sobota, 24 októbra, 2020
9.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Čítali so slzami v očiach. Kuciak a Kušnírová reagujú na spis o...

Čítali so slzami v očiach. Kuciak a Kušnírová reagujú na spis o vražde svojich detí

Aké to bolo – pozerať sa a držať v rukách spis, ktorý sa týka najbolestnejších momentov vo vašom živote?

Kušnírová: Hrozné. Čítať o vražde vlastných detí je strašné. A keď ešte k tomu vidíte fotografiu, ležať svoje dieťa, jedno aj druhé, v kaluži krvi…

To sa ani nedá zvládnuť, pozerať na tie fotky. Inak sme brali postupne tie fascikle, všetko sa nám miešalo, to sa nedá za jeden deň poriadne prečítať.

Ale, stále ma máta, čo som tam čítala, ako strelec vypovedal, že Martina šla na WC a on si myslel, že stihne zastreliť len Janka… Odkiaľ vedel, že kde majú wc?

Keďže to sledoval len z letnej kuchyne, veď tam za priečkou nemuselo byť wc, mohol tam byť aj sklad, nielen kúpeľna či záchod. A pochybujem že po vražde pozeral dom, skôr zdúchol tak rýchlo, ako mohol.

To mi nejde do hlavy. Cynicky, chladnokrvne opisoval, ako ich zastrelil. Opisoval, že ju strelil rovno do nosa…

Kuciak: Bolí to. Aj s odstupom času, hoci sme už vedeli, čo môžeme asi čakať, stále to bolí. V tých spisoch je úplne iný svet, ako som poznal doteraz a nie je to pekné čítanie. Farebné fotografie sme hneď zatvorili, to sa nedalo pozerať.

Je to ťažké čítanie, v živote som si nepomyslel, čoho sú ľudia pre moc a peniaze schopní.

Slovensko dlhodobo žije udalosťami, ktoré sú súčasťou vyšetrovacieho spisu a to je prepis konverzácie z aplikácie Threema z mobilu Mariána Kočnera. Najaktuálnejšie prišla o funkciu pre túto konverzáciu bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, je návrh na disciplinárne riešenie aj ďalšej sudkyne. Ako to vnímate, tieto diania na vysokých postoch, ktoré by sa zrejme neuskutočnili, nebyť smrti vašich detí a vyšetrovania?

Kušírová: To je smutné, doslova až tragické, keď oni dvaja museli priniesť najvyššiu obeť, svoje životy, aby sa začali veci vyšetrovať.

Keď Janko žiadal ochranu, Kaliňák sa mu doslova vysmial..Janko na tie veci poukazoval a preto ho odstránili, aj s Martinkou. Zhnitý systém, že dovolil, aby ich odstránili.

Kuciak: Žiaľbohu, u nás je to taký zvyk, že všetko sa začne riešiť, až keď sa niečo stane. Poukazovalo sa na to dlhodobo, nič sa neriešilo, stal sa známy výrok “skutok sa nestal”, až to vyústilo do tejto vraždy a teraz sa riešia veci.

Práve táto komunikácia z mobilu bude podľa všetkého na súde napadnutá advokátmi obhajoby. Mobil, z ktorej komunikácia pochádza, ležal tri mesiace v aute u Petra Tótha, bývalého spravodajského dôstojníka SIS. Autenticita správ je tak, podľa viacerých, otázna.

Kušnírová: Policajti sa k Threeme dostali s Europolom a to by malo zavážiť. Nie som policajt, vyšetrovateľ ani právnik, ale keď som prečítala 600 strán z Threemy, zdajú sa mi dôveryhodné.

Kuciak: Riziko, že to bude napadnuté, je od začiatku, keďže nie je iný spôsob, ako sa brániť, len napadnúť autentickosť. Myslím, že vyšetrovatelia o tom vedia a budú sa podľa toho správať.

Podľa mňa tam budú aj vyjadrenia znalcov, že časovo sa taká komunikácia nedá pripraviť ani neviemakým siskárom. Je to viac-menej nemožné, aby sa to dalo za tri mesiace dať do takýchto súvislostí.

Cítite sa teraz, keď sa pripravuje už súd, lepšie? Máte pocit zadosťučinenia, že vrahovia vašich detí budú spravodlivo potrestaní?

Kušnírová: Nie. Spravodlivosť ešte nie je tam, kde mala prísť. Bohužiaľ, došlo to len tam , kde sú dôkazy. Neviem ako Kuciakovci, ale mňa stále máta, že je za tým niekto oveľa väčší. Nemám žiadne dôkazy, ale tak to cítim.

Kuciak: Vidím to ako pani Kušnírová. Viete, je možné, že vyšetrovanie končí tým, že si vraždu objednal Kočner. Ale keď sa pozrieme na tie prepojenia a súvislosti, tak vyšetrovanie prípadu nemôže skončiť tu a keď sa uzavrie vražda, bude sa pokračovať vo vyšetrovaní.

Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Jarjabek: Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Je to drzosť, diskriminácia hraničiaca s generačným rasizmom

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD)  sa cíti diskriminovaný.   “Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Čo to je?  Ja vám...

Naď: Kompletné čísla. Zo 61.905 otestovaných na Orave a Bardejove bolo 2225 infekčných

Z 61.905 otestovaných ľudí na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v piatok 2225 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO)...

Čaputová: Čakajú nás dni zastavenia. Napriek rôznym názorom je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať

Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka...

Bardejov: V nemocnici zachytili osem zdravotných sestier pozitívnych na COVID-19

Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska,...

VIDEO Premiér Matovič: Na Orave a v Bardejove odhalili zatiaľ 1506 infekčných ľudí

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506...

VIDEO Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove...

Pellegrini: Vláda nedala na výber. Buď pôjdeme na plošné testovanie, alebo musíme ostať desať dní doma bez príjmu

Opatrenia, príkazy a zákazy, ktoré vo štvrtok (22. 10.) prijala vláda, vzbudzujú mnohé otázky o tom, ako bude vyzerať náš život v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 37,911 Úmrtí 134 Uzdravení 8,859 Infikovaných 28,918 Last updated: 24. októbra 2020 - 05:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky