štvrtok, 2 júla, 2020
20.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Britskí labouristi a konzervatívci spustili kampaň pred predčasnými voľbami

Britskí labouristi a konzervatívci spustili kampaň pred predčasnými voľbami

Corbyn i Johnson vo štvrtok predstavili svoje úplne odlišné vízie pre ďalšie smerovanie Británie, piatej najväčšej ekonomiky sveta.

Podľa Corbyna sú tieto voľby príležitosťou, ktorá prichádza raz za jednu generáciu, zvrhnúť “skorumpovanú elitu, ktorá ťažila z vykorisťovania pracujúcich, klamania verejnosti a znečisťovania životného prostredia”.

Sedemdesiatročný politický veterán v prejave pred členmi strany navrhol znárodnenie železničných, poštových a vodohospodárskych služieb a oveľa vyššie dane pre bankárov, ktorí urobili z Londýna hlavné mesto prominentného finančného kapitálu.

Corbyn tiež spomenul zástupcov tohto “zmanipulovaného systému”, ktorými sú podľa neho veľkostatkár Hugh Grosvenor, podnikateľ Mike Ashley, výkonný riaditeľ spoločnosti Ineos Jim Ratcliffe, finančník Crispin Odey či americký mediálny magnát Rupert Murdoch.

Agentúra Reuters vo svojom komentári napísala, že nadchádzajúce voľby – v Británii prvé decembrové od roku 1923 – budú jedny z najťažších. Naťahovanie okolo brexitu totiž vyčerpalo a rozzúrilo voličov, pričom narušilo ich lojalitu k dvom hlavným politickým stranám.Johnson tvrdí, že plán labouristov usporiadať ďalšie referendum o členstve Británie v Únii a možnosť, že by súhlasili s ďalším referendom o škótskej nezávislosti, môže viesť k rozdeleniu Spojeného kráľovstva.

“Dnes mal byť deň, keď mal byť ukončený brexit, a konečne sme opustili EÚ,” povedal Johnson v poznámkach, ktoré poskytol jeho úrad.

“Ale napriek novej veľkej dohode, na ktorej som sa dohodol s EÚ, Jeremy Corbyn odmietol dovoliť, aby sa to stalo – trvaním na väčšom rozpadaní, väčšom oneskorení a väčšej neistote pre rodiny a podniky,” uviedol britský premiér.

Johnson súhlasil v pondelok s odkladom tzv. brexitu o tri mesiace. Povedal však, že je to proti jeho vôli, a vyzval Európsku úniu, aby už Británii neposkytla ďalší odklad. Zvyšné členské štáty Európskej únie schválili v pondelok odklad odchodu Británie do 31. januára 2020. Británia však môže vystúpiť z Únie aj skôr.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok večer schválili konanie predčasných parlamentných volieb 12. decembra. Úspešné hlasovanie nasledovalo po mesiacoch patovej situácie v britskom parlamente v otázke brexitu, teda vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Podľa posledných prieskumov by Johnsonovi konzervatívci mohli v decembrových voľbách získať najmenej 35 percent hlasov.

Parlamentné voľby sa v Británii naposledy uskutočnili v júni 2017, predtým to bol máj 2015. Občania v referende v júni 2016 zahlasovali za vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Británia je “hlboko znepokojená”. Predvolala si čínskeho veľvyslanca

Britské ministerstvo zahraničných vecí si v stredu predvolalo čínskeho veľvyslanca a vyjadrilo mu svoje "hlboké znepokojenie" v súvislosti so schválením zákon o...

Brazília: Už vyše 60-tisíc úmrtí súvisiacich s COVID-19

Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 dosiahol v stredu v Brazílii 60 610 po tom, ako za obdobie posledných 24 hodín...

V Richmonde odstránia všetky sochy osobností Konfederácie

Starosta mesta Richmond v americkom štáte Virgínia v stredu nariadil okamžité odstránenie všetkých sôch znázorňujúcich osobnosti južanskej Konfederácie, ktorá v občianskej vojne...

Egypt ožíva. Obnovil lety, sprístupnil pyramídy

Egypt v stredu po troch mesiacoch obnovil medzinárodné lety a sprístupnil hlavné turistické atrakcie vrátane Cheopsovej pyramídy v Gíze, ktoré boli zatvorené...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,687 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 193 Last updated: 2. júla 2020 - 08:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky