Pirát z europarlamentu: Slovensko pár utečencov prijalo a nikto ho pred súd neťahá

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Závery generálnej advokátky Súdneho dvora Európskej únie sú v tejto chvíli skutočne len závermi generálnej advokátky, pripomenul na úvod Marcel Kolaja. Teraz treba počkať na výsledok konania na Európskom súdnom dvore.

  „Dokým toto rozhodnutie nebude na stole, nedá sa predpokladať, aké to bude mať dosahy na Česko,“ uviedol s tým, že súčasťou rozhodnutia budú aj opatrenia, ktoré by potom Česká republika mala prijať.

  Táto téma je podľa Kolaju veľmi spolitizovaná a netreba vraj v tejto chvíli podliehať hystérii. „Žiadna migračná kríza teraz nie je, je to dobrý čas na to, aby si členské štáty medzi sebou na poli Európskej únie vyjasnili, aký prístup by Európa mala mať k migrácii a prijímaniu utečencov všeobecne,“ myslí si Kolaja. „V tejto téme tiež naozaj netreba strašiť a prepadať panike,“ doplnil.

  Systém kvót, ktorý Česká republika rozporovala, je podľa podpredsedu Európskeho parlamentu „politicky mŕtvy“. „To je opäť ďalší dôvod, prečo tú diskusiu otvoriť,“ poznamenal.

  Vyjadrenie generálnej advokátky stojí podľa Kolaju na argumente, že na zaistenie poriadku a bezpečnosti svojich občanov členské krajiny mali prostriedky aj za splnenie úniových povinností. V tomto smere sa vraj treba tiež pozrieť na to, ako skončilo napríklad Slovensko.

  „Proti Slovensku žaloba vedená nebola, napriek tomu Slovensko neprijalo viac ako niekoľko málo utečencov. Preto si myslím, že celá situácia sa skôr po politickej rovine v danej chvíli dala viesť o niečo lepšie, tak, aby Česká republika pred Súdnym dvorom EÚ neskončila,“ zdôraznil s tým, že stačilo, aby sa krajina k situácii aspoň navonok postavila trochu inak.

  Ako by sa k tomu teraz malo Česko postaviť, hoci posledné záväzné závery Európsky súdny dvor ešte nevydal? „Nemyslím si, že by súdiť sa, súdiť sa a tváriť sa tvrdo a nekompromisne bol nejaký postup, ktorý by viedol k úspešnému rokovaniu,“ uviedol Kolaja k argumentácii premiéra Andreja Babiša (ANO) v reakcii na oznámenie generálnej advokátky Súdneho dvora Európskej únie. Opäť vyzdvihol nutnosť sa o tejto veci baviť v politickej rovine. „To je to, čo by nielen Česko, ale aj ostatné členské krajiny mali urobiť,“ podotkol.

  Andrej Babiš

  Andrej Babiš  Zdroj: TASR

  Prezradil, s akými reakciami sa ako podpredseda Európskeho parlamentu v kuloároch stretáva. „Nedostal som sa do situácie, že by som musel pozíciu Českej republiky vysvetľovať v tejto oblasti,“ uviedol.

  Je však Česko schopné priniesť na európsku pôdu nejaké iné, lepšie riešenie? „Musíme začať od prevencie. Teda pôsobiť pozitívne v oblastiach, kde potenciálne vznikajú konflikty, a v ideálnom prípade zabrániť tomu, aby ľudia utekali pred vojnou a konfliktami… Treba vytvárať kontaktné centrá na strategických miestach, tak, aby žiadatelia mohli žiadať o azyl mimo územia EÚ,“ opísal Kolaja niektoré typy opatrení, ku ktorým by sa malo pristúpiť.

  „Na to by mala byť otvorená široká politická diskusia. My ako Pirátska strana nedokážeme direktívne určiť smer,“ povedal. „Systém kvót je politicky mŕtvy a to nastavuje politický diškurz k tomu, aby debata bola otvorená a aby sa našiel iný mechanizmus,“ uzavrel podpredseda Európskeho parlamentu Marcel Kolaja tému.

  Celú reláciu nájdete na webe ČT.

  autor: nab

  - Reklama -