streda, 16 júna, 2021
19.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Nebudeme diskutovať o vrátení Krymu. Uzavretá vec, odkázali Rusi

Nebudeme diskutovať o vrátení Krymu. Uzavretá vec, odkázali Rusi

Na brífingu v Moskve to v pondelok podľa agentúry TASS vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý takto reagoval na nedávny výrok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ten totiž minulý týždeň na tlačovej konferencii v Kyjeve vyhlásil, že by chcel dosiahnuť, aby sa krymská otázka dostala do programu rokovaní v tzv. normandskom formáte. Upozornil tiež, že momentálne neexistuje žiadny formát, v ktorého rámci by sa o tomto probléme rokovalo, keďže Krym nie je témou diskusií tzv. kontaktnej skupiny, ktoré sa konajú v Minsku.

Zelenskyj na tlačovej konferencii uviedol, že ak by normandský formát, teda schôdzky zástupcov Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny, vo veci Krymu “nefungoval”, je pripravený pracovať na tom v rámci minských dohôd. Pripustil aj priame rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ale za hlavný nástroj na dosiahnutie svojho cieľa, ktorým je ukončenie vojny v Donbase, označil práve normandský formát, dodala agentúra Ukrinform.

Peskov poznamenal, že Kremeľ “starostlivo preskúmal hlavné vyhlásenia prezidenta Zelenského, ktoré zazneli počas jeho 14 hodín trvajúceho stretnutia s novinármi. Dodal, že Kremeľ osobitnú pozornosť venoval najmä Zelenského výrokom, ktoré sa týkali procesu urovnania na juhovýchode Ukrajiny, či minských dohôd.

Riaditeľ ruského Centra politickej konjunktúry Alexej Česnakov v rozhovore s agentúrou Interfax uviedol, že Rusko so Zelenského návrhom nebude súhlasiť. Upozornil tiež, že podobná “nemiestna a neprofesionálna kreativita môže zničiť normandský formát”.

Krym sa stal subjektom Ruskej federácie v roku 2014 na základe výsledkov miestneho referenda. Ukrajina ani medzinárodné spoločenstvo výsledky tohto plebiscitu neuznávajú. Vláda v Kyjeve považuje Krym aj naďalej za svoje, dočasne okupované, územie.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,087 +49 Dnes Úmrtí 12,446 +5 Dnes Uzdravení 377,425 Infikovaných 1,216 Last updated: 16. júna 2021 - 00:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -