sobota, 16 januára, 2021
-3.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Nobelovu cenu za mier nezískali pápež ani Greta, ale...

Nobelovu cenu za mier nezískali pápež ani Greta, ale…

Abiy Ahmed sa stal stým držiteľom Nobelovej ceny mieru a zároveň prvým Etiópčanom, ktorý ju získal.

Jeho úrad na Twitteri v reakcii na ocenenie napísal: “Sme hrdý národ!” Zároveň vyzval všetkých Etiópčanov a priateľov Etiópie, aby aj naďalej stáli na strane mieru.

 Ahmed z väzníc prepustil desaťtisíce disidentov

Etiópskym premiérom sa stal Abiy Ahmed v apríli 2018. Len niekoľko mesiacov po nástupe do úradu dosiahol podpísanie mierovej dohody so znepriatelenou Eritreou, a ukončil tak jeden z najdlhšie trvajúcich konfliktov v Afrike.

K podpisu dohody s eritrejským prezidentom Isaiasom Afwerkim došlo 16. septembra 2018 na summite v saudskoarabskej Džidde.

Abiy Ahmed následne z väzníc prepustil desaťtisíce disidentov, ospravedlnil sa za brutalitu štátu a späť vo vlasti privítal opozičné skupiny, ktoré jeho predchodcovia označovali za “teroristov”, a z krajiny preto museli odísť.

“Stabilná, úspešná Etiópia, v ktorej bude mier, bude mať mnoho pozitívnych vedľajších účinkov a pomôže posilniť bratstvo medzi národmi a ľuďmi v tomto regióne,” povedala predsedníčka Nobelovho výboru Berit Reissová-Andersenová.

Ako dodala, v Etiópii, kde sa budúci rok konajú parlamentné voľby, je potrebné zaviesť ešte mnoho ďalších reforiem. Udelenie Nobelovej ceny mieru Abiymu Ahmedovi ocenila aj ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Zároveň však dodala, že táto pocta by ho mala podnietiť k tomu, aby urýchlil reformy v krajine týkajúce sa ľudských práv.

“Od nástupu do úradu v apríli 2018 zreformoval bezpečnostné zložky, zmenil prísne spoločenské zákony, aj tie, ktoré sa týkajú charitatívnych organizácií, a dohodol mierovú dohodu so susednou Eritreou, ktorá ukončila dve desaťročia trvajúce konfliktné vzťahy,” vyhlásila AI.

Nominovaných bolo celkove 223 osobností 

Ako ďalej uviedla táto ľudskoprávna organizácia, Abiy Ahmed takisto pomohol dosiahnuť dohodu medzi sudánskymi vojenskými lídrami a civilnou opozíciou, čím sa ukončili niekoľkomesačné protesty.

Jeho práca však “ešte ani zďaleka nie je ukončená,” dodala. Abiymu Ahmedovi na Twitteri zablahoželal aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Etiópsky premiér podľa neho “dokázal, že s trpezlivosťou, odvahou a presvedčením je mier možný”. Generálny tajomník OSN Antonio Guterres tiež na margo udelenia Nobelovej ceny mieru Abiymu Ahmedovi uviedol, že spomínaná mierová dohoda otvorila pre región tzv. Afrického rohu nové možnosti, čo sa týka bezpečnosti a stability.

Na udelenie Nobelovej ceny mieru bolo tento rok nominovaných celkove 223 osobností a 78 organizácií. Ide o štvrtý najvyšší počet nominácií od roku 1901, odkedy sa Nobelova cena mieru udeľuje. Nórsky Nobelov výbor nominácie nezverejňuje, avšak mnohé z nich prezradia samotní navrhovatelia.

Nbelovu cenu mieru v roku 2018 získali konžský gynekológ Denis Mukwege a iracká jezídka Nádja Murádová, ktorí boli ocenení za “úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch”.

Súčasťou ocenenia v každej kategórii je finančná odmena

Abiy Ahmed (43) sa narodil v stredoetiópskom meste Beshasha moslimskému otcovi a kresťanskej matke. Vyrastal bez elektriny a tečúcej vody; spávať musel na zemi.

Predvlaňajšiu Nobelovu cenu mieru udelili Medzinárodnej kampani za zákaz jadrových zbraní (ICAN) so sídlom v Ženeve. V roku 2016 toto prestížne ocenenie získal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Súčasťou ocenenia v každej kategórii je finančná odmena vo výške deviatich miliónov švédskych korún (830.000 eur).

V pondelok vyhlásili mená laureátov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu. Za rok 2019 ju získali Gregg L. Semenza (Spojené štáty), Peter J. Ratcliffe (Británia) a William G. Kaelin (Spojené štáty) za výskum molekulárnych mechanizmov, prostredníctvom ktorých bunky vnímajú dostupnú hladinu kyslíka a reagujú na ňu.

Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskej metropole

V utorok dostali polovicu Nobelovej ceny za fyziku švajčiarski astronómovia Michel Mayor a Didier Queloz za objav prvej exoplanéty obiehajúcej okolo hviezdy podobnej nášmu Slnku; druhú polovicu udelili kanadsko-americkému kozmológovi Jamesovi Peeblesovi za výskum fyzikálnej kozmológie.

V stredu získali Nobelovu cenu za chémiu za rok 2019 traja vedci – John B. Goodenough (Spojené štáty), M. Stanley Whittingham (Británia) a Akira Jošino (Japonsko) – za “vývoj lítiovo-iónových batérií”.

Vo štvrtok bola udelená Nobelova cenu za literatúru za rok 2019, ktorej laureátom sa stal rakúsky spisovateľ Peter Handke. Švédska Kráľovská akadémia vied tento rok dodatočne udelila aj Nobelovu cenu za literatúru za rok 2018.

Jej držiteľkou sa stala poľská autorka Olga Tokarczuková. Ceny budú laureátom slávnostne odovzdané 10. decembra, na deň výročia smrti Alfreda Nobela. Väčšina z nich sa udeľuje vo švédskom hlavnom meste Štokholm.

Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskej metropole Oslo.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 +2,045 Dnes Úmrtí 3,417 +55 Dnes Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 16. januára 2021 - 18:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky