Unikol návrh o brexite: Toto sú aktuálne plány Európskej únie

  0
  Vlajka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a vlajka Európskej únie - ilustračná snímka. (Autor: TASR)

  Dokument, ktorý by mali členské štáty prijať v pondelok, napriek predošlým námietkam francúzskej vlády uvádza, že EÚ bude súhlasiť so žiadosťou Londýna o ďalší odklad.

  Spojené kráľovstvo by podľa tohto návrhu mohlo vystúpiť z Únie v prvý deň mesiaca nasledujúceho po ratifikácii dohody.

  Dokument naznačuje, že brexit bez dohody 31. októbra je vylúčený, čo je podmienka súhlasu britských opozičných lídrov s predčasnými voľbami.

  Vyhlásenie EÚ pripojené k dokumentu stanovuje, že Únia nebude dohodu o vystúpení opätovne otvárať. Predseda Európskej rady Donald Tusk viedol cez víkend intenzívne rozhovory s lídrami EÚ.

  Veľvyslanci 27 členských krajín, bez zástupcu Británie, sa stretávajú v pondelok dopoludnia.

  Na snímke Donald Tusk. Zdroj: TASR/AP

  Tusk uviedol, že nechce zvolávať lídrov členských štátov do Bruselu na summit o tejto otázke a namiesto toho sa bude snažiť o jednomyseľnú zhodu umožňujúcu schválenie odkladu brexitu prostredníctvom “písomného postupu”.

  Odklad vystúpenia Británie mala EÚ schváliť už v piatok, keď však diplomati oznámili, že hoci sa veľvyslanci 27 členských štátov Únie v princípe dohodli, že brexit má byť odložený, rozhodnutie o dĺžke odkladu padne až nasledujúci týždeň.

  Francúzsko podľa Guardianu žiadalo počkať s rozhodnutím o jeho dĺžke až do pondelkového hlasovania v britskom parlamente.

  Britský premiér Boris Johnson medzičasom svojmu kabinetu povedal, že francúzsky prezident Emmanuel Macron ho informoval, že je príliš izolovaný na to, aby trval na kratšom odklade.

  Britský premiér Boris Johnson. Zdroj: TASR/AP

  Vývoj cez víkend, keď sa britskí liberálni demokrati a Škótska národná strana dohodli na predložení návrhu zákona, podľa ktorého podporia parlamentné voľby 9. decembra, presvedčili mnohých predstaviteľov EÚ, že Briti pôjdu čoskoro k hlasovacím urnám, napísal Guardian.

  Úrad britského premiéra oznámil, že tento ich spoločný zváži, ak opoziční labouristi nepodporia plán vlády na krátke dodatočné preskúmanie dohody o vystúpení poslancami, trvajúce do 6. novembra, a následne všeobecné voľby 12. decembra.

  Diplomatické zdroje pre agentúru Reuters v nedeľu povedali, že veľvyslanci 27 členských štátov EÚ sa zídu v Bruseli v pondelok o 10.00 h, aby schválili trojmesačný odklad brexitu.

  Ak budú všetci veľvyslanci súhlasiť, vlády členských krajín budú mať ešte krátky čas – menej než jeden deň a možno len niekoľko hodín – na to, aby vzniesli námietky. Ak tak neurobia, rozhodnutie nadobudne účinnosť.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu