Šéf britskej diplomacie verí, že brexit s dohodu bude v pôvodnom termíne

  0
  Dominic Raab (Autor: TASR)

  Podľa jeho slov, ktoré prevzala aj tlačová agentúra DPA, sa dá predpokladať, že dohoda v podobe vyrokovanej s Bruselom vládou premiéra Borisa Johnsona má v dolnej komore parlamentu dostatočnú podporu.

  Hoci to zatiaľ nie je isté, poslanci by mohli o dohode hlasovať už v pondelok. Podľa vyjadrenia hovorkyne britskej Dolnej snemovne pre DPA oznámi jej predseda John Bercow rozhodnutie o prípadom hlasovaní v pondelok okolo 16.30 h SELČ.

  V prípade, že bude rozhodnutie priaznivé, poslanci budú môcť hlasovať ešte v ten istý deň neskôr popoludní alebo večer.

  Dolná snemovňa britského parlamentu mala pôvodne o revidovanej brexitovej dohode hlasovať už na mimoriadnom zasadnutí v sobotu, čo bol posledný možný termín, po ktorého vypršaní musel Johnson na základe britského zákona požiadať zvyšných členov EÚ o ďalší odklad odchodu Británie.

  Poslanci namiesto samotnej dohody schválili dodatok, ktorý stanovuje, že definitívne jej môžu vyjadriť podporu až po schválení súvisiacej legislatívy. Očakáva sa, že Johnson v pondelok predloží návrhy tejto legislatívy.

  V prípade, že sa mu dohodu i tzv. implementačný mechanizmus podarí presadiť do 31. októbra, bude môcť žiadosť o odklad brexitu stiahnuť.

  Johnsonov úrad potvrdil, že premiér zaslal do Bruselu zákonom požadovaný list so žiadosťou o odklad, ale domnieva sa, že na takýto odklad nie je dôvod.

  List adresovaný predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi zaslal bez toho, aby ho podpísal, a doplnil ho druhým, podpísaným listom, kde deklaroval, že ďalšie oneskorenie brexitu by považoval za chybu, zhrnula BBC.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu