utorok, 28 septembra, 2021
21.3 C
Bratislava
ÚvodArénaDo Tatier príde Tusk. Ocenia ho spolu s Kažimírom

Do Tatier príde Tusk. Ocenia ho spolu s Kažimírom

Okrem viacerých vládnych predstaviteľov, lídrov európskych inštitúcií a ďalších odborníkov, sa na samite zúčastní aj predseda Európskej rady Donald Tusk. 

Vass: Nemôžeme na problémy len reagovať

Prítomní budú aj kľúčoví predstavitelia Európskej investičnej banky, Európskej banky pre obnovu a rozvoj či Európskeho parlamentu. Po roku budú opäť hľadať odpovede na súčasné výzvy, pred ktorými stojí EÚ a zvyšok sveta.

Od brexitu, ktorý ešte stále zamestnáva EÚ, cez rozdielny prístup k obchodnej politike medzi Bruselom, Washingtonom a Pekingom, až po spomaľujúce sa hospodárstvo – všetky tieto témy predstavujú podľa organizátorov výzvu.

„Vo svete, ktorý je v zmätku, nemôžeme na problémy len reagovať. Musíme prísť s víziou a podporiť spoluprácu všetkých zainteresovaných strán. Musíme nájsť spôsob, ako zosúladiť naše ciele a stanoviť si rozumnú stratégiu, ktorá prepojí kľúčové otázky, ako sú inovácie, spoločenská súdržnosť, investície, životné prostredie a bezpečnosť,“ skonštatoval prezident Globsec Róbert Vass.

Tatra Summit bude podľa neho tou správnou platformou na hľadanie odpovedí na tieto výzvy, ktoré ovplyvňujú kvalitu života občanov Európy.

„Tatra Summit spája rôzne dôležité zainteresované strany a je ideálnou platformou na zdieľanie našich názorov na súčasné problémy, ako je stav európskej ekonomiky, alebo príležitosti vyplývajúce z technologického vývoja,“ dodáva minister financií SR Ladislav Kamenický.

Účastníci samitu budú takisto diskutovať o riešeniach environmentálnych výziev. Región strednej a východnej Európy požaduje spravodlivú transformáciu z tradičných priemyselných odvetví a fosílnych palív na nízkouhlíkovú technológiu.

Témou bude aj politika inteligentného zdaňovania

Podľa organizátorov je nevyhnutné, aby finančný sektor podporil a prijal posilnenie investícií pre životné prostredie, sociálne záležitosti a správu vecí verejných.

Tatra Summit je tiež príležitosťou na to, aby s dôležitými témami boli oboznámení tí, ktorí rozhodujú a majú možnosť ponúknuť efektívne odporúčania.

Diskusie sa navyše zamerajú aj na potrebu predvídateľnosti politiky inteligentného zdaňovania prispôsobenej výzvam digitálnej doby a rýchlo sa meniaceho svetového hospodárstva.

„Tohtoročný Tatra Summit sa koná v turbulentnom období, v dynamickom prostredí, keď si nová Európska komisia a Parlament stanovili ciele a vytýčili smerovanie novej vízie pre Európu. Verím, že Tatra Summit je jedinečnou príležitosťou pre politických a biznis lídrov v strednej a východnej Európe podeliť sa o svoje nápady, vedomosti a múdrosť s európskymi predstaviteľmi a včas tak prispieť k procesu formovania modernej vízie pre konkurencieschopnú a zelenú Európu,“ dodáva viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák.

Osobitné ocenenie pre Kažimíra

Na samite opäť odovzdajú európsku cenu Globsec, tentoraz si ju prevezme predseda Európskej rady Donald Tusk.

Toto ocenenie bolo v posledných rokoch udelené viacerým výnimočným osobnostiam, ako napríklad bývalému nemeckému ministrovi financií Wolfgangovi Schäublemu, výkonnej riaditeľke Medzinárodného menového fondu Kristaline Georgievovej či generálnemu tajomníkovi OECD José Ángel Gurríovi.

Osobitné ocenenie bude udelené aj guvernérovi Národnej banky Slovenska a bývalému ministrovi financií Petrovi Kažimírovi, jednému z najdlhšie slúžiacich ministrov financií eurozóny.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 19:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -