utorok, 28 septembra, 2021
21.3 C
Bratislava
ÚvodArénaSlovenská lekárska komora vyzýva na stiahnutie stratifikácie. Kalavskej rezort reaguje

Slovenská lekárska komora vyzýva na stiahnutie stratifikácie. Kalavskej rezort reaguje

“Na jednej strane sa rozširujú kompetencie zdravotným poisťovniam, ale na druhej strane nemáme na ne žiadny dosah,” povedal prezident SLK Marian Kollár.

Poisťovne budú mať podľa neho právomoci na kompletnú reorganizáciu nemocníc na Slovensku a môže prísť až k zmene vlastníckych vzťahov.

Súhlasí s ním aj podpredseda LOZ Miroslav Mendel. “Touto stratifikáciou dostanú poisťovne do rúk príliš veľkú moc, ktorá by mala prináležať štátu,” myslí si.

Lekárske združenia apelujú na politické strany, aby v hlasovaní v parlamente, nepodporili návrh zákona.

“Sme presvedčení, že žiadny súkromný subjekt nemôže nahradiť zodpovednosť a povinnosť štátu za chod verejného zdravotníctva,” vyhlásil Kollár.

Ministerstvo možnú privatizáciu nemocníc zapríčinenú stratifikáciou vylučuje. “Stratifikácia prinesie jasné a transparentné pravidlá, ktoré dnes čiastočne v systéme chýbajú,” uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Pripomenula, že stratifikácia je plánovaná postupne, bez toho, aby mala negatívny dosah na trh. Rezort zdravotníctva zdôrazňuje potrebu zmeny systému.

Prízvukuje, že zdravotná starostlivosť bude sústredená v “špičkových štátnych zariadeniach alebo koncových ústavoch” a “nebude môcť dochádzať k nejakému uprednostňovaniu”.

Zmyslom navrhovanej reformy nemocníc, o ktorej má v týchto dňoch rokovať parlament, je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy najmä invazívnych a operačných zdravotných výkonov koncentrovali do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa zabezpečí lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 18:48 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -