pondelok, 26 októbra, 2020
11.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Gál: To, či sa bude o návrhu na očistenie justície rokovať,závisí od...

Gál: To, či sa bude o návrhu na očistenie justície rokovať,závisí od poslancov

Šéf rezortu spravodlivosti nevedel povedať, či zmeny prejdú ako avizovaný pozmeňujúci návrh k novele zákona o sudcoch a prísediacich, o ktorom sa rokuje na aktuálnej schôdzi.

Medzi poslancami sú podľa ministra rôzne názory na návrh, jeho prerokovanie závisí od poslancov. “Aj to je možné,” odpovedal na otázku, či podpora návrhu závisí od koaličnej dohody.

Z návrhu podľa Gála vyplýva, že pokiaľ minister spravodlivosti alebo predseda Najvyššieho súdu SR podajú trestné oznámenie pre úmyselný trestný čin na konkrétneho sudcu, môžu požiadať Súdnu radu SR, aby dočasne pozastavila tomuto sudcovi výkon funkcie.

Aby sa zamedzilo zneužitiu, návrh podľa Gála obsahuje viacero filtrov. Pripomenul, že Súdna rada bude môcť pozastaviť sudcovi výkon funkcie len na návrh ministra spravodlivosti a predsedu NS.

Pokiaľ podá návrh na trestnoprávne stíhanie sudcu niekto iný, nebude to mať také dôsledky na Súdnej rade.

“Aby sa nestalo to, že niekto má súdny spor a chce sa zbaviť svojho sudcu, ktorý je pre neho neakceptovateľný, podá na neho trestné oznámenie a automaticky bude sudca mimo výkon,” vyhlásil Gál.

Návrh musí byť tiež podľa ministra proti konkrétnej osobe, aby nedošlo ku krivému obvineniu. O pozastavení má rozhodovať Súdna rada, a nie výkonný orgán.

Návrh podľa Gála reaguje na prípady, “keď sa vyskytne, že osoba je podozrivá z úmyselného trestného činu, ale orgány činné v trestnom konaní neznesú proti nemu obvinenie, tak ako máme dnešný stav, že sú osoby podozrivé, ale orgány činné v trestnom konaní proti sudcom nevzniesli obvinenie”.

Pokiaľ sudca stráca svoju sudcovskú spôsobilosť, jeho pôsobenie v spoločnosti je otázne a ak by ďalej súdil, nevyplýva z toho nič dobré pre justíciu, takisto ho môže podľa návrhu Súdna rada dočasne pozbaviť výkonu funkcie.

“Týmto sudcom by prináležalo 80 percent platu,” dodal Gál s tým, že by ich to existenčne neohrozilo.

Podobne by mal návrh fungovať aj pri prokuratúre. “Na jednej strane bude oprávneným navrhovateľom generálnym prokurátor, a orgán, ktorý sa k tomu bude vyjadrovať, bude Rada prokurátorov,” vysvetlil minister.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v súvislosti s očistením justície zvolal okrúhly stôl, ten sa konal v pondelok (21. 10.).

Výsledkom mal byť návrh na zmeny v systéme justície, ktoré by mali pomôcť jednotlivým orgánom pri očistení sa od 'závadových' osôb.

Spoločná právna úprava má reflektovať na podozrenia, aké vyplávali na povrch napríklad v súvislosti s kauzou bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti a sudkyne Moniky Jankovskej.

Návrh na zmeny mali predložiť poslanci ešte na aktuálnu schôdzu parlamentu, zatiaľ to však neurobili.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Matovič: Duško Kováčik neprešiel testom, putuje do dlhodobej karantény

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa vyjadril k obvineniu a väzbe špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Podľa Matoviča putuje do dlhodobej karantény, aby...

RegioJet od pondelka ruší spoje z Bratislavy do Viedne, Slovak Lines ich necháva

Dopravca RegioJet od pondelka pre obmedzenia spojené s pandémiou nového koronavírusu a zároveň aj pre dramatický pokles dopytu prerušuje prevádzku autobusových spojov z Bratislavy do...

Voľby USA: Hlasovalo už takmer 60 miliónov voličov

Už takmer 60 miliónov občanov USA už odovzdalo svoj hlas v prezidentských voľbách pred ich riadnym termínom 3. novembra. Uviedla to agentúra...

VIDEO Česko: Babiš vyzýva ľudí, aby ho brali vážne, covid-19 opäť v rekorde

V Českej republike potvrdili za nedeľu 7301 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Je to najvyšší prírastok za druhý víkendový deň od začiatku...

Brezno: Nemocnica do odvolania uzatvorila ambulancie

Breznianska nemocnica od pondelka (26. 10.) do odvolania dočasne uzatvára nemocničné ambulancie - endokrinologickú, gastroenterologickú, internú, neurologickú, anestéziologickú, cievnu a detskú hematologickú....

Dištančne sa vzdelávajú už aj žiaci 2. stupňa základných škôl

Od dnešného pondelka sa začínajú dištančne vzdelávať už aj žiaci druhého stupňa základných škôl. Dôvodom sú opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového...

Košice: Magistrát mesta pre občanov zatvorili

Pre vybavovanie stránok je Magistrát mesta Košice od pondelka až do odvolania zatvorený. Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke. Dôvodom je...
Slovensko
Pozitívne vzorky 43,843 Úmrtí 159 Uzdravení 9,960 Infikovaných 33,724 Last updated: 26. októbra 2020 - 10:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky