utorok, 19 októbra, 2021
14 C
Bratislava
ÚvodArénaZdesenie v Berlíne z volieb na vidieku: Systém vytvorený Merkelovou sa otriasa...

Zdesenie v Berlíne z volieb na vidieku: Systém vytvorený Merkelovou sa otriasa v základoch

Podľa webu nemeckej verejnoprávnej stanice Deutsche Welle sa po nedeli otriaslo nestabilitou nielen Nemecko, ale aj celá Európa. Výsledky sú podľa DW „šokujúce“, ale potvrdzujú „trudný“ trend politického vývoja.

V Durínsku, vidieckom štáte s iba tromi mestami nad 100-tisíc a v súhrne len dvoma miliónmi obyvateľov, vládla už pred voľbami ľavicová koalícia Die Linke, sociálnych demokratov a Zelených, ktorá mala väčšinu, hoci minulé voľby v roku 2014 ešte vyhrala CDU spolkovej kancelárky Merkelovej. Na čele ľavicovej koalície stál celkom populárny premiér Bodo Ramelow, majúci povesť umierneného ľavičiara.

Bodo Ramelow

Bodo Ramelow  Zdroj: TASR

Pred mesiacom sa konali voľby v dvoch najvýznamnejších postkomunistických krajinách – Brandenbursku a Sasku. V oboch brutálne zoslabli vládne strany CDU a SPD, ktoré sa kedysi dohromady nazývali „veľká koalícia“, ale teraz v Durínsku spoločne nezískali ani tretinu mandátov.

Deutsche Welle skonštatovala, že kompromisy stredovej koalície viedli k tomu, že voliči odchádzajú k presvedčivejšej pravici a ľavici. Durínsko potom tento trend doviedlo až na pokraj.

Verejnoprávny web vydesene pripomína, že sa vďaka tomu stal jedným z víťazov volieb Björn Höcke, predseda tamojšej krajinskej AfD, ktorého aj mnohí spolustraníci považujú za príliš radikálneho a na ktorého od odporcov permanentne pršia trestné oznámenia. Teraz strana pod jeho vedením zdvojnásobila svoj zisk a pripísala si 23 percent.

Björn Höcke

Björn Höcke  Zdroj: TASR

Až za ňou skončila CDU, s odstupom parníka potom SPD (osem percent) a dve stredové liberálne strany Zelení a FDP. Tá prešla do krajinského snemu o neuveriteľných päť hlasov. Zelení sú zase sklamaní, pretože na celonemeckej úrovni im prieskumy vďaka aktivite klimatickej mládeže veštia volebné víťazstvo.

Vysvetlenie neúspechu v Durínsku dodal vo svojej analýze matematik Marian Kechlibar na serveri Kechlibar.net. Podľa neho vo vidieckom štáte s bolestnou skúsenosťou ekologických opatrení (veľký boom veterných elektrární tam zdevastoval krajinu) a s ľuďmi vďaka veľkým vzdialenostiam závislými od áut (ktoré sú aktuálne pre Zelených najväčším nepriateľom) nemali takú šancu na úspech ako vo veľkých mestách.

Výsledky spôsobili, že sa v Durínsku prakticky nedá zostaviť väčšinová vláda. Najmä po tom, ako CDU kategoricky odmietla spojenie aj s Die Linke, aj s AfD.

Pre celé Nemecko to podľa DW znamená koniec zlatých časov pokojných centristických vlád veľkej koalície, na ktoré si Nemci zvykli za kancelárky Merkelovej (tá na „veľkej koalícii“ kresťanských a sociálnych demokratov postavila tri zo svojich štyroch vlád).

Verejnoprávny web neváha dramaticky napísať, že „Nemecko bojuje o svoju identitu“. Štyri „tradičné“ strany, ktoré sa v minulosti objavili v spolkovej vláde, prvýkrát v histórii riešia skutočnú konkurenciu.

Potom lamentuje, že voliči nedokážu oceniť, že vláda CDU a SPD pre nich pracuje, čo je dokladané akousi analýzou nadácie Bertelsmann, podľa ktorej za 18 mesiacov vláda splnila už dve tretiny svojich sľubov. Ľudí však vraj viac zaujíma odchod Angely Merkelovej a neschopnosť SPD nájsť aspoň trochu výrazného predsedu.

Ale potom cituje Hendrika Trägera, politológa z univerzity v Lipsku, podľa ktorého nie je riešením príklon k extrémom, aj keď sa ich mnohí snažia odradiť od toho, aby „pracovali ešte účinnejšie“ na vzájomnom porozumení a odstraňovaní svárov.

Ako zdôrazňuje Deutsche Welle, bola to práve táto „stabilita“, čo umožnilo Nemecku stať sa faktickým vodcom Európy. Angela Merkelová vraj dokázala týmto spôsobom vyriešiť všetky problémy od brexitu cez finančnú krízu až po príval utečencov.

Teraz sa však táto stabilita zdá ohrozená. Hoci Deutsche Welle upokojuje, že v iných európskych štátoch, napríklad vo Švédsku alebo Španielsku, nie sú menšinové vlády ničím neobvyklým, v prípade Nemecka je to niečo iné. Európania si vraj budú musieť zvyknúť, že Nemecko nie je také stabilné a pevné ako v minulosti.

Politológ Träger varuje: „Pokiaľ budú nemecké koalície príliš zaujaté svojím bojom o parlamentnú väčšinu, zbaví nás to našej sily, zdrojov a povesti pred európskymi partnermi.“

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 15:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img