pondelok, 27 septembra, 2021
15.9 C
Bratislava
ÚvodArénaPaška: Istanbulský dohovor môže EÚ na Slovensku presadiť. Gálov úhybný manéver je...

Paška: Istanbulský dohovor môže EÚ na Slovensku presadiť. Gálov úhybný manéver je neakceptovateľný

Koaličná SNS si myslí, že verejné vyjadrenie MS, že v uznesení parlamentu nenachádza žiadne usmernenie pre svoju odpoveď Súdnemu dvoru Európskej únie na otázku o tom, či môže EÚ pristúpiť k Istanbulskému dohovoru bez toho, aby k nemu pristúpili všetky členské štáty, vzbudzuje dojem, že rezort sa chystá dohovor presadiť.

“Nečinnosť či nekvalifikovaný postup umožňuje EÚ presadiť zavedenie Istanbulského dohovoru do právneho poriadku SR, napriek tomu, že NR SR jeho ratifikáciu viac ako ústavnou väčšinou odmietla,” uvádza Paška.

Rezort spravodlivosti tak mal podľa SNS urobiť “jednoduchý logický záver”, že SR nemôže dať súhlas na to, aby EÚ pristúpila k dohovoru ako celku.

Ako o tom informuje hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová, poslanci za SNS minulý týždeň podali návrh do parlamentu.

“V prípade potreby vytvoria parlamentu priestor na formovanie inštrukcií a pokynov volených zástupcov ľudu voči nezrozumiteľnému správaniu sa štátnej exekutívy,” uviedla.

Gál hovorí o návnade na ľudí

Opozičné OĽaNO, mimoparlamentná Kresťanská únia (KÚ) a KDH vyzvali MS, aby naplnilo uznesenie parlamentu voči dohovoru.

Rezort justície tvrdí, že nenapísal Súdnemu dvoru EÚ, že sa k Istanbulskému dohovoru nebude vyjadrovať.

Strany tiež vyzvali ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby konal, pretože občania majú námietky voči tomu, aby bol dohovor ratifikovaný.

Gál sa na sociálnej sieti voči tlačovek konfrencii dotknutých opozičných strán ohradil.

“V mene rezortu spravodlivosti a našich uznávaných odborníkov musím zareagovať na dnešnú (8. 11.) tlačovku opozície, ktorá bola opäť absolútne “vedľa”,” napísal Gál.

Podľa neho strany urobili tlačovú konferenciu na tému, ktorej nerozumejú.

“Nerozumejú, ale téma Istanbulského dohovoru sa vždy dá použiť ako návnada na ľudí, ktorí sa presne neorientujú v odborných témach a európskom práve. Môžem povedať len toľko, že rozumiem, že táto téma sa náramne hodí do predvolebného boja, len príslušní politici si pomýlili odbornosť s populistickou hrou a neoverili si fakty,” odkázal minister.

Zástupcovia strán to uviedli v piatok (8. 11.) na margo toho, že MS SR podľa nich nemá pripomienky vo veci neobmedzeného pristúpenia Európskej únie k Istanbulskému dohovoru.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 +121 Dnes Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 27. septembra 2021 - 12:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -