nedeľa, 29 novembra, 2020
-0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Poľsko: Vládna strana nominovala za ústavných sudcov svojich bývalých poslancov

Poľsko: Vládna strana nominovala za ústavných sudcov svojich bývalých poslancov

Jedným z nominovaných je Stanislaw Piotrowicz, ktorý v 80. rokoch 20. storočia v období komunizmu ako prokurátor pričinil o prenasledovanie opozičného aktivistu.

Bol tiež zodpovedný za zastavenie vyšetrovania podozrení zo sexuálneho obťažovania maloletej osoby, ktorého sa mal dopustiť kňaz.

Druhou kandidátkou je Krystyna Pawlowiczová, ktorá je rovnako ako Piotrowicz bývalou členkou PiS. Je známa tvrdými útokmi voči predstaviteľom opozície a aktivistom.

V sobotu napríklad na Twitteri napísala, že aktivisti zo strany zelených a obrancovia práv homosexuálov slúžia “diablovi”.

Treťou kandidátkou je akademička a bývalá námestníčka ministerstva financií Elžbieta Chojnaová-Duchová.

Tá vlani vyhlásila, že Lech Walesa – laureát Nobelovej ceny za mier a hrdina protikomunistického hnutia Solidarita – ako prezident krajiny v 90. rokoch 20. storočia Poľsku uškodil.

Desať z 15 sudcov Ústavného súdu už v súčasnosti tvoria nominanti strany PiS. Troch nových kandidátov na sudcov musí ešte schváliť Sejm, dolná komora poľského parlamentu, v ktorom má však PiS väčšinu.

Poslanec najväčšej poľskej opozičnej strany Občianska platforma (PO) Marcin Kierwinski v reakcii na nové nominácie hovoril o “deštrukcii poľského súdneho systému”.

Strana PiS popiera, že by bol výber kandidátov na sudcov spolitizovaný.

Všetci nominanti majú podľa nej znalosti a skúsenosti potrebné na to, aby sa mohli stať ústavnými sudcami, uviedol šéf poslaneckého klubu PiS a podpredseda Sejmu Ryszard Terlecki.

Európska únia a ľudskoprávne skupiny dlhodobo kritizujú PiS za posilňovanie kontroly nad súdmi, médiami a štátnymi podnikmi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 +1,526 Dnes Úmrtí 798 +27 Dnes Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 01:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky