streda, 20 januára, 2021
1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Trump zmobilizoval diplomatov, ohľadom Sýrie vidí tri možnosti

Trump zmobilizoval diplomatov, ohľadom Sýrie vidí tri možnosti

“Prezident nás poveril, aby sme zistili, či sa záujmy oboch strán konfliktu niekde prekrývajú a či by sme boli schopní sprostredkovať medzi nimi prímerie,” vyhlásil zdroj pre agentúru.

Americký prezident ešte pred tým na Twitteri napísal, že Washington má tri možnosti a to: “Poslať (na severovýchod Sýrie) tisíce jednotiek a zvíťaziť tam vojenskými prostriedkami, udrieť na Turecko finančne pomocou sankcií, alebo sprostredkovať dohodu medzi Tureckom a Kurdmi”. V rozhovore s novinármi neskôr šéf Bieleho domu zdôraznil, že dúfa v “poslednú možnosť”.

Turecká invázia na severe Sýrie sa začala v stredu po tom, ako Trump nariadil stiahnutie amerických síl z oblasti s tým, že nechce stáť v ceste tureckej ofenzíve.

Keďže sa v súvislosti s daným rozhodnutím stal terčom ostrej kritiky aj vo vlastnej strane, vyhlásil neskôr, že chce rozsah tureckej ofenzívy obmedziť hrozbou možného uvalenia ekonomických sankcií na Ankaru.

Napriek tomu Trump opakovane povedal, že Turecko, ktoré je spojencom USA v rámci NATO, chcelo na Kurdov už dlho zaútočiť, pričom Spojené štáty nie sú svojim niekdajším kurdským spojencom v boji proti extrémistickému hnutiu Islamský štát (IS) až tak zaviazané. “Nepomáhali nám počas druhej svetovej vojny. Nepomohli nám v Normandii,” povedal ešte v stredu.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 226,294 Úmrtí 3,637 Uzdravení 173,761 Infikovaných 48,896 Last updated: 20. januára 2021 - 06:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky