Kurdi? O týchto ich krokoch sa nepíše, hovorí Spencerová o čase pred vpádom Turecka

  0
  Vlajka autonómneho Kurdistánu (Autor: reprofoto: iraqinews.com)

  „Rusko však rolu ,živého štítu‘ poníma trochu aktívnejšie, takže jeho jednotky majú hliadkovať na ,línii dotyku‘ medzi Tureckom a Sýriou, pričom budú udržiavať kontakty so všetkými zúčastnenými stranami, teda Sýriou, Turkami aj Kurdmi. Tí napokon podľa všetkého nie sú americkou ,zradou‘ až takí zaskočení, ako sa v prvých dňoch zdalo, pretože v očakávaní neodvratného prinajmenšom posledný rok udržiavali živé komunikačné kanály nielen s Moskvou, ale aj s Damaskom. Výsledkom je teraz rýchla dohoda so Sýriou, o ktorej sa toho však stále mnoho nevie,“ napísala Spencerová v stredajšej kávičke na serveri iprima.cz.

  „… Kurdi okrem bojov proti Daešu mali od USA tiež za úlohu okupovať sýrske ropné a plynové zdroje na východe krajiny. Sýrska armáda už je pritom podľa všetkého nielen v Manbídži, ale aj v Rakke, v Tabke, ovládla pohraničný priechod do Iraku, rovnako ako viacero mostov cez Eufrat. Medzitým sa množia nepotvrdené správy, podľa ktorých Rusko v posledných hodinách tureckému letectvu ,zatvára‘ nebo nad Sýriou a ruské lietadlá ,odchytili‘ nad Sýriou prinajmenšom jednu útočiacu tureckú stíhačku F16,“ opísala ďalej.

  V ďalších odsekoch sa rozpísala o tom, že Erdogan na nejaké výzvy na ukončenie ofenzívy nehľadí, keď neustále opakuje, že proti kurdským teroristom, ako ich nazýva, bude bojovať ďalej a že s teroristami sa údajne nerokuje.

  Turecko malo podľa Spencerovej, ktorá sa odvoláva na turecký zdroj, vyčistiť 1 000 km2 a kurdskí civilisti utekajú podľa jej slov do irackého Kurdistanu.

  Recep Tayyip Erdogan

  Recep Tayyip Erdogan  Zdroj: TASR

  V stredajšej Mladej fronte Dnes píše redaktor MF Dnes Milan Vodička o tureckých plánoch na presídlenie sýrskych migrantov. Podľa neho majú až stalinský rozmer, keďže majú byť smelé a desivé zároveň.

  „Keď ich prezident Erdogan prvýkrát zverejnil, hovoril o milióne sýrskych utečencov, ktorých presunie za hranice do Sýrie,“ napísal Vodička.

  Všetko totiž malo byť detailne rozkreslené. Vystavať sa malo 140 dedín, každá s 5 000 obyvateľmi. Malo vzniknúť 50 okresov, v každom malo žiť 30 000 ľudí. Každý okres mal mať vraj totožný počet škôl, nemocníc a domov. Mestečká sa mali nachádzať všade okolo hraníc. Prvého októbra oznámil Erdogan v parlamente, že práce sa už začali. „Vytýčili sa presné miesta a náklady sú vykalkulované,“ povedal.

  Plán sa však mal zmeniť, z milióna sa podľa Vodičku mali stať dva milióny. Tieto plány a vojna podľa štatistík pomáhajú prihraničným cementárňam. „Akcie cementární v pohraničí stúpli o 30 percent. A keď sa začala vojna, bolo to aj 40 percent,“ uviedol.

  Tieto plány by mali pomôcť dvom problémom trápiacim Turecko. Jedným má údajne byť 3,6 milióna utečencov zo Sýrie, ktorí žijú v Turecku, a druhým dôvodom má byť snaha rozriediť v pohraničí sýrskych Kurdov tak, aby sa zmenila demografia. „S nadsádzkou povedané, Turci sa snažia vytvoriť pozdĺž hraníc narýchlo akési Sudety, aby Kurdi prišli o väčšinu a vplyv,“ ilustruje Vodička na príklade Sudet.

  Podľa Vodičku tu je ďalší a veľký problém. A to ako dostať utečencov do nových osád.

  „Mnohí sa v Turecku ako-tak zabývali, do pustých, vyschnutých rovín pohraničia, kde pre nich nie je práca, sa im dobrovoľne nebude chcieť ísť,“ napísal. Erdogan síce vraj argumentoval sýrskymi pohraničnými mestami, Afrinom a Džarábulusom, čo sú úspešné projekty, ale tam sa vracali ich obyvatelia späť domov. Sýrski utečenci domov nejdú.

  „Experti odhadujú, že by reálne mohli prísť státisíce ľudí, ale o dvoch miliónoch pochybujú. Znamenalo by to, že ľudí by museli deportovať úradne. Teda násilím – a transportmi,“ zakončil Vodička.

  autor: tle

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu