VIDEO Rozdiel medzi Bašternákom a Kiskom? Tomáš vysvetľuje. Rozprávky, namieta Remišová. Na jej slová reaguje sudca z pozemkovej kauzy exprezidenta

  0
  Na videosnímke zľava Veronika Remišová a Erik Tomáš počas diskusie v štúdiu RTVS (Autor: RTVS)

  Podpredseda Sme rodina Peter Pčolinský zostal iba v úlohe štatistu, prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška toho tiež veľa v danej chvíli nenahovoril.

  Po niekoľkých minútach, ako sa televízna debata v štúdiu začala, prišiel totiž moment, keď sa do seba pustili Tomáš a Remišová. Tomáš pripomenul Remišovej Kiskove prešlapy: daňové aj tie pozemkové.

  Všetko sa to zbehlo v nadväznosti na reakcie politikov k rezignácii Martina Glváča na post podpredsedu NR SR. Tomáš práve pri tejto príležitosti otvoril háklivú tému. Ale poďme pekne od začiatku.

  Najprv smerovali výčitky k Bugárovi

  Paška povedal, že mali informácie, že Glváč je pripravený pre upokojenie situácie odstúpiť z funkcie.

  „Vyjadril sa, že termín a spôsob si zvolí sám. Tlaky zo strany opozície odmietal. Nakoniec k tomu rozhodnutiu došlo aj pod tlakom Mosta-Híd,” priblížil.

  Glváč by podľa Pašku odišiel tak či onak a nemuselo to dospieť k tomu, že budú predstavitelia Mosta-Híd posielať odkazy cez médiá.

  Poslanec parlamentu za Smer – SD Erik Tomáš povedal, že rozhodnutie Glváča odstúpiť z funkcie bolo výlučne jeho osobné. „On to rozhodnutie avizoval pred Dušičkami na sociálnej sieti, že má zbalené kufre a je pripravený odstúpiť,” priblížil.

  V Smere – SD podľa Tomáša očakávajú, že keď Glváč vyvodil politickú zodpovednosť a prejavil politickú kultúru, tak sa bude pozerať aj na iných politických aktérov “rovnakými okuliarmi”.

  Poukázal pritom na opozičných lídrov Richarda Sulíka (SaS) a Igora Matoviča (OĽaNO), ktorí mali podľa Tomáša osobné stretnutia s Marianom Kočnerom, obžalovaným v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

  „Nech odstúpia aj tí, ktorí mali toxickú komunikáciu s Marianom K.,” vyhlásil.

  Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Za ľudí a poslankyňa NR SR Veronika Remišová (nezaradená) povedala, že každý, kto nejakým spôsobom pochybil, by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť.

  To, či má v tomto prípade odstúpiť aj Matovič či Sulík, si podľa nej musia vyriešiť vo vlastných stranách.

  Poslanec NR SR a podpredseda hnutia Sme rodina Peter Pčolinský povedal, že predseda Sme rodina Boris Kollár bol pre Kočnera nepriateľom a nepísal si s ním.

  „Tam v žiadnom prípade nešlo o kamarátsky vzťah,” podotkol. Myslí si, že posledný rok sa politici i strany v drvivej väčšine zaoberajú sami sebou a ľudí to už nebaví.

  „Radšej by sa politici mali zaoberať tým, ako môžu ľuďom pomôcť. Dookola rozprávať o kauzách ľudí nebaví,” vyhlásil. Či majú vyvodiť zodpovednosť aj Matovič a Sulík, je podľa Pčolinského na ich osobnom rozhodnutí.

  Tomáš: Selektívna spravodlivosť v priamom prenose

  Po vyše 12 minútách to prišlo. Moderátor sa Tomáša opýtal: „Pán Glváč povedal, že v opozícii sú väčší grázli ako v koalícii. Čo to presne znamená? To znamená, že v politike máme necharakterných ľudí?”

  Tomáš reagoval, že platí selektívna spravodlivosť v prípade Smeru – SD a v prípade opozičných strán.

  „Pozrite sa, pán moderátor, tu vidíte v priamom prenose tú selektívnu spravodlivosť. Najhoršia spravodlivosť je selektívna spravodlivosť. Opoziční kolegovia vedia v prípade pána Glváča do troch sekúnd povedať, žeby mal odstúpiť, ale v prípade svojich opozičných kolegov to už urobiť nevedia. Hovoria o osobnej zodpovednosti a tak ďalej…,” začal svoju reakciu Tomáš, ktorý sa vzápätí opýtal Pčolinského, či má 100-percentnú istotu, že jeho stranícky šéf Boris Kollár skutočne nekomunikoval s Kočnerom aj priateľsky.

  Pčolinský Tomášovi povedal, že pri Kollárovi 100-percentnú istotu má a pokiaľ má Tomáš dôkazy o opaku, vyzval ho, nech ich zverejní, ale nech “nekazí divákom obed”. (Relácia sa vysielala v nedeľu napoludnie – pozn. PL.sk.)

  Smerák pripomínal kauzy Kisku, Remišová ho označila za klamára

  Následne sa už smerák začal “venovať” Remišovej, pričom ju vôbec nešetril.

  „Viete, keď pani Remišová hovorí stále o ďalších a ďalších kauzách vládnej koalície alebo Smeru, tak jej musím pripomenúť, že jej stranícky šéf pán Kiska má na krku toľko káuz, že keby také kauzy mal niekto zo Smeru, tak už dávno visí na mediálnej šibenici a je minimálne na politickom dôchodku. Veď musím pripomenúť, že pán Kiska má na krku dokázateľné daňové podvody. Preto hovorím dokázateľné, lebo pán Kiska sa k nim sám priznal. Tým, že učinil tú ľútosť, ktorá si vyžaduje aj priznanie,” rozrečnil sa o Kiskovi Tomáš, a moderátor sa ho snažil zastaviť. 

  „Pán Kiska tu teraz nie je,” upozornil Tomáša. Ten však pokračoval: „No ale ja sa pýtam, kde je pán Kiska? Lebo pán Kiska stále posiela za seba pani Remišovú…”

  Zľava Veronika Remišová a Andrej Kiska počas tlačovej konferencie strany Za ľudí. Zdroj: TASR

  Následne poslanec Smeru začal hovoriť o pozemkových sporoch exprezidenta: „Keď sa bavíme o kontaktoch, o neprijateľných kontaktoch s mafiou, no tak treba pripomenúť slovenskej verejnosti ešte jednu vec: že pán Kiska sa spojil s pozemkovou mafiou pod Tatrami, aby nelegálne nadobudol pozemok od nešťastného radového občana.”   

  Moderátor opäť vstúpil do vystúpenia Tomáša s tým, že to, čo práve hovorí, bolo už predsa medializované. „Len to chcem verejnosti pripomenúť,” obratom mu vysvetlil Tomáš.

  V tej chvíli už do diskusie vstúpila Remišová a označila Tomáša za klamára: „Pán Tomáš, už som to povedala niekoľkokrát, neustále klamete.”  Následne sa pustila do vysvetľovania, prečo si to o Tomášovi myslí:

  „Ja vám teraz prečítam rozsudok sudcu, ktorý za kotlebovcov kandidoval do europarlamentu a na kritike pána Kisku si spravil kampaň, a momentálne berie ťažké tisíce za to, že sedí v europarlamente. A predtým ho nikto nepoznal. A čo napísal do rozsudku? ´Súd konštatuje, že zvláštnosťou prejednaného prípadu je, že pri oboch stranách konania je potrebné konštatovať, že vlastníctvo k sporným parcelám nadobudli v dobrej viere a obaja ho držali v dobrej viere.´ Nehovorím to ja, hovorí to súd. Čiže to sú pozemky,” vysvetľovala Remišová.

  Poprad 26. októbra 2018: Na snímke Miroslav Radačovský ako sudca Okresného súdu v Poprade počas rozhovoru s novinármi po vynesení rozsudku v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove, o ktorých vlastníctvo sa prezident Andrej Kiska súdil s Jánom Francom. Zdroj: TASR

  „Teraz dane,” pokračovala Remišová. „Pri daniach vaša polícia, ktorú vy máte pod kontrolou konštatuje: ´Správa polície o politike: Je zrejmé´, hovorí sa o Kočnerovej komunikácii, ´že Kočner koná spoločne s Norbertom Bödörom v prospech politickej strany Smer.´ Samo o sebe, toto je mimoriadne závažné, pretože to dokazuje, že štátne orgány strana Smer ovplyvňuje a táto organizovaná skupina ich zneužíva. Pokračujem ďalej: ´Z komunikácie je zrejmé, že sa výraznou mierou´ Kočner ´snažil o trestné stíhanie a diskreditáciu Andreja Kisku´, píše ďalej policajt. A týmto by som túto tému skončila. A môžeme hovoriť o tom, čo vy sa snažíte zakryť, že pred pár týždňami Bonul dostal ďalšie zákazky od štátu…” uzavrela svoju reakciu podpredseníčka strany Za ľudí.

  Atmosféra hustla

  Tomáš však nechcel ani počuť o tom, že by sa diskusia na tému “Kiska” mala skončiť. Vyčítal Remišovej, že ho nazvala klamárom. A vrátil sa k pozemkom, o ktorých bol súd:

  „Tá transakcia bola urobená za šesť dní, pani Remišová a všetky osoby, ktoré sa na nej podieľali, teda tá pozemková mafia, všetky tieto osoby, pán Kiska poznal. To tiež vyplynulo zo súdneho procesu. Navyše NAKA túto podozrivú okolnosť vyšetruje… Vy chcete slovenskú verejnosť presvedčiť, že pán Kiska za šesť dní ukradne pozemok nič netušiacemu občanovi a tvrdí, že to bolo v dobrej viere, pretože ten súd to napísal? Mimochodom, pán Kiska spochybňoval to súdne rozhodnutie… Potom ho ten nešťastný občan ako pána prezidenta upozorňuje, pán prezident, zobrali ste mi pozemok, a on namiesto toho, aby mu ho vrátil, tak sa s ním ešte ide súdiť,” oponoval Remišovej v téme pozemkovej kauzy jej straníckeho šéfa.

  Poprad 18. mája 2018: Na Okresnom súde v Poprade sa začalo pojednávanie týkajúce sa sporu o vlastníctvo pozemkov v katastri obce Veľký Slavkov, ktorého majiteľom má byť prezident SR Andrej Kiska. Zdroj: TASR

  A vzápätí sa opäť vyjadril k daňovým prešľapom bývalého prezidenta: 

  „Keď hovoríte, že klamem, tak v roku 2014 daňové úrady usvedčili pána Kisku z daňových podvodov. On využil inštitút účinnej ľútosti, ktorého predpokladom je, že sa musí k skutku priznať, že sa musí k trestnému činu priznať – a potom doplatí tie peniaze. A čo je najhoršie, že v roku 2017 daňové úrady opäť prišli na ďalšie daňové podvody a machinácie pána Kisku, urobil ďalšie opravné daňové priznanie a opäť doplatil peniaze, ktoré by inak štátu ukradol. On to však urobil nie z osobného presvedčenia, ale opäť až pod tlakom daňových úradov, pretože už mu hrozili kontroly.”

  Remišová: Tomáš má neobmedzené množstvo priestoru

  Po dlhých minútach výmeny názorov medzi Remišovou a Kiskom moderátor “naštartovaných” politikov upozornil, aby rešpektovali, že v štúdiu sú ešte ďalší dvaja hostia.

  Pre úplnosť: národniar Paška sa do debaty na chvíľu zapojil, keď sa Remišovej tvrdenia pri pozemkovej kauze Kisku snažil upresniť. 

  Počolinský bol celý čas ticho a po skončení “duelu” Remišová – Tomáš celú debatu nazval “právnickým okienkom”. 

  „Nehnevajte sa, ja by som chcela toľko priestoru, ktorý má pán Tomáš. Pretože pán Tomáš má v každej relácii neobmedzené množstvo priestoru na to, aby rozprával takéto rozprávky,” obrátila sa na moderátora Remišová, keď už nechcel ďalej púšťať diskusiu medzi ňou a Tomášom.

  Politička však napriek tomu stihla celkom “výživne” pripomenúť daňovú kauzu Ladislava Bašternáka.

  Bratislava 7. november 2018: Na snímke Ladislav Bašternák (vpravo) a jeho obhajca Peter Filip na hlavnom pojednávaní v kauze neoprávnene vyplatenej vratky DPH. Zdroj: TASR

  Reakcia Tomáša prišla až neskôr, keď Remišová kritizovala koalíciu, že v nej “neprechádzajú zákony na očistu prokuratúry”, pričom spomenula zákon navrhnutý Mostom o zaistení majetku.

  „Ktorý by práve riešil prípady ako Bašternák, Kočner, keď Kočner si prepisuje majetky z väzenia, keď Bašternák si prepisuje majetky z väzenia. Čo sa stalo so zákonom? Ich vlastný zákon (Mosta – pozn. PL.sk), ich vlastného ministra (Gála – pozn. PL.sk) neprešiel v parlamente,” upozornila Remišová.

  Tomáš v reakcii Remišovú upozornil, že je to ďalší útok z jej strany a vysvetlil, že zákon “pôjde na ďalšej schôdzi”, pričom poukázal na technický problém, pre ktorý sa ešte neschválil. A vzápätí na adresu pollitičky uviedol:

  „To je neuveriteľné! Vy chcete zobrať podvodníkom nelegálny majetok, pritom pán Kiska zobral majetok chudákovi občanovi? To je niečo neuveriteľné! A jediný rozdiel medzi Bašternákom a Kiskom bol, viete aký? Že Bašternák bol biznismen a Kiska bol prezident, keď sa tieto veci diali – a to je smutné.”

  Remišovej poslal odkaz sudca z Kiskovej kauzy

  „Aj napriek bojom a neustálym útokom v politike, najdôležitejšie je nestrácať zo zreteľa ten konečný a spoločný cieľ: aby Slovensko bolo úspešnou krajinou, kde naše deti budú s láskou a dobre žiť,” napísala Remišová na sociálnej sieti po návrate z televízneho štúdia a pochválila sa milým prekvapením od detí.

  Zdroj: Facebook/Veronika Remišová

  Na jej vystúpenie v RTVS však po relácii reagoval aj bývalý sudca a súčasný europoslanec Miroslav Radačovský, ktorý sa ostro ohradil voči jej útokom. 

  „Vážená pani Remišová, chcel by som Vás poprosiť, mňa osobne ako bývalého sudcu zo súčasného odporného a nechutného boja o nadvládu nad Slovákmi vynechajte. Ja sa neuchádzam o žiaden politický post, nie som členom žiadnej politickej strany, nemám záujem byť poslancom v národnom parlamente, ministrom ani predsedom vlády. Ja sa necítim byť predurčený vládnuť Slovensku ani nemám záujem o finančné príspevky štátu za preferenčné hlasy. Zaoberajte sa nielen Vy, ale aj všetci ostatní svojimi Gorilami, Kočnerovými nahrávkami, odposluchmi bytov, vylievaním špiny na kohokoľvek, ale mňa, prosím, z toho vynechajte,” aj toto odkázal okrem iného Radačovský cez sociálnu sieť Remišovej.

  Zdroj: Facebook/JUDr. Miroslav Radačovský, nezávislý poslanec EP

  Autor: Redakcia/TASR

  - Reklama -