Saková návrh o rodných číslach stiahla. Na tomto sa dohodla s Rašim

  0
  Na snímke zľava ministerka vnútra Denisa Saková a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Autor: TASR)

  “Pani ministerka sa dohodla s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD) o tom, že zvolajú Radu vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy, ktorá bude o návrhu ešte rokovať,” uviedol Lazarov.

  Dôvodom tohto kroku je podľa neho zámer predložiť návrh čo najtransparentnejším spôosbom, bez potenciálnych problémových bodov a tak, aby sa téma zbytočne nepolitizovala.

  Stiahnutie bodu z rokovania vládneho kabinetu žiadala aj platforma Slovensko.digital.

  Rezort vnútra by sa mal venovať dôležitejším veciam, odkázalo občianske združenie

  O návrhu výmeny rodných čísiel za identifikátory hovorí ako o “komplikovanom riešení, ktoré bude navždy pohlcovať peniaze na prevádzku a údržbu, pritom v skutočnosti ho nikto nepotrebuje”.

  “Rezort vnútra by sa mal venovať dôležitejším veciam, napríklad zlepšeniu elektronických služieb, ktoré majú dlhodobo nedostatky,” uviedol v tejto súvislosti Ľubomír Illek z občianskeho združenia Slovensko.Digital.

  Návrh zaviesť identifikátory fyzických osôb ozremuje rezort tým, že rodné čísla nepostačujú požiadavkám dnešných informačných systémov.

  Po roku 2053 bude problém, argumentuje ministerstvo

  Jedným z dôvodov plánovanej zmeny je chybovosť pri prideľovaní rodného čísla a následné neželané duplicity. Rezort vnútra uviedol, že rodné čísla sú na Slovensku zavedené od roku 1954.

  Podľa neho po roku 2053 bude problémom generovať nové bez duplicít. Novým systémom chce rezort zabrániť aj zneužitiu osobných údajov.

  Rezort navrhoval účinnosť zákona od 1. apríla 2020, naplno by sa mala nová sústava identifikátorov využívať v slovenskom právnom poriadku v roku 2030.

  “V prechodnom období bude možné popri novej koncepcii identifikácie fyzických osôb používať aj existujúcu koncepciu identifikácie,” dodáva sa v predkladanom materiáli.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu