Muselo to byť predrokované s Putinom, má jasno vo veci vstupu tureckých vojsk do Sýrie generál Pavel

  0
  Generál Petr Pavel (Autor: ReproFoto YouTube)

  „V súčasnosti, keď sme ekonomicky a vojensky previazaní s celým svetom, tak sa nás dotýka takmer všetko. (…) Hrozba terorizmu sa nás jednoznačne týka,“ povedal Pavel.

  Pripomína, že keby došlo k ďalšiemu vyhroteniu problémov v Sýrii, môžu sa dať do pohybu státisíce až milióny migrantov a utečencov. „… a opäť bude mať problém Európa, ale aj my. Mali by sme sa začať cítiť súčasťou EÚ a NATO, a to so všetkými zodpovednosťami,“ myslí si generál.

  Podľa neho by EÚ a NATO mali byť oveľa iniciatívnejšie. „Mohli sme urobiť oveľa viac v odpovedi na turecké bezpečnostné záujmy, ale zároveň na bezpečnostné záujmy Kurdov,“ podotýka.

  S ideou vytvorenia bezpečnostnej zóny pod medzinárodnou kuratelou sme totiž podľa jeho slov mohli prísť už pred mesiacmi a predišli by sme tak posilneniu roly Asada, ale aj Putina.

  Sýrsky prezident Bašár Asad

  Sýrsky prezident Baššár Asad  Zdroj: TASR

  „To, čo chýba, je systémový koncepčný prístup k celému regiónu. Nemajú ho štáty ani inštitúcie. Keby totiž existoval, dlho dopredu by sme predpokladali, čo vlastne urobíme, keď porazíme IS. Vrátane plánu, ako Kurdom vyjadríme uznanie za to, s čím pomohli…“ uviedol. A doplnil, že nečinnosť nie je stratégia a to sa nám teraz vypomstilo. Postoj Západu ku Kurdom by nenazval zradou, ale vidí ho ako nekoncepčnosť.

  Pavel sa vyjadril aj k informácii, podľa ktorej budú na zabranom území patrolovať spoločné rusko-turecké hliadky: „Zrejme to vychádza z posledného rokovania Erdogana a Putina v Soči, keď sa dohodli, aká bude rola ruských jednotiek a rozdelenie geografické, úloh a právomocí. Myslím, že toto všetko tam prebehlo.“

  Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní v čiernomorskom letovisku v Soči

  Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní v čiernomorskom letovisku v Soči  Zdroj: TASR

  Rusko má vraj nielen na zemi, ale aj vo vzduchu takmer výhradnú kontrolu nad sýrskym vzdušným priestorom. „Ťažko očakávať, že by to Turecko mohlo urobiť bez predrokovania. K nejakému väčšiemu konfliktu mohlo dôjsť len vo chvíli, keby sa to Erdoganovi a Putinovi nejako vymklo kontrole. Ale, ako vidieť, koordinujú svoje kroky celkom často,“ nazdáva sa Pavel.

  Erdogan podľa Pavla len využíva situáciu, aká sa mu ponúka. „Využíva tlak na získanie ústupkov na strane Aliancie, ale aj Ruska. Všade tam, kde je to pre neho výhodné. A pre druhú stranu je výhodné odohnať jedného člena od stáda… Takže to všetko vyhovuje aj Putinovi, aj Erdoganovi,“ povedal ďalej Pavel.

  Domnieva sa však, že si je turecký prezident dobre vedomý histórie turecko-ruských konfliktov. „Členstvo v NATO mu poskytuje zďaleka najlepšie bezpečnostné garancie, aké si dokáže predstaviť,“ pokračoval.

  V prípade, že by mal Erdogan opustiť NATO a zostať bez podpory Západu, tak sa skôr alebo neskôr dostane do problémov, ktoré vraj bude musieť riešiť sám vojenskou silou. Pohľadom zvnútra NATO sa podľa generálových slov nedeje nič fatálne. Turecko sa naďalej zúčastňuje cvičení, misií a je stabilným členom Aliancie.

  „To, čo dnes vidíme, sú na jednej strane rétorické cvičenia, na druhej strane vonkajšie prejavy, ktoré nemajú žiadny vplyv na chod NATO,“ dodal generál Petr Pavel.

  Celý rozhovor nájdete na webe irozhlas.cz.

  Autor: nab

  - Reklama -