Bývalý elitný vyšetrovateľ: Musíme sa hanbiť za vlastný štát!

  0
  Advokát Peter Vačok počas prejavu na druhom proteste proti korupcii v Bratislave (Autor: TASR)

  „Podľa mňa už nie som zaujímavý pre nikoho, na druhý deň prišla tá druhá nahrávka a ľudia zistili, čo sa na Slovensku deje. V pondelok ma skoro  novinári zjedli, v utorok a dnes už nie,” vydýchol  si pre ParlamentnéListy.sk starosta Bereczk, podľa ktorého je problém asi zažehnaný.

  „Je to zložité, ale  reagovať treba hneď,” vysvetľuje v rozhovore pre ParlamentnéListy.sk bývalý elitný vyšetrovateľ a dnes advokát Peter Vačok.

  Ako hodnotíte súčasnú situáciu, keď sa objavili dve nahrávky. Najskôr bývalý  generálny prokurátor ponížene vysvetľuje podnikateľovi Kočnerovi, ako sa zneužila kópia nahrávky spisu Gorila. Vysvitne, že nahrávku chce starosta s právnikom predať za päť miliónov finančníkovi, ktorý za ňu už raz Kočnerovi  zaplatil. Včera sa objavila zasa 39-hodinová nahrávka spisu Gorila.  Pán Vačok, aký je váš pohľad na vec? 

  Úprimne – ide o zložitú tému a priznám sa, ako sa hovorí, “vypadávam zo saka”, ak niekto čaká jednoduchú odpoveď. Taká totiž neexistuje. Každý výstup z informačno-technických prostriedkov sa musí hodnotiť z viacerých pohľadov. V prvom rade ide o to, či bol získaný zákonne, alebo inak. V tejto súvislosti treba vychádzať z Trestného poriadku, že za dôkaz možno považovať čokoľvek získané podľa Trestného poriadku alebo osobitného zákona, čo je zákon o ochrane súkromia. Druhá oblasť, hodnotenie nahrávky podľa obsahu a tretia oblasť je technická: zistiť, či hlasy a osoby, ktoré považujeme za tie, ktoré hovoria, sú naozaj tými osobami, o ktorých si myslíme, že nimi sú. 

  Na snímke zľava Kočner, Haščák a Trnka, ktorých sa týkala zverejnená nahrávka. Zdroj: TASR, PL.sk

  Toto je práve problém. Zákonné či nezákonné získanie nahrávky,  analýza nahrávky – to všetko istý čas trvá. Okrem toho, ak ide o nahrávky z Kočnerovho domu, polícia ich zaistila ešte  v  októbri  2018 a generálny prokurátor už zbavil prokurátora Trnku mlčanlivosti. Obsah,  ktorý zmobilizoval  verejnosť, majú štátne orgány už rok.

  No a ja ako právnik vás opäť odpoveďou nenadchnem. Aj obsah môže byť sporný. Napríklad nás dvoch  ak niekto nahrá a my sa tu budeme baviť a špásovať o niečom, čo bez špásovania môže vykazovať znaky trestného činu, ale pritom si robíme žarty, a nemyslíme to vážne… To všetko  treba preveriť. Takže opäť – treba zistiť, či obsah bol myslený vážne, alebo možno išlo o žartovnú konverzáciu.

  Obsah nahrávok veľmi žartovný nie je. Úprimne, človek čaká istú razanciu príslušných orgánov, teda  polície a generálnej prokuratúry.

  Zase poukážem na zákon. Ak je dôvodné podozrenie zo spáchania trestného  činu, len podozrenie, má byť človek obvinený. 

  Vyzerá to viac než nevhodne, keď  človek vidí generálneho prokurátora, ktorý hovorí, že nemôže zbaviť Trnku funkcie a ten je naďalej prokurátorom, hoci je zrejmé, že pochybnosti o etickosti jeho  rozhodovania sú po zverejnení nahrávky vysoko oprávnené.

  Orgány činné v trestnom  konaní  okamžite, ako sa dozvedia, že bol zrejme spáchaný trestný čin, majú  konať. Ide o zásadu oficiality legality. Ak nekonali, potom sa bavíme o zneužívaní právomoci  verejného  činiteľa. Ak nekonali a doslova zatĺkali trestnú činnosť, musí byť podľa zákona vyvodená proti nim zodpovednosť. Generálny prokurátor je nadriadený v procesných veciach aj policajtom.

  Generálny prokurátor Jaromír Čižnár už Dobroslava Trnku zbavil mlčanlivosti. Zdroj: TASR

  Tak sa zdá, že konajú najmä  politici. Nemyslíte si však, že toto je vizitka aj všetkých  politikov? Že to  je výsledok dosadzovania si “svojich” ľudí nie pre odbornosť, ale pre slepú poslušnosť?

  Ide o zlyhanie nielen kompetentných, ale celého systému. Do významných funkcií sa nominujú a menujú “naši”, aby vedeli, keď treba vybaviť. Zabúda sa na podstatné. Ten, čo pre nás dokáže vybaviť, dokáže vybaviť aj pre seba, aj pre iných a to je ten problém. Skôr či neskôr vyjdú veci na povrch a potom sa všetci čudujeme. Ak by sa na významné funkcie vyberali čestní a zásadoví, na povrch by sa nič nedostalo, pretože by nemalo čo. Ale ten, kto vládne, chce mať dosah aj za cenu, za ktorú nakoniec platíme všetci a ako vidíme v tieto dni – tú cenu najvyššiu, že sa musíme hanbiť za vlastný štát, v ktorom žijeme.

  Autor: Lucia Balichová

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu