sobota, 15 augusta, 2020
27.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Bugár má takýto plán, ako opäť dobyť parlament: Pre Most sú dve...

Bugár má takýto plán, ako opäť dobyť parlament: Pre Most sú dve možné cesty

Na poznámku, že na Slovensku zrejme nie je dosť voličov maďarskej národnosti na to, aby do parlamentu sami dostali dve národnostné strany, Bugár reagoval, že pre Most-Híd sú dve možné cesty.

Menšiny, dane, pôžičky: Bugár pripomína, čo strana presadila

Prvá je kandidovať samostatne, pokúsiť sa osloviť aj iné menšiny, napríklad Rómov a Rusínov a osloviť tiež Slovákov. Aktivizovať svojich funkcionárov od vládnej až po samosprávnu úroveň. 

„Dohodli sme sa s niektorými rómskymi predstaviteľmi, Maďarskou kresťanskodemokratickou alianciou a niektorými ďalšími nezávislými osobnosťami. Máme veľmi aktívnych Rusínov. Ak si každý predstaviteľ strany urobí svoju prácu, či už tí, ktorí sú vo vládnych funkciách, nie iba ministri, ale aj štátni tajomníci, alebo poslanci, starostovia, potom urobíme tých päť percent a niečo aj sami,“ povedal Bugár.

Dodal, že si riziko prepadu hlasov a straty zastúpenia národnostných menšín v parlamente uvedomujú a aj preto stále nezabuchli dvere za možnosťou spolupráce s SMK. Nie však na báze klasickej koalície.

„Na to by sme potrebovali prekročiť nie päť, ale až sedem percent na vstup do parlamentu. To by sme zbytočne hazardovali. Druhá možnosť je vytvoriť spoluprácu s predstaviteľmi SMK a ísť formou volebnej strany,“ uviedol Bugár.

Kandidáti oboch subjektov by v takom prípade išli do volieb na kandidátnej listine tretej, volebnej strany a na vstup do parlamentu by im stačilo prekonať päťpercentný prah.

Fond na podporu menšinovej kultúry pomáha celému spektru menšín 

V tomto volebnom období podľa neho Most-Híd dokázal z celej vládnej koalície realizovať najväčšiu časť svojho programu, vrátane riešenia menšinových problémov. 

„Čo živí menšiny? Kultúra, jazyk, školstvo. V týchto oblastiach sme spravili obrovský krok dopredu,“ tvrdí Bugár. Napríklad fond na podporu menšinovej kultúry podľa neho pomáha celému spektru menšín na Slovensku.

 „Fond na podporu menšinovej kultúry sme vytvorili tak, že menej početná menšina dostane o niečo viac, lebo sú hendikepovaní. Aj Rusíni chápu, že čo sa nám podarí vybojovať pre najväčšiu menšinu na Slovensku, pomáha aj ostatným,“ doplnil Bugár.

Nový podpredseda Mosta-Híd Peter Krajňák patrí práve k rusínskej menšine.

Peter Krajňák. Zdroj: TASR

Pripomenul, že Most-Híd presadil mladomanželské pôžičky, ale aj dvojnásobný daňový bonus na deti do šesť rokov, vyššie zvýšenie dôchodkov, aj možnosť pre dôchodcu privyrobiť si určitú sumu bez toho, aby z nej musel odvádzať odvody. 

Rozhodnutie nepodporiť predčasné voľby Bugár neľutuje

V aktuálnom programe chce podľa Bugára Most-Híd posilniť environmentálne priority. Svoju stranu považuje za stabilizujúci a demokratizujúci prvok tejto, aj predchádzajúcich koalícií, ktorých bol Most-Híd členom. 

„Keď sme vytvorili túto vládu, všetci sa otočili proti nám, nehovorím o vlastných voličoch, hovorím o časti médií a hlavne opozícii,“ spomína Bugár.

Rozhodnutie nepodporiť po vražde novinára Jána Kuciaka predčasné voľby Bugár neľutuje, podľa neho by v tom čase priniesli znovu koalíciu na báze Smer-SNS, možno s nejakými inými partnermi. 

„My sme vytvorili vládu, kde sme niektoré veci pribrzdili. Zrušili sme Mečiarove amnestie, zmenili sme spôsob voľby policajného prezidenta a postavenie policajnej inšpekcie. Policajný prezident si robí svoju prácu, dnes už berú mobily a technické prostriedky aj sudcom, už neexistujú nedotknuteľní ľudia. Prispeli sme k tomu, že sa demokracia posunula a pomaly sa to mení,“ skonštatoval Bugár.

O Threeme: Nemá význam, aby som ja trpel za vinu iných

Na druhej strane, medializované výstupy z Threemy Mariana Kočnera podľa Bugára ukazujú, že do budúcnosti bude treba dávať oveľa väčší dôraz na to, aby potenciálni koaliční partneri nespolupracovali so 'závadovými' osobami. 

„Lebo nemá význam, aby som ja trpel za vinu iných,“ poznamenal Bugár.

Dodal, že podľa neho nie je úlohou politikov nahrádzať orgány činné v trestnom konaní a medializované informácie samy osebe dôkazmi nie sú.

Môžu však byť vnímané ako silné indície. „Osobne si myslím, že Monika Jankovská by mala odstúpiť a povedať, že už nebude sudkyňou. Už na základe týchto informácií,“ povedal Bugár.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Spomienkovými stretnutiami do Kališťa vraciame život, odznelo v prejave prezidentky SR

Pred viac ako trištvrte storočím došlo v Kališti k takej strašnej tragédii, že sa tam život už nevrátil. Spomienkovými stretnutiami na mieste...

Zelenskyj: Prepustenie ruských “žoldnierov” bude mať “tragické následky”

Rozhodnutie Bieloruska prepustiť skupinu ruských "žoldnierov" bude mať "tragické následky", varoval v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, na ktorého sa odvolala agentúra...

ÚVZ: Väčšina nových prípadov COVID-19 je z podchytených ohnísk

V prípade väčšiny nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 ide o kontakty už potvrdených prípadov z podchytených ohnísk nákazy. Informuje o tom Úrad...

Koronavírus na Ukrajine: rekordný denný nárast

Na Ukrajine zaznamenali do soboty rána 1847 prípadov ochorenia COVID-19 za jeden deň, čo je dosiaľ najvyšší počet prípadov nákazy novým koronavírusom...

Pandemický plán: Vakcína proti COVID-19 by sa mala najprv podávať zdravotníkom a seniorom

Vakcína proti ochoreniu COVID-19 by mala byť na Slovensku najprv dostupná pre ľudí starších ako 65 rokov, chorých, ako aj zdravotníkov, policajtov...

Vzťahy sú napäté. Vyjednávači z USA a Číny majú diskutovať o prvej fáze obchodnej dohody

Vyjednávači zo Spojených štátov a Číny by mali v sobotu diskutovať o prvej fáze obchodnej dohody, ktorú dve najväčšie svetové ekonomiky podpísali...

Nezávislá kultúra dostane takmer 11 miliónov eur, potvrdila ministerka Milanová

Ministerstvo financií poskytne nezávislej kultúre takmer 11 miliónov eur. Ide o mimoriadnu pomoc pre tých, ktorí prepadli "cez sito" doterajšej pomoci štátu....
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,855 +54 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,969 Infikovaných 855 Last updated: 15. augusta 2020 - 15:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky