utorok, 22 septembra, 2020
14.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Čítali so slzami v očiach. Kuciak a Kušnírová reagujú na spis o...

Čítali so slzami v očiach. Kuciak a Kušnírová reagujú na spis o vražde svojich detí

Aké to bolo – pozerať sa a držať v rukách spis, ktorý sa týka najbolestnejších momentov vo vašom živote?

Kušnírová: Hrozné. Čítať o vražde vlastných detí je strašné. A keď ešte k tomu vidíte fotografiu, ležať svoje dieťa, jedno aj druhé, v kaluži krvi…

To sa ani nedá zvládnuť, pozerať na tie fotky. Inak sme brali postupne tie fascikle, všetko sa nám miešalo, to sa nedá za jeden deň poriadne prečítať.

Ale, stále ma máta, čo som tam čítala, ako strelec vypovedal, že Martina šla na WC a on si myslel, že stihne zastreliť len Janka… Odkiaľ vedel, že kde majú wc?

Keďže to sledoval len z letnej kuchyne, veď tam za priečkou nemuselo byť wc, mohol tam byť aj sklad, nielen kúpeľna či záchod. A pochybujem že po vražde pozeral dom, skôr zdúchol tak rýchlo, ako mohol.

To mi nejde do hlavy. Cynicky, chladnokrvne opisoval, ako ich zastrelil. Opisoval, že ju strelil rovno do nosa…

Kuciak: Bolí to. Aj s odstupom času, hoci sme už vedeli, čo môžeme asi čakať, stále to bolí. V tých spisoch je úplne iný svet, ako som poznal doteraz a nie je to pekné čítanie. Farebné fotografie sme hneď zatvorili, to sa nedalo pozerať.

Je to ťažké čítanie, v živote som si nepomyslel, čoho sú ľudia pre moc a peniaze schopní.

Slovensko dlhodobo žije udalosťami, ktoré sú súčasťou vyšetrovacieho spisu a to je prepis konverzácie z aplikácie Threema z mobilu Mariána Kočnera. Najaktuálnejšie prišla o funkciu pre túto konverzáciu bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, je návrh na disciplinárne riešenie aj ďalšej sudkyne. Ako to vnímate, tieto diania na vysokých postoch, ktoré by sa zrejme neuskutočnili, nebyť smrti vašich detí a vyšetrovania?

Kušírová: To je smutné, doslova až tragické, keď oni dvaja museli priniesť najvyššiu obeť, svoje životy, aby sa začali veci vyšetrovať.

Keď Janko žiadal ochranu, Kaliňák sa mu doslova vysmial..Janko na tie veci poukazoval a preto ho odstránili, aj s Martinkou. Zhnitý systém, že dovolil, aby ich odstránili.

Kuciak: Žiaľbohu, u nás je to taký zvyk, že všetko sa začne riešiť, až keď sa niečo stane. Poukazovalo sa na to dlhodobo, nič sa neriešilo, stal sa známy výrok “skutok sa nestal”, až to vyústilo do tejto vraždy a teraz sa riešia veci.

Práve táto komunikácia z mobilu bude podľa všetkého na súde napadnutá advokátmi obhajoby. Mobil, z ktorej komunikácia pochádza, ležal tri mesiace v aute u Petra Tótha, bývalého spravodajského dôstojníka SIS. Autenticita správ je tak, podľa viacerých, otázna.

Kušnírová: Policajti sa k Threeme dostali s Europolom a to by malo zavážiť. Nie som policajt, vyšetrovateľ ani právnik, ale keď som prečítala 600 strán z Threemy, zdajú sa mi dôveryhodné.

Kuciak: Riziko, že to bude napadnuté, je od začiatku, keďže nie je iný spôsob, ako sa brániť, len napadnúť autentickosť. Myslím, že vyšetrovatelia o tom vedia a budú sa podľa toho správať.

Podľa mňa tam budú aj vyjadrenia znalcov, že časovo sa taká komunikácia nedá pripraviť ani neviemakým siskárom. Je to viac-menej nemožné, aby sa to dalo za tri mesiace dať do takýchto súvislostí.

Cítite sa teraz, keď sa pripravuje už súd, lepšie? Máte pocit zadosťučinenia, že vrahovia vašich detí budú spravodlivo potrestaní?

Kušnírová: Nie. Spravodlivosť ešte nie je tam, kde mala prísť. Bohužiaľ, došlo to len tam , kde sú dôkazy. Neviem ako Kuciakovci, ale mňa stále máta, že je za tým niekto oveľa väčší. Nemám žiadne dôkazy, ale tak to cítim.

Kuciak: Vidím to ako pani Kušnírová. Viete, je možné, že vyšetrovanie končí tým, že si vraždu objednal Kočner. Ale keď sa pozrieme na tie prepojenia a súvislosti, tak vyšetrovanie prípadu nemôže skončiť tu a keď sa uzavrie vražda, bude sa pokračovať vo vyšetrovaní.

Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Kde investovala Pavlína Matovičová? Ekonóm Šebo: Arca Capital zastrešuje kopec firiem na rovnakej adrese. Treba rozpliesť, kto komu požičiaval

Premiér Matovič presúva škandál okolo investícií svojej manželky na expremiérov Pellegriniho a Fica. Matovič tvrdí, že ľudia, ktorí ho informovali o dianí v...

Držiteľ Nobelovej ceny za mier: Pandémia ohrozuje deti, môžu upadnúť do otroctva

Milióny detí môžu v dôsledku pandémie nového koronavírusu upadnúť do otroctva alebo sa stať obeťami obchodovania s ľuďmi, núteného manželstva či detskej...

Fico a Pellegrini sa ohradili voči tvrdeniam Matoviča ku kauze spoločnosti Arca

Predseda Smeru-SD Robert Fico a líder strany Hlas Peter Pellegrini sa ohradili voči tvrdeniam premiéra Igora Matoviča (OĽANO) v súvislosti s kauzou...

Šipoš: Na stretnutie Kollára s Haščákom sa budem pýtať na koaličnej rade

Na pondelkovej koaličnej rade by sa mali predstavitelia koalície pýtať predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) na jeho stretnutie so šéfom Penty...

Smer-SD: Matovičovu vládu charakterizuje amaterizmus a hanba

Neschopnosť, amaterizmus, neodbornosť a hanba charakterizujú prvý polrok vládnutia kabinetu premiéra Igora Matoviča (OĽANO) podľa opozičnej strany Smer-SD. Reakciu TASR poskytol hovorca...

Na ochorenie COVID-19 zomrel 69-ročný pacient v nemocnici v Prešove

Na ochorenie COVID-19 zomrel 69-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný vo fakultnej nemocnici v Prešove. Úmrtie na nový koronavírus potvrdili výsledky pitvy. Potvrdil...

Nový riaditeľ nemocnice v Poprade Hanušín požiadal o uvoľnenie z funkcie

Riaditeľ popradskej nemocnice Anton Hanušín požiadal o uvoľnenie z funkcie. Informoval o tom v pondelok minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,756 Úmrtí 39 Uzdravení 3,571 Infikovaných 3,146 Last updated: 22. septembra 2020 - 05:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky