Putin vďaka nám víťazí. Zvykajte si. Spencerová a sever Sýrie: Všetci už sa dohodli okrem nás. S Kurdmi je to inak

0
Novinár si fotí na mobil západ slnka na hraničnom priechode Karkamis na hraniciach so Sýriou na juhovýchode Turecka (Autor: TASR)

Erdogan si pochvaľuje, že jeho operácia v severnej Sýrii beží podľa plánu. Ale Kurdi sa dohodli s Baššárom Asadom, ten ide na pomoc a pri Manbídži, ktorý potrebuje dobyť, sa roztiahla ruská armáda, ktorá turecké sily delí od Kurdov. V akej situácii teda Turecko vlastne je? Na Putinových vojakov asi strieľať nebudú. Kam sa teda až môžu dostať? Naplnia ciele operácie?

Myslím, že je dôležité si naozaj znovu pripomenúť, aké sú vlastne oficiálne proklamované ciele celej tureckej ofenzívy. A týmto cieľom je vytvoriť pozdĺž hranice na sýrskej strane tridsaťkilometrové „bezpečnostné pásmo“ bez kurdských ozbrojencov.

Erdogan opakuje, že ofenzívu nezastaví, kým pásmo nevytvorí, ale súčasne pripomína, že pokiaľ by sa oddiely kurdských ultraľavicových YPG, ktoré sú vlastne sýrskym variantom tureckej Strany kurdských pracujúcich (PKK), stiahli za požadovaný horizont, ofenzíva sa skončí. Čiže pokiaľ Kurdi prenechajú ochranu spoločnej hranice sýrskym vládnym jednotkám a sami „poodídu“, bude to u Erdogana „o. k.“.

Nie je bez zaujímavosti, že v niektorých oblastiach sa kurdské oddiely naozaj už stiahli, síce zatiaľ na nejakých dvadsať kilometrov od hranice, ale ako „začiatok konca“ konfliktu to nie je zlé. A za „zlé“ považujem fanatický variant „bojovať alebo zomrieť“.

Pritom samotná dohoda medzi Damaskom a niektorými z kurdských skupín o vstupe vládnej armády do prihraničnej oblasti fakticky mieri k ukončeniu bojov.

Pokiaľ v tejto súvislosti spomínate, že turecká armáda nebude na „Putinových vojakov“ strieľať, tak to máte svätú pravdu, ale strieľať budú všetci tí tradiční džihádisti, ktorí postupujú ako turecký predvoj a po novom sa nazývajú Sýrska národná armáda. Prijali rolu kanonenfuteru – nie je náhoda, že zatiaľ čo tureckých vojakov bolo až doteraz zabitých azda ani nie päť, protureckých džihádistov už padli stovky. Svojím spôsobom to však môže byť brutálne riešenie otázky: „Kam s nimi po vojne?“

Mimochodom, Erdogan teraz konštatuje, že celá tá ofenzíva sa odohráva v rámci dohody z Adany z roku 1998.

Sýria kedysi poskytla azyl lídrom aj bezpočtu radových členov tureckej PKK vrátane Abdullaha Öcalana. Ten práve zo sýrskej prihraničnej oblasti riadil kurdský ozbrojený boj na juhovýchode Turecka. A v roku 1998 sa Turecko so Sýriou dohodlo, že pri hranici vznikne päťkilometrové „kurdfree“ pásmo, Damask vtedy vydal Turkom Öcalana a pár ďalších osobností, veľa tureckých Kurdov odišlo zo Sýrie samo a výmenou za to prišli obrovské turecké investície do sýrskej ekonomiky.

Oproti pôvodnej „Adane“ vlastne len po novom má byť ono bezpečnostné pásmo hlbšie. Ale pokiaľ dnes Erdogan sám argumentuje „Adanou“, znamená to, že je s Damaskom v kontakte a všetko beží po vzájomnej dohode.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: TASR

Nielen vy, ale aj Turci tvrdia, že spojenie Kurdov s Bašárom Asadom nie je nič nové a že to bojovníci z Rojavy „hrali na viac strán“. Hrali? Mali na to dôvod, pretože neverili Američanom? A prečo teda neprijímali podmienky sýrskej vlády na autonómne začlenenie do Sýrie?
 
Znovu pripomínam, že Kurdi netvoria žiadnu jednoliatu masu, naopak, sú roztrieštení do desiatok ideových prúdov, z ktorých niektoré o nejakej samostatnosti nikdy ani nesnívali. Nezabúdajte, že zhruba z dvoch miliónov Kurdov v Sýrii ich už stovky rokov asi 300-tisíc žije v Damasku, ďalší pol milión v Aleppe, ďalší odmietajú ultraľavicové sny YPG, ďalší bojovali napríklad aj v radoch Daeša a ďalších sunnitských teroristických organizácií a idea samostatného Kurdistanu ich tiež veľmi nezaujímala.

Chcem povedať, že pri takej roztrieštenosti nie je vôbec prekvapivé, že jeden alebo viaceré kurdské prúdy udržiavali kontakty s Damaskom neustále, a keď bolo treba, tak vedeli rýchlo reagovať a dosiahnuť dohodu, ktorá, stavím sa, bola už predrokovaná.

Len sa čakalo, až na ňu kývnu aj Kurdi, ktorí sa pred pár rokmi nechali najať od Američanov, aby robili kanonenfuter v boji proti Daešu a navyše okupovali sýrske zdroje ropy a zemného plynu a čo najviac tak Damasku a vlastne všetkým Sýrčanom (vrátane Kurdov z Damasku a Aleppa) škodili. Postoj „amerických“ Kurdov bol rozhodujúci, pretože mali a vlastne stále majú najviac zbraní. To mi pripomína zaujímavú otázku: komu teraz asi tak pripadnú všetky tie americké zbrane, ktoré Pentagón a ďalšie americké úrady „svojim“ Kurdom vo veľkom dodávali?

Bašár Asad

Bašár Asad. Zdroj: TASR

Nech už je to, ako chce, do pohybu sa zase dali státisíce ľudí, teraz Kurdov. Kam pôjdu a kto sa o nich postará? A ako je to priebežne s počtami oslobodených bojovníkov Daeša a ich ženami?

Áno, státisíce ľudí utiekli pred bojovými akciami, drvivá väčšina z nich do vnútrozemia, ďalej od hraníc, stovky ich zamierili do irackého Kurdistanu. A kto sa o nich postará? No, Sýria. Sú to prevažne sýrski občania, nie? Keď to hovorí aj Trump, tak…

S tým Daešom fakt neviem. Podľa jedných na severovýchode Sýrie utekajú z väzníc a táborov, podľa iných sú bezpečne pod zámkom. Iste, niektorým sa utiecť podarilo, ale netuším, aká je realita. Ale je očividné, že z Daeša sa stal pre všetkých zúčastnených „populárny“ kyj, ktorým sa ideálne mediálne mlátia súperi… Paradoxom však zostáva, že sa stále hovorí len o Daeši, ako keby al-Káida a ďalšie teroristické partie boli len nejakými skautíkmi. To je bizarné.

Aký úspešný môže byť Putin v ďalšom pretiahnutí Erdogana do svojho tábora a v jeho odpútaní od Západu? Je Erdogan skutočne taký nepriateľ Európy alebo ide len o bruselskú rétoriku a prevládne postoj „hlavne, aby na tom nezarobil Putin“?

Rusko zo všetkého najviac majstrovsky využíva naše chyby, a čím viac ich naši politici nasekajú, tým bude Putin silnejší. To je vcelku jednoduchá pravda. A napríklad práve turecká ofenzíva na severovýchode Sýrie je toho dokonalou ukážkou.

Na začiatku bol Trump so svojimi predvolebnými sľubmi o „ukončení smiešnych nekončených vojen“. Na svoj tretí pokus vojakov zo severovýchodu Sýrie naozaj stiahol, aj keď ďalší ešte zostávajú na juhu Sýrie pri základni al-Tanf. Všetci zúčastnení viac-menej s takým vývojom počítali, pretože plán B by pre Ameriku inak spočíval v nekončiacom zotrvaní v Sýrii. Forever. A to je predsa tiež nereálna hlúposť. Už len fakt, že sa USA samy dostali do situácie, keď sa museli rozhodnúť medzi dvoma zlými riešeniami, je tristná.

A čo viac, USA sa v Sýrii najprv sústredili na pomoc džihádu, neskôr pribrali Kurdov, ale to bola stále len tá protiasadovská strana, zatiaľ čo Rusko komunikovalo s Asadom, Kurdmi, protiasadovskou exilovou opozíciou, s regionálnymi ozbrojenými skupinami, s Tureckom, neskôr aj so Saudmi, samozrejme, tiež s Američanmi… Jeho akčný rádius, keď potom prišiel čas rokovať o prímerí a ďalších dohodách, bol oveľa väčší. A prinášal reálne výsledky.

Takže si na to zvyknime, že Putin na nás bude „zarábať“, kým mu to budeme svojou hlúposťou umožňovať.

