utorok, 14 júla, 2020
23.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Urážanie, ponižovanie a zastrašovanie! Takto vidia situáciu pri pôrodoch mimovládky

Urážanie, ponižovanie a zastrašovanie! Takto vidia situáciu pri pôrodoch mimovládky

Má ísť o rozličné formy porušovania práv žien počas pôrodu, ako napríklad obmedzovanie pohybu rodiacich žien a ich pripútavanie na lôžko, tlak na brucho, nástrih hrádze bez medicínskeho dôvodu či šitie pôrodných poranení bez anestézie, tiež o narúšanie súkromia žien, ich urážanie, ponižovanie a zastrašovanie zdravotníckym personálom.

Správa sa venuje aj porušovaniu práva na informácie

“Podľa zákona má každý pacient alebo pacientka právo na humánny, etický a dôstojný prístup zdravotníckych pracovníkov, ochranu dôstojnosti, rešpektovanie svojej telesnej integrity a psychickej integrity,” vysvetlila pre TASR právnička z pacientskej poradne Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Radmila Strejčková.

Správa osobitnej spravodajkyne sa venuje aj porušovaniu práva na informácie a informované rozhodovanie počas pôrodu.

“Z našich výskumov vyplýva, že na Slovensku je získavanie informovaného súhlasu počas poskytovania pôrodnej starostlivosti väčšinou iba formalita,” tvrdí Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Spomínajú sa aj prípady násilných sterilizácií

Poučenie sa má podľa právničky poskytnúť zrozumiteľne, ohľaduplne, bez nátlaku.

“S možnosťou a dostatočným časom na slobodné rozhodnutie a tiež primerane rozumovej a vôľovej vyspelosti a zdravotnému stavu človeka,” vysvetlila Strejčková.

Správa špecificky poukazuje aj na prípady násilných sterilizácií a spomína prípady nezákonných sterilizácií rómskych žien zo Slovenska. Práva rómskych žien sú podľa správy porušované aj ich segregáciou v niektorých pôrodniciach.

“Pre Slovensko je stále mimoriadne aktuálne aj odporúčanie osobitnej spravodajkyne odškodniť nezákonne sterilizované rómske ženy. Naša vláda však za ich odškodnenie dlhodobo odmieta prevziať zodpovednosť,” hovorí advokátka Vanda Durbáková z Poradne pre občianske a ľudské práva.

Sterilizáciu podľa Strejčkovej možno vykonať len na základe písomnej žiadosti a písomného informovaného súhlasu po predchádzajúcom poučení osoby a nemôže sa realizovať skôr ako 30 dní po informovanom súhlase.

Vláda by mala správe venovať adekvátnu pozornosť

Osobitná spravodajkyňa OSN v správe odporúča uplatňovať štandardy Svetovej zdravotníckej organizácie týkajúce sa rešpektujúcej pôrodnej starostlivosti a násilia na ženách.

Podľa predstaviteliek mimovládnych organizácií by slovenská vláda a ďalší zodpovední aktéri a aktérky mali správe venovať adekvátnu pozornosť a jej odporúčania premietnuť do konkrétnych politík a opatrení.

V roku 2003 kontrolná skupina znalcov z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR preverovala údajné nezákonné sterilizácie rómskych žien.

“Táto odborná skupina konštatovala, že výkon sterilizácie nebol všeobecne používaný ako forma antikoncepcie a na základe údajov z chorobopisov boli kontrolované prípady sterilizácie založené na zdravotných indikáciách,” uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Rezort postupne preškoľuje zdravotníckych pracovníkov

Rezort podľa nej od roku 2004 nemá žiadnu informáciu o vykonaní sterilizácie bez informovaného súhlasu ani žiadny nový podnet na prešetrenie poskytnutia zdravotnej starostlivosti v súvislosti so sterilizáciou.

V rámci projektu Zdravé regióny podľa Eliášovej ministerstvo realizuje rôzne aktivity so zámerom zlepšovať situáciu Rómov v komunitách v oblasti zdravia.

Jeho súčasťou je aj zlepšenie starostlivosti o deti a matky v rámci popôrodnej starostlivosti či podpory dojčenia.

MZ SR podľa Eliášovej tiež postupne preškoľuje zdravotníckych pracovníkov a prijíma kroky na to, aby čo najviac zariadení na Slovensku získalo certifikát Nemocnica priateľská k deťom.

Ministerstvu na vytvorení dôstojných podmienok záleží

“Odsudzujeme každý prejav intolerancie, porušujúci platné právne predpisy,” uviedla Eliášová. 

Ministerstvo podľa nej kladie dôraz na vytvorenie dôstojných podmienok v zdravotníckych zariadeniach a empatického vzťahu k ženám na gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach. 

Aktívne komunikuje s oddeleniami, aby pracovali na zlepšení prístupu k rodičkám.

“Uskutočnili sa semináre pod vedením lektorov s medzinárodným odborným certifikátom, ktorých odporučila Slovenská pediatrická spoločnosť,” informovala o tom hovorkyňa MZ SR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Gröhling: Neodstupujem. Nebudem tvrdiť, že práca je hviezdna, ale je napísaná podľa vtedajších pravidiel

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) neodstupuje zo svojho postu a v súčasnosti by svoju záverečnú prácu napísal inak....

Klub 500: Ďalšie obmedzenia štátu by boli pre podniky likvidačné

Prípadné ďalšie obmedzenia zo strany štátu súvisiace so šírením nového koronavírusu môžu byť pre viaceré slovenské podniky doslova likvidačné. Vláda preto pri...

Cigániková: V dnešnom hlasovaní nepodporím žiadny zákon o interrupciách. Aj bez Záborskej máme na Slovensku najmenší počet interrupcií

Hlasovať za niektorý z návrhov k interrupciám, ktoré sú dnes v parlamente? Ani náhodou, má jasno poslankyňa Janka Cigániková (SaS), ktorá je jednou z tých,...

Kičura zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd SR

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura zostáva vo väzbe. Najvyšší súd (NS) v utorok zamietol jeho sťažnosť ako nedôvodnú....

Gröhling pri diplomovej práci morálne nepochybil, tvrdí Paneurópska vysoká škola

Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) nevidí po posúdení diplomovej práce ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) v kontexte času jej vzniku...

Prezidentka Čaputová vymenovala 54 nových vysokoškolských profesorov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok vymenovala 54 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdala za prítomnosti ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS)...

Kauza Búrka: Sudca Molnár ostáva vo väzbe

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR ponecháva vo väzbe Richarda Molnára, ktorý je obvinený z korupčnej trestnej činnosti v kauze Búrka. Zrušil tak...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,908 +6 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 387 Last updated: 14. júla 2020 - 15:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky