.

“Naopak, postavila sa proti nej, keď SaS žiadala zavedenie verejne prístupného registra žiadateľov o priame platby s uvedením právneho titulu k pôde, tak podľa ministerky sa to urobiť nedalo,” poznamenala.

Pri projektových podporách SNS zachovala subjektívne hodnotenie projektov, aby naďalej mohla prideľovať peniaze najmä “našim ľuďom”. Pripomenula zároveň, že vláda prisľúbila podporiť doriešenie vlastníckych vzťahov k pôde.

“Realitou sú štyri premárnené roky. Do dnešného dňa sa nezačalo s prácami ani v jednom katastrálnom území,” upozornila. Z tohto dôvodu existuje podľa nej reálne riziko, že vyčlenených 45 miliónov eur vyjde navnivoč.

Vláda sa podľa nej zaviazala vytvoriť právny rámec pri identifikácii pôdy. Systém ortofotomozaiky Úradu geodézie kartografie a katastra SR je podľa Halgašovej ťažkopádny, pričom doteraz nie sú prepojené aktualizované údaje na príslušných portáloch.

Sľub vytvoriť podmienky na rozvoj živočíšnej výroby sa tiež nedodržuje

Vláda sa zaviazala tiež zintenzívniť podporu sektorov, najmä živočíšnej výroby a ovocinárstva. “Realitou je, že zníženou sadzbou DPH ministerka obišla ovocie s vysokou manuálnou prácnosťou,” povedala.

Sľub vytvoriť podmienky na rozvoj živočíšnej výroby sa tiež nedodržuje.

“Počet dojníc sa kontinuálne znižuje. Podporné opatrenia nie sú nastavené správne,” podotkla. Vládny prísľub odstrániť zbytočnú administratívnu záťaž sa neplní. “Výkazníctvo sa neznížilo, naopak, byrokracia sa ešte zvýšila,” doplnila.

Nezmyselný bol aj 2,5-percentný odvod z obratu obchodných reťazcov

Sľub vlády presadiť nákup domácej produkcie organizáciami štátnej a verejnej správy sa podľa Halgašovej nenaplnil. Národný potravinový katalóg podľa nej skončil v zásuvke.

Dodala, zákon proti nekalým praktikám je v rozpore s právom EÚ. Rovnako nezmyselný bol aj zákon, ktorým ministerka Matečná zaviedla 2,5-percentný odvod z obratu obchodných reťazcov.

Dôsledkom bolo podľa nej zdraženie potravín. Snaha vlády podporiť dlhodobé koncepčné riešenie potravinovej bezpečnosti SR prostredníctvom programu Značka kvality SR podľa Halgašovej “bola nevydarená”.

Zlyhanie pri potravinových škandáloch

Sľub vlády o úradnou kontrolou zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti potravín sa podľa Halgašovej slov tiež nenaplnil.

“Realitou je zlyhanie pri potravinových škandáloch, pri africkom more ošípaných (AMO) a pri dvojakej kvalite potravín,” uzavrela Halgašová.

Ministerstvo reaguje

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR prijalo počas pôsobenia Gabriely Matečnej (SNS) na poste agroministerky desiatky systémových opatrení v prospech agropotravinárskeho sektora. Uviedol to pre TASR Michal Feik z MPRV SR v reakcii na utorkové vyjadrenia opozičnej strany SaS.

“Dlhé roky poľnohospodárstvo nebolo pre Slovensko prioritou. To sa súčasné vedenie agrorezortu rozhodlo zmeniť. Prijali sme desiatky konkrétnych systémových opatrení, ktoré pomôžu poľnohospodárom aj potravinárom,” zdôraznil Feik.

Medzi tie najdôležitejšie opatrenia patrí podľa neho napríklad zákaz nekalých obchodných praktík, poriadok v nájme poľnohospodárskej pôdy, digitalizácia všetkých poľnohospodárskych plôch, na ktoré prichádzajú platby z EÚ, spustenie pozemkových úprav.

“Agrorezort tiež prostredníctvom projektu tzv. zelenej nafty podporil skutočných poľnohospodárov v rekordnej sume 30 miliónov eur,” doplnil.

“Upozorňujeme, že strana SaS dlhodobo obhajuje záujmy obchodných reťazcov a nadnárodných korporácií a sabotuje každé úsilie vlády urobiť v agrorezorte systémové zmeny. Strana väčšinou len za každú cenu kritizuje, ale keď bola možnosť hlasovaním v Národnej rade SR podporiť konkrétne opatrenia, poslanci SaS boli buď proti, alebo sa zdržali,” dodal Feik.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Odosielateľka zásielky s ricínom žiadala Trumpa, aby stiahol kandidatúru

Predpokladaná odosielateľka zásielky, ktorá bola adresovaná Bielemu domu a obsahovala jed ricín, v priloženom liste žiadala prezidenta USA Donalda Trumpa, aby sa...

Británia hlási najviac prípadov nákazy COVID-19 od mája a úmrtí od júla. Premiér Johnson oznámil nové opatrenia pre Anglicko

Britský premiér Boris Johnson v utorok oznámil sprísnené epidemiologické nariadenia pre Anglicko, ktoré by podľa neho mohli platiť až nasledujúcich šesť mesiacov....

Odklad daňových priznaní sa ruší, treba ich podať do konca októbra

Daňové priznania za minulý rok bude potrebné podať k 31. októbru tohto roka. Týka sa to tých, ktorí ich doteraz nepodali pre...

Biden by ukončil umelú obchodnú vojnu s EÚ, povedal jeho poradca

Ak by demokratický kandidát Joe Biden vyhral prezidentské voľby v USA, ukončil by „umelú obchodnú vojnu“ s Európou, povedal to v utorok...

Lekári kritizujú povinnosť zabezpečiť ochranné prostriedky na jeden mesiac

Ambulantní lekári kritizujú povinnosť zabezpečiť ochranné prostriedky na jeden mesiac za takmer 4000 eur. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová uviedla, že...

Súdny dvor EÚ: Británia môže poskytnúť štátnu pomoc na výstavbu elektrárne

Británia môže poskytnúť štátnu pomoc na výstavbu jadrovej elektrárne Hinkley Point C v grófstve Somerset. Rozhodol o tom v utorok Súdny dvor...

VIDEO Poprad: Stovky ľudí pochodovali na podporu zamestnancov nemocnice

Niekoľko stoviek ľudí v utorok popoludní vyjadrilo pochodom cez mesto podporu zamestnancom nemocnice v Poprade. Zamestnanci nemocnice chceli pôvodne...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,931 +175 Dnes Úmrtí 40 +1 Dnes Uzdravení 3,668 Infikovaných 3,223 Last updated: 22. septembra 2020 - 23:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky