Lubyová chce ďalšie peniaze. Jej rezort nemá na členské poplatky v medzinárodných organizáciách

  0
  Martina Lubyová (Autor: TASR)

  Ministerstvo financií SR v stanovisku potvrdilo, že je pripravené s rezortom školstva rokovať. Dofinancovanie má zabrániť tomu, aby Slovensko vylúčili zo Spojeného ústavu jadrových výskumov v Dubne.

  Rovnako bude môcť rezort uhradiť v plnej výške členstvo v CERN-e. “Rátam s tým, že do konca roka budú tieto záväzky vyrovnané,” hovorí Lubyová. Ministerka priznala, že administratíva spojená s členstvom v CERN-e je náročná.

  “Ako ministerstvo máme 11 zmlúv s pracoviskami, ktoré sa zúčastňujú na experimentoch CERN-u, je to pomerne atypická schéma,” komentovala s tým, že žiadna iná organizácia takýto systém nemá.

  Administratívu má preto prebrať APVV, ktorá má grantový aparát a kvalifikovaných ľudí. Zástupca CERN-u podotkol, že dôležité je, aby sa financovanie vyriešilo systémovo aj na ďalšie roky.

  Pripomenul, že výsledky vedcov z tejto organizácie sú prospešné aj pre ďalšie rezorty, nielen pre ministerstvo školstva.

  Slovenská akadémia vied spolu s najväčšími univerzitami v októbri upozornila na to, že štát si neplní svoje záväzky, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv, ako napríklad záväzky voči CERN-u.

  - Reklama -