Vladimir Putin

Vladimir Putin. Zdroj: TASR

A to ani nehovorím o tom, že si Rusko na rozdiel od Západu v oblasti vydobylo renomé partnera, ktorému možno dôverovať a na ktorého je spoľahnutie. Oproti tomu naše večné sebauisťovanie, ako hájime tie správne demokratické princípy a ľudské práva, ale v reáli kde nič tu nič, zo všetkého najviac evokuje cimrmanovské „keď sa nepochválim sám, nikto to za mňa neurobí“…

Mimochodom, zaregistrovali ste francúzskeho ministra zahraničia, ako hovorí, že keď teda USA uvoľnili svoju „vodcovskú pozíciu“ v Sýrii, mala by západná koalícia „vzhliadnuť k Rusku“, pretože predsa tiež bojuje proti Daešu? To je úplne fascinujúce! Aby nakoniec nechceli nejakého ruského generála rovno do čela NATO, pretože sú Rusi oveľa úspešnejší ako my…

Čo teraz zostalo z Daeša, kde sa tie zvyšky skrývajú a čo nám od nich hrozí? Štátny útvar už asi nesformujú, tak čo? Inak, raz ste hovorili, že celá občianska vojna v Sýrii je vlastne bojom stoviek milícií, ktoré sa ad hoc pridávajú raz tam, raz inam. Tak teda, kto je teraz najviac v kurze, ku komu sa bude prebiehať? A odkiaľ?

Zvyšky Daeša vedú gerilový boj v Iraku, v Sýrii napríklad na samom východe alebo aj v odľahlých púštnych oblastiach provincie Homs, „kúsok“ za slávnou Palmýrou. V týždni sa prihlásili aj k explóziám výbušnín, ktoré cielili na ruský vojenský konvoj na juhu Sýrie, pri Dará’a.

Čo nám od nich hrozí? No, nám dvom asi celkom nič. Pokiaľ sa už bojovníci Daeša vrátili do Európy, tak do svojich domovských krajín, čo je často Francúzsko, Benelux, Británia, s migrantmi ich určite veľa dorazilo do Nemecka… Takže báť by sa mali hlavne tam.

Máte pravdu, niekedy ešte pred štyrmi-piatimi rokmi bola Sýria posiata ozbrojenými skupinami, prevažne lokálnymi, ktoré ovládali tú či onú dedinu alebo mesto. Jeden čas ich analytici dokázali napočítať vyše 1 200. Ale s postupom času už väčšina z nich uzavrela dohody s vládou v Damasku a buď sa premenili na nejakú podobu napríklad „mestskej polície“, alebo sa začlenili do radov pravidelnej armády, alebo sa pokojne aj rozpustili.

Takže dnes je situácia oveľa prehľadnejšia – väčšinu štátu kontroluje sýrska vláda, v Idlibe je al-Káida a ďalší teroristi, v prihraničnej oblasti s Tureckom boli džihádistické skupiny, ktoré financovala Ankara, a práve tie teraz bojujú na severovýchode, k tomu Kurdi, na juhu trochu Američanov a potom pár „hniezd“ Daeša… To už je prehľadné.

Už pred týmto vývojom sa hovorilo o tom, že Západ má síce Asada za mäsiara, ale uznáva, že vojnu vyhral. Pokiaľ sýrskemu prezidentovi zostane Kurdistan, kam teraz vkročil, bude „vybavené“? A ako by mohla vyzerať jednak vnútrosýrska mierová dohoda, pokiaľ je možná, jednak napríklad dohoda, ktorou Rusko či Irán zmravnia Turecko?

Neviem, ako bude vyzerať vnútrosýrska mierová dohoda. Stavím sa, že základnou podmienkou Damasku napríklad voči Kurdom bude totálne zloženie zbraní alebo začlenenie do radov pravidelnej armády a návrat sýrskej štátnej správy na severovýchod krajiny, rovnako ako ochrana hraníc v rukách sýrskej armády.

Kurdi si do toho zrejme vyrokujú nejaké pevné zastúpenie v parlamente alebo aj vo vláde, jazykové a iné kultúrne právomoci, možno nejakú formu samosprávy, ktorá sa však určite nebude týkať sfér obrany, zahraničnej politiky alebo bezpečnosti. To len tak strieľam od boku…

A znovu, myslím, že Turecko netreba v skutočnosti nijako zmravňovať, pretože všetko, čo sa aktuálne odohráva, sa odohráva po dohode medzi Rusmi, Sýrčanmi, Turkami, Iráncami, do určitej miery zrejme aj Saudmi a Trump im k tomu nahráva, pretože má svoje plne racionálne dôvody na to, že postupuje tak, ako postupuje.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

Vo finále je tu zrazu pohľad na to, ako nezápadné štáty dokázali vo vzájomnej spletenine dohôd, ktoré rešpektujú nároky aj obavy všetkých zúčastnených, riešiť problém, ktorý by pre Západ zostal neriešiteľným. A navyše, bohužiaľ, aj úplne nepochopeným. Multipolárnosť v praxi.

Čo presne by sme teda mali v najbližších dňoch sledovať?

Niečo dôležité sa určite stane…