Čítali so slzami v očiach. Kuciak a Kušnírová reagujú na spis o vražde svojich detí

0
Na kombosnímke zľava Zlatica Kušnírová a Jozef Kuciak (Autor: TASR/PL.sk)

Aké to bolo – pozerať sa a držať v rukách spis, ktorý sa týka najbolestnejších momentov vo vašom živote?

Kušnírová: Hrozné. Čítať o vražde vlastných detí je strašné. A keď ešte k tomu vidíte fotografiu, ležať svoje dieťa, jedno aj druhé, v kaluži krvi…

To sa ani nedá zvládnuť, pozerať na tie fotky. Inak sme brali postupne tie fascikle, všetko sa nám miešalo, to sa nedá za jeden deň poriadne prečítať.

Ale, stále ma máta, čo som tam čítala, ako strelec vypovedal, že Martina šla na WC a on si myslel, že stihne zastreliť len Janka… Odkiaľ vedel, že kde majú wc?

Keďže to sledoval len z letnej kuchyne, veď tam za priečkou nemuselo byť wc, mohol tam byť aj sklad, nielen kúpeľna či záchod. A pochybujem že po vražde pozeral dom, skôr zdúchol tak rýchlo, ako mohol.

To mi nejde do hlavy. Cynicky, chladnokrvne opisoval, ako ich zastrelil. Opisoval, že ju strelil rovno do nosa…

Kuciak: Bolí to. Aj s odstupom času, hoci sme už vedeli, čo môžeme asi čakať, stále to bolí. V tých spisoch je úplne iný svet, ako som poznal doteraz a nie je to pekné čítanie. Farebné fotografie sme hneď zatvorili, to sa nedalo pozerať.

Je to ťažké čítanie, v živote som si nepomyslel, čoho sú ľudia pre moc a peniaze schopní.

Slovensko dlhodobo žije udalosťami, ktoré sú súčasťou vyšetrovacieho spisu a to je prepis konverzácie z aplikácie Threema z mobilu Mariána Kočnera. Najaktuálnejšie prišla o funkciu pre túto konverzáciu bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, je návrh na disciplinárne riešenie aj ďalšej sudkyne. Ako to vnímate, tieto diania na vysokých postoch, ktoré by sa zrejme neuskutočnili, nebyť smrti vašich detí a vyšetrovania?

Kušírová: To je smutné, doslova až tragické, keď oni dvaja museli priniesť najvyššiu obeť, svoje životy, aby sa začali veci vyšetrovať.

Keď Janko žiadal ochranu, Kaliňák sa mu doslova vysmial..Janko na tie veci poukazoval a preto ho odstránili, aj s Martinkou. Zhnitý systém, že dovolil, aby ich odstránili.

Kuciak: Žiaľbohu, u nás je to taký zvyk, že všetko sa začne riešiť, až keď sa niečo stane. Poukazovalo sa na to dlhodobo, nič sa neriešilo, stal sa známy výrok “skutok sa nestal”, až to vyústilo do tejto vraždy a teraz sa riešia veci.

Práve táto komunikácia z mobilu bude podľa všetkého na súde napadnutá advokátmi obhajoby. Mobil, z ktorej komunikácia pochádza, ležal tri mesiace v aute u Petra Tótha, bývalého spravodajského dôstojníka SIS. Autenticita správ je tak, podľa viacerých, otázna.

Kušnírová: Policajti sa k Threeme dostali s Europolom a to by malo zavážiť. Nie som policajt, vyšetrovateľ ani právnik, ale keď som prečítala 600 strán z Threemy, zdajú sa mi dôveryhodné.

Kuciak: Riziko, že to bude napadnuté, je od začiatku, keďže nie je iný spôsob, ako sa brániť, len napadnúť autentickosť. Myslím, že vyšetrovatelia o tom vedia a budú sa podľa toho správať.

Podľa mňa tam budú aj vyjadrenia znalcov, že časovo sa taká komunikácia nedá pripraviť ani neviemakým siskárom. Je to viac-menej nemožné, aby sa to dalo za tri mesiace dať do takýchto súvislostí.

Cítite sa teraz, keď sa pripravuje už súd, lepšie? Máte pocit zadosťučinenia, že vrahovia vašich detí budú spravodlivo potrestaní?

Kušnírová: Nie. Spravodlivosť ešte nie je tam, kde mala prísť. Bohužiaľ, došlo to len tam , kde sú dôkazy. Neviem ako Kuciakovci, ale mňa stále máta, že je za tým niekto oveľa väčší. Nemám žiadne dôkazy, ale tak to cítim.

Kuciak: Vidím to ako pani Kušnírová. Viete, je možné, že vyšetrovanie končí tým, že si vraždu objednal Kočner. Ale keď sa pozrieme na tie prepojenia a súvislosti, tak vyšetrovanie prípadu nemôže skončiť tu a keď sa uzavrie vražda, bude sa pokračovať vo vyšetrovaní.

Lucia Balichová

- Reklama